
Wspólny Port zaprasza! / Wspólny Port запрошує вас! Barka muzealna „Lemara” przyjmuje Gości z Ukrainy od wtorku do piątku, w godzinach 12.00 – 16.00. / Музейна баржа Lemara приймає гостей з України зі вівторка по п’ятницю, з 12.00 до 16.00.
„Wspólny Port” to gościnne miejsce, przygotowane na pokładzie starej barki. Zwiedzając bezpłatnie ciekawy obiekt, każdy gość z Ukrainy może poprosić o herbatę, zaś na dzieci w każdym wieku czeka świetlica „Wspólny Port”, w której pod okiem animatorów mogą rysować, bawić się i posłuchać ciekawych portowych opowieści.
Z kolei dla ukraińskich uczniów w wieku 7-11 lat, na Barce Lemara otwieramy cykl zajęć – do wzięcia w nich udziału, nie trzeba znać języka polskiego. To zbiór 99 gier teatralnych udostępnionych przez organizację In Place of War (Uniwersytet w Manchesterze) dla Teatru Polskiego na rzecz tworzenia partycypacyjnych działań wspierających społeczność ukraińską w Bydgoszczy. W ramach projektu będą odbywać się interaktywne zabawy, które pobudzają wyobraźnię, integrują grupy i tworzą bezpieczną przestrzeń do interakcji społecznych. Działania te realizowane we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Wspólny Port – гостинне, безпечне місце, яке знаходиться на борту старої баржі. Кожен гість з України, який завітає до нашого закладу, може попросити чаю, а діти можуть грати, малювати, слухати цікаві історії з життя порту під наглядом аніматорів.
А для українських школярів 7-11 років у Barka Lemara ми відкриваємо серію за-нять, участь в яких не потребує знання польської мови. Це колекція з 99 театра-льних ігор, наданих організацією In Place of War (Університет Манчестера) для Польського театру для на підтримки української громади в Бидгощі. Проект включатиме інтерактивні ігри, що стимулюють уяву, об’єднують групи та ство-рюють безпечний простір для соціальної взаємодії.

Centrum Kultury Pomorzanin także działa z myślą o naszych Ukraińskich gościach - odbyły się już pokazy polskich animacji z ukraińskimi napisami czy koncert dla Ukrainy. W najbliższą niedzielę (27.03.) Pomorzanin zaprasza na dzień z „Ukraina! Festiwal filmowy” - szczegóły i wejściówki (10 zł) na stronie www.kinopomorzanin.pl
Ale to nie wszystko, bo w Kinie Pomorzanin z myślą o dzieciach z Ukrainy planowane są także warsztaty artystyczne.
- W Pomorzaninie odbyło się m.in. spotkanie, inaugurujące działania inicjatywy Bydgoszcz pomaga Ukrainie. W pierwszy dzień wiosny podczas koncertu rozpoczęła się zbiórka ogłoszona przez Akademię Muzyki Dawnej z myślą o organizacji warsztatów muzycznych pod egidą tego stowarzyszenia. Dalszych wpłat można dokonywać na konto bankowe Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej: BNP Paribas SA 35 2030 0045 1110 0000 0383 2430 lub przekazując 1% na nr KRS 0000508065 - informuje Marcin Pietras z Fundacji Kino Pomorzanin.
- Z kolei z naszym innym partnerem, projektem TuCzytam. Kamienica 12, planujemy kolejną edycję warsztatów z książką, filmem i rękodziełem, które już w ubiegłym roku cieszyły się w Pomorzaninie sporym powodzeniem. Kolejna edycja będzie dwujęzyczna, i zapewne towarzyszyć będzie kolejnym odsłonom Rodzinnego Święta Kina, na które otrzymaliśmy po raz kolejny dofinansowanie od Miasta Bydgoszczy. Pierwszy weekend rodzinny planujemy na majówkę, zapewne też w maju spodziewać się można warsztatów Akademii Muzyki Dawnej - dodaje Marcin Pietras.

Również Opery Nova w marcowe weekendy, ale także 23 i 24 kwietnia zaprasza jeszcze na spektakl baletowy „Coppelia", któremu towarzyszy zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy, goszczących w naszym mieście. Dary można zostawiać w koszach wystawionych w holu wejściowym Opery Nova (przy lalce Coppelii). Upominki zostaną przekazane koordynatorowi pobytu Ukraińców w Bydgoszczy.
Mile widziane są zeszyty, kredki, pisaki, artykuły papiernicze itp. Słowem, wszystko to, co uczniowi podczas nauki szkolnej jest potrzebne i pomocne.
Ponadto, Opera Nova przewiduje także pulę biletów dla dzieci i dorosłych przybyłych z Ukrainy na swoje spektakle do końca bieżącego sezonu artystycznego.

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy z myślą o artystkach i artystach z Ukrainy przygotowało program rezydencyjny, oferując nie tylko stypendium i zakwaterowanie, ale także swoje pracownie, studio czy scenę.
- Drodzy Przyjaciele z Ukrainy! Chcielibyśmy zaprosić Was na program rezydencyjny skierowany do artystek i artystów (literatura, muzyka, sztuki wizualne) z Ukrainy, którym wojna nie tylko odebrała spokój i bezpieczeństwo, ale także możliwość pracy twórczej - od tych słów Miejskie Centrum Kultury rozpoczyna informację o uruchomieniu programu. Tekst także po ukraińsku TUTAJ;nf
Bydgoskie Miejskie Centrum Kultury w ramach programu rezydencyjnego oferuje:
zakwaterowanie w pokojach gościnnych pałacu w podbydgoskim Ostromecku wraz z wyżywieniem na okres do 3 miesięcy stypendium w wysokości 500 euro na miesiąc
artyści będą mieć do dyspozycji: pracownię plastyczną, studio nagrań i scenę MCK.
Zainteresowani artyści z Ukrainy ogarniętej wojną proszeni są o kontakt na adres: [email protected].
MCK w Bydgoszczy stawia na długofalową pomoc. W ostatnim czasie m.in., [b]na Siepomaga.pl uruchomiło specjalną Emcekową skarbonęUkraino, nie zostawimy Cię w potrzebie! (TUTAJ;nf), jest też partnerem fundacji My też - działania pomocowe dla dzieci.
Zajęcia dla dzieci z Ukrainy prowadzone są na pokładzie Barki Lemara przez jej załogę.