Festiwal Prapremier 2022 „Oświecenie” wychodzi w Bydgoszcz [program]

Justyna Tota
Justyna Tota
Dyrekcja bydgoskiego Teatru Polskiego - Wojciech Faruga i Julia Holewińska - w obecności wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz, producentki festiwalu Karoliny Lipińskiej oraz laureatów pierwszej edycji Aurory: Leny Laguszonkowej i Mikity Ilyinchyka przedstawiła program Festiwalu Prapremier 2022. Święto teatru w Bydgoszczy odbędzie się od 14 do 29 października.
Dyrekcja bydgoskiego Teatru Polskiego - Wojciech Faruga i Julia Holewińska - w obecności wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz, producentki festiwalu Karoliny Lipińskiej oraz laureatów pierwszej edycji Aurory: Leny Laguszonkowej i Mikity Ilyinchyka przedstawiła program Festiwalu Prapremier 2022. Święto teatru w Bydgoszczy odbędzie się od 14 do 29 października. Dariusz Bloch
Udostępnij:
Scena główna Teatru Polskiego w Bydgoszczy jest w remoncie, więc Festiwalu Prapremier 2022 dosłownie wyjdzie w miasto, od 14 października prezentując spektakle w różnych miejscach bydgoskiej przestrzeni. Zobaczymy pokazy sztuk laureatów ubiegłorocznej AURORY, a także duże i ważne polskie spektakle w obsadzie, m.in. z Kożuchowską, Cielecką czy Dałkowską. Na finał festiwalu, 29 października, poznamy też laureatów AURORY 2022, których wyłoni kapituła na czele z Agnieszką Holland!

Hasłem Prapremier 2022 jest „Oświecenie" rozumiane jako kwestia dotyczącą kształtu i perspektyw istnienia świata, w którym żyjemy.

Jak zapowiada producentka Festiwalu Prapremier i nowa kierowniczka literacka TPB Karolina Lipińska, tegoroczne Prapremiery (od 14 do 29 października) będą składać się z dwóch części: prezentacji spektakli oraz II edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

XXI Festiwal Prapremier na kameralnej scenie TPB rozpoczną prezentacje zeszłorocznych finalistów Aurory.

Pierwszym z nich 14 października o godz. 19 będzie „Życie na wypadek wojny” Leny Laguszonkowej z Ukrainy - autorki dobrze już znanej bydgoskiej (i nie tylko) publiczności. Jej dramat „Matka Gorkiego” był wystawiany w Bydgoszczy jako szkic sceniczny jednego z pięciu finałowych tekstów Aurory 2021 (wkrótce zostanie wystawiony na scenie TR w Warszawie!), a krótko po napaści Rosji na Ukrainę, TPB zaledwie w tydzień przetłumaczył i wraz z bydgoskim MCK zorganizował czytanie tekstu, napisanego przez Lenę w bunkrze w czasie bombardowań. Teraz na Prapremierach 2022 zobaczymy spektakl, będący koprodukcją: TPB, MCK, Festiwalu Kontakt i Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. Lena Laguszonkowa stworzyła go wraz innymi artystkami z Ukrainy, które szukając schronienia przed wojną, przybyły do Bydgoszczy.

- Spektakl tworzą nie tylko aktorki, ale artystki różnych zawodów, które są na rezydencjach w Bydgoszczy - mówi Lena Laguszonkowa, przyznając, że tempo pracy nad sztuką było szybkie.

- Wspólnie zdecydowałyśmy, że będzie to postdokumentalny spektakl, inspirowany instrukcjami, jakie otrzymywaliśmy od początku wojny w Ukrainie: co robić na wypadek alarmu przeciwlotniczego, chemicznego i innych. Wszystkie te instrukcje zestawiamy z przeżyciami artystek biorących udział w spektaklu - wyjaśnia Lena Laguszonkowa, dodając, że jest bardzo wdzięczna za współpracę reżyserce Uli Kijak, zwłaszcza że praca nad spektaklem nie była łatwa ze względu bariery językowe i różne osobiste przeżycia.

