Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza do zwiedzania Biblioteki Bernardynów. Jest to najstarszy i najcenniejszy księgozbiór miasta, dawniej należący do konwentu bernardynów bydgoskich.
- Niektóre dzieła są unikatami na skalę światową, jak np. jedyny do dziś zachowany egzemplarz ulotki Hieronima Savonaroli pt. Regulae quae ad omnes religiosos pertinent, wydanej we Florencji ok. 1489 roku - informuje Joanna Pawłowska z działu promocji WiMBP.
- Atrakcją jest nie tylko sam księgozbiór, ale również pomieszczenie ekspozycyjne, urządzone z wielkim rozmachem na wzór wąskiej gotyckiej celi bibliotecznej. Europejskie Dni Dziedzictwa w 2021 roku obchodzimy pod hasłem Smaki Dziedzictwa, dlatego na wystawie nie zabraknie książek kulinarnych z czasów staropolskich - dodaje.
- Do Kijowa znów polecimy z bydgoskiego lotniska. Loty od końca października
- Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy. Wykonawca ma jeszcze 140 dni na naprawę mostu
- Przetarg na S10 w Kujawsko-Pomorskiem. Znamy chętnych na budowę ostatniego odcinka
- Pacjentka ma zastrzeżenia do profesjonalizmu pracowników SOR bydgoskiego szpitala
Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów zaplanowano 18 i 19 września. Każdego dnia w czterech grupach, w godzinach: 10.00-10.30, 11.00-11.30, 12.00-12.30, 13.00-13.30. Zbiórka przy portierni, w Bibliotece Głównej, ul. Długa 41. Obowiązują zapisy, które przyjmowane są do piątku 17 września w godz. 7.30-15.30, pod numerem telefonu 52 33 99 202.
Festiwal Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w bydgoskiej bibliotece
W ramach Festiwalu Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O biblioteka organizuje warsztaty pod hasłem „Stwórz swój notatnik do pełnej zabytkowych narzędzi Introligatorni”. Będzie można wykonać swój wyjątkowy notatnik, a przy okazji dowiedzieć się co nieco o samym miejscu. Zajęcia będą odbywać się w piątek 17 września w godzinach 15.30 - 17.00 (początek co 15 minut) w introligatorni przy WiMBP - ul. Długa 39.
Wspomnienia ze stanu wojennego
13 grudnia 2021 roku minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy prowadzi akcję zbierania wspomnień.
- Jeżeli w Państwa domach znajdują się pamiątki związane z dniem wprowadzenia stanu wojennego bądź dniami następującymi po nim, serdecznie zapraszamy do biblioteki. Czekamy na ulotki, plakaty, wycinki z gazet, fotografie oraz wspomnienia w formie mailowej. Porozmawiajcie z członkami rodziny: dziadkami, rodzicami, rodzeństwem. Być może ktoś z nich był bezpośrednim uczestnikiem tamtych zdarzeń i ma do opowiedzenia historię, którą chciałby się podzielić. Jesteśmy ciekawi, gdzie zastał Was stan wojenny: co wtedy robiliście, ile mieliście lat, gdzie pracowaliście, czy ta chwila wpłynęła na Wasze dalsze życie znacząco, czy tylko w stopniu umiarkowanym - zachęcają pracownicy biblioteki.
Zebrane materiały zostaną zaprezentowane w grudniu 2021 roku. Wspomnienia w postaci elektronicznej należy wysyłać na adres: [email protected], natomiast z wszelkimi materiałami wymagającymi skanowania (ulotki, plakaty, fotografie, pamiątki rodzinne) można zgłosić się do Działu Digitalizacji w godzinach 10.00-15.00 (wejście od ulicy Długiej 41). WiMBP czeka na materiały do końca października.
