
Bydgoska kultura coraz bardziej otwiera się na obywateli Ukrainy, aby lepiej poznali nasze miasto. Z myślą o dzieciach i młodzieży oraz ich opiekunach oferowane są także warsztaty czy seanse, by choć na chwilę mogli skupić swe myśli na czymś miłym. W naszej galerii wybrane propozycje bydgoskich instytucji kultury

W Domu Kultury „Modraczek” SMB 22 marca rozpoczęły się zajęcia kursu języka polskiego dla Ukraińców, które zostaną rozłożone na 10 spotkań. Zainteresowanie nimi było tak duże, że utworzono dwie grupy - przedpołudniową i popołudniową - w każdej jest nadkomplet!
Dlaczego akurat kurs językowy?
- Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” Jacek Kołodziej zasugerował, żeby nasza placówka zorganizowała jakieś przedsięwzięcie skierowane do Ukraińców, którzy przybyli do naszego miasta. Uznałam, że oprócz zbiórki rzeczy, materiałów higienicznych, środków czystości warto byłoby zrobić jeszcze szybki kurs języka polskiego dla Ukraińców, aby łatwiej im się funkcjonowało w Polsce - wyjaśnia dyrektor DK Modraczek Agnieszka Buzalska, która ma w zanadrzu jeszcze kilka pomysłów, jak pomóc Ukraińcom.
Czy po pierwszej edycji spotkań językowych, kurs nauki języka polskiego dla Ukraińców będzie kontynuowany? - pytamy.
- Trudno mi już teraz określić, czy będziemy kontynuować kurs. Wszystko zależy od sytuacji, która jest bardzo dynamiczna i od możliwości finansowych - odpowiada dyrektor Agnieszka Buzalska.

W punkcie widokowym Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów (ul. Filarecka 2) od 21 marca można odbierać pojedyncze egzemplarze polsko-ukraińskiej książeczki pt. „Opowieść o wędrownym ptaku”, która jest adresowana do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Jest to historia o tym, że wszędzie można znaleźć prawdziwych przyjaciół.
- Chcemy, aby darmowa książeczka dotarła do wszystkich dzieci ukraińskich w Polsce - mówiła nam Margota Kott, która pierwsze 200 sztuk opłaciła z własnej kieszeni.
Drugi nakład książki (500 sztuk) trafia do ukraińskich dzieci na terenie całego kujawsko - pomorskiego dzięki darczyńcom, jak Janusz Profus i Jowita Woszczyńska. Kolejne nakłady będą dystrybuowane i finansowane przez urzędy miast, m.in. Torunia i Świecia.
Jeśli chcielibyście Państwo dorzucić cegiełkę w kolejnych nakładach druku książeczki dla dzieci, prosimy o kontakt pod adresem e-mail wydawczyni: [email protected]

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy już od wejścia daje jasny sygnał, że zaprasza ukraińskich gości w swe progi, by podzielić się swą ofertą.
W każdy czwartek obywatele Ukrainy mogą za darmo (wystarczy okazać ukraiński dokument tożsamości w kasie) zwiedzać wystawy stałe MOB. Za wstęp na wystawy czasowe obywatele Ukrainy zapłacą symboliczne 1 zł. W weekendy za 1 zł mogą obejrzeć każdą wystawę - poza Exploseum.
Dla dzieci w wieku 4-14 lat MOB przygotowało bezpłatne pakiety edukacyjne „Kolekcjoner wrażeń”, które zawierają kolorowanki, zgadywanki, karty edukacyjne oraz materiały plastyczne - będzie można je odbierać w kasie muzeum przy ul. Gdańskiej 4 od 1 kwietnia do 31 sierpnia.
Ponadto, warsztaty integracyjno-artystyczne - najbliższy 23 kwietnia w godz. 11-14 z okazji urodzin Leona Wyczółkowskiego - będą to plenerowe warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi i młodzieży do 18. r.ż. przed Domem Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7). Obywatele Ukrainy wejście mają bezpłatne.
Także podczas Nocy Muzeum, planowanej 14 maja 2022 r., obywatele Ukrainy będą mieć zapewnione bezpłatne wejścia na wiele ciekawych wydarzeń, dzięki biletom sponsorowanym przez Fundację Działań Twórczych - „Pola Inspiracji”.