- Myślę, że spektakl „Życie na wypadek wojny”, pokazany w Polsce już dwukrotnie, będzie pretekstem do rozmowy - dodaje Lena Laguszonkowa, która od marca jest rezydentką Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Polecamy także

Na rezydencji w bydgoskim Teatrze Polskim jest także Mikita Ilyinchyk, pochodzący z Białorusi, zwycięzca pierwszej nagrody Aurory 2021. Podczas Festiwalu Prapremier 2022 (16 i 17 października o godz. 19) zaprezentuje nam sztukę „F*cking in Brussels”.

- Tekst dramatu napisałem specjalnie dla Teatru Polskiego w Bydgoszczy, obecnie pracujemy nad tym, by było to opowiadanie psychologiczne - mówi Mikita Ilyinchyk, który zdradził, że jego sztuka to historia bohatera ze Wschodu, który mieszkając w Europie, doznaje dyskryminacji. To też opowieść o dyktaturach, wojnie i uniwersalnych potrzebach ludzkich.

- Dla mnie główne pytania, jakie stawia ten spektakl, to po pierwsze temat zła, które teraz żyje w każdym z nas: jak ono może żyć w twoim ciele, umyśle. A po drugie - dlaczego tak trudno mieszkać na europejskim kontynencie, na którym się urodziłeś, który jest twoim miejscem - dodaje Mikita Ilyinchyk.

Festiwal Prapremier 2022 w Bydgoszczy to także trzy duże polskie spektakle

- 19 października w Teatrze Kameralnym będzie to „Matka Joanna od Aniołów” w reż. Wojciecha Farugi. To spektakl Teatru Narodowego ze znakomitą obsadą (Małgorzata Kożuchowska, Edyta Olszówka), który jest nowym odczytaniem Iwaszkiewicza w adaptacji dramaturgicznej stworzonej przez Julię Holewińską. To opowieść o tym, czego nie da się zobaczyć, o szaleństwie, opętaniu, ale też bezgranicznej miłości - zapowiada producentka Festiwalu Prapremier Karolina Lipińska. - 21 października w hali sportowej WSG zapraszamy na spektakl „Wstyd” - ostatnią część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emocjach (pierwszym był „Gniew” w Teatrze Powszechnym w Warszawie, „Strach” w TR Warszawa). W spektaklu Nowego Teatru z Warszawy zobaczymy: Ewę Dałkowską, Magdalenę Cielecką i Jaśminę Polak. Na koniec festiwalowych prezentacji, 22 października, na małej scenie TPB**performans Tarasa Gembika i Mikołaja Sobczaka „Żegnaj Wołyniu”**, który został wyprodukowany przez Galerię Zachęta.

Festiwal Prapremier 2022 to także II edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

- Powołana przez nas w zeszłym roku nagroda Aurory cieszyła się wielkim zainteresowaniem dramatopisarek i dramatopisarzy z kilkudziesięciu krajów szeroko rozumianego Wschodu. W tym roku na konkurs przysłano 195 tekstów z 15 krajów, możemy więc mówić o ponownym sukcesie - mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy ds. programowych.

Jak podaje dyrektorka, na II edycję AURORY nadesłano 33 teksty języku ukraińskim, który w tym roku został włączony do konkursu, tyle samo (33) napłynęło tekstów w języku rosyjskim, 22 w języku angielskim i 107 w języku polskim. Kapituła konkursu po przeczytaniu wszystkich tekstów wyłoniła pięć tekstów finałowych, napisanych - tak się złożyło - przez same kobiety, jak:

 • Staša Bajac „Ta będzie taka sama”, tytuł oryginalny: «Ova će biti ista» (Serbia)
 • Marta Sokołowska „Proszę, niech zapanuje pokój” (Polska)
 • Luda Tymoshenko „Pięć pieśni Polesia”, tytuł oryginalny: «ПЯТЬ ПІСЕНЬ ПОЛІССЯ» (Ukraina)
 • Elise Wilk „Zniknięcia”, tytuł oryginalny: «Disapariţii» (Rumunia)
 • Nina Zakhozhenko „Ja, wojna i plastikowy granat” tytuł oryginalny «Я, війна і пластикова граната» (Ukraina)

Podczas Prapremier 2022 finałowe teksty od 24 do 28 października zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w różnych miejscach Bydgoszczy. Po każdym pokazie będzie spotkanie z twórcami. - Podobnie jak w zeszłym roku, szkice sceniczne przygotują wybitni reżyserzy i reżyserki, jak: Małgorzata Wdowik, Magda Szpecht, Michał Borczuch, Jakuba Skrzywanka i Piotr Domalewski - zdradziła Julia Holewińska.

