Prace modernizacyjno-remontowo-restauratorskie i budowlane obejmą klasycystyczne budynki przy ul. Długiej 39 i 41, Jana Kazimierza 2 i Starym Rynku 22 i 24 oraz budowę nowego łącznika dla budynku przy ul. Zaułek 11 - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
Szkłem przykryty zostanie dziedziniec w bydgoskiej WiMBP, czyli przyszła główna przestrzeń recepcyjna kompleksu, w której mieścić się będzie m.in. wypożyczalnia. Tym samym stanie się całorocznym (niezależnie od pogody) miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym spotkań autorskich. Kierownictwo biblioteki zakłada stworzenie zaplecza dla nowoczesnej edukacji i promocji kultury oraz otwarcie placówki na nowych odbiorców. W budynku powstanie pracownia książki obrazkowej dla dzieci i pokój gier. W gmachu zainstalowane zostaną windy i platformy ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. W ramach zadania ma zostać wybudowany nowy magazyn i zakupiony nowy sprzęt.
Trwa przygotowywanie inwestycji, w tym dokumentacji przetargu, który wyłoni wykonawcę. Prace mają rozpocząć się jeszcze w 2024 roku, a zakończyć w marcu 2027. Inwestycja kosztować będzie 42 mln złotych - środki z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027 oraz dotacje z budżetu województwa i samorządu miejskiego Bydgoszczy.
- Instytucje kultury, w tym właśnie biblioteki, by właściwie funkcjonowały, wymagają stałych nakładów, nierzadko kosztownych. Ale społeczeństwa, które bagatelizują kwestie kultury, nie mają przyszłości. Ona buduje tożsamość, buduje życie społeczne, jest fundamentem każdej zdrowej społeczności - przekonuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy jest najstarszą funkcjonującą nieprzerwanie taką instytucją w regionie. Jej historia sięga 1903 roku, a zaczątkiem księgozbioru były kolekcje prywatnych donatorów oraz zbiory lokalnych niemieckich towarzystw naukowych. W okresie międzywojennym dołączono do niego cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich (1374 woluminy w tym 97 inkunabułów) i rękopisy z kolekcji Kazimierza Kierskiego (670 jednostek zawierających 435 dokumentów królewskich).