Pięcioosobowa Kapituła w składzie: Agnieszka Holland, Natalia Worożbyt, Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ - Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł oraz statuetkę (tak jak w zeszłym roku) projektu Malwiny Konopackiej. Każdy z finalistów otrzyma także nagrodę od partnera konkursu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Nazwisko zwyciężczyni poznamy podczas Gali wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy 29 października w Pałacu w Ostromecku.

XXI Festiwal Prapremier realizowany jest dzięki dotacji Miasta Bydgoszczy, która w tym roku wynosi 400 tysięcy zł. Festiwal dotacją w wysokości 100 tys. zł wsparł Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który jest partnerem festiwalu. Teatr Polski w Bydgoszczy otrzymał także dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na Prapremiery 2022 przyznało 150 tysięcy zł.

Sprzedaż biletów na spektakle Prapremier rozpoczyna się już 21 września w kasie biletowej Teatru Polskiego czynnej od środy do piątku 14.00-18.00 (wejście od strony parku Kochanowskiego, od ul. 20 stycznia 1920 r.; bilety@teatrpolski.pl; tel. +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz online na bilety-tpb.pl. Bieżące informacje na www.festiwalprapremier.pl.

Program Festiwalu Prapremier 2022 w Bydgoszczy

 • 14.10. godz. 19 - „Życie na wypadek wojny” OTWARCIE FESTIWALU PRAPREMIER 2022, produkcja: Teatr Polski w Bydgoszczy, miejsce wystawienia: Teatr Kameralny (ul. Grodzka 14-16) w Bydgoszczy
 • 16.10. godz. 19 - PREMIERA „F*cking in Brussels” REZYDENCJA ARTYSTYCZNA MIKITY ILYINCHYKA, Teatr Polski w Bydgoszczy (mała scena TPB)
 • 17.10. godz. 19 - „F*cking in Brussels” REZYDENCJA ARTYSTYCZNA MIKITY ILYINCHYKA Teatr Polski w Bydgoszczy (mała scena TPB)
 • 19.10. godz. 19 - „Matka Joanna od Aniołów”, produkcja: Teatr Narodowy w Warszawie, miejsce spektaklu: Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej 14-16 w Bydgoszczy
 • 21.10. godz. 19 - „Wstyd”, produkcja: Nowy Teatr Warszawa, pokaz spektaklu: hala sportowa Wyższej Szkoły Gospodarki, ul. Królowej Jadwigi w Bydgoszczy
 • 22.10. godz. 19 - „Żegnaj, Wołyniu!” Прощай, Волинь!, mała scena Teatru Polskiego w Bydgoszczy
 • 23.10. godz. 17 - SPOTKANIE Z FINALISTKAMI AURORY, prowadzenie AGATA SKRZYPEK, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
 • 24.10. godz. 19 - szkic sceniczny PIĘĆ PIEŚNI POLESIA | Luda Tymoshenko - finalistka AURORY 2022, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4
 • 25.10. godz. 19 - szkic sceniczny ZNIKNIĘCIA | Elise Wilk - finalistka AURORY 2022, aula VI LO, ul. Staszica 4
 • 26.10. godz. 19 - szkic sceniczny PROSZĘ, NIECH ZAPANUJE POKÓJ | Marta Sokołowska - finalistka AURORY 2022, aula Akademii Muzycznej, ul. Słowackiego 7
 • 27.10. godz. 19 - szkic sceniczny JA, WOJNA I PLASTIKOWY GRANAT | Nina Zakhozhenko - finalistka AURORY 2022, Aula Copernicanum UMK, ul. Kopernika 1
 • 28.10. godz. 19 - szkic sceniczny TA BĘDZIE TAKA SAMA | Staša Bajac - finalistka AURORY 2022, Młyny Rothera
 • 29.10. godz. 19 - Gala finałowa AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszcz w Pałacu w Ostromecku
Festiwal Prapremier 2022 „Oświecenie” wychodzi w Bydgoszcz [program]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Paweł Deląg o reparacjach dla Polski - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie