https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urodzinowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Wręczono Laury Szwalbego i Rejewskiego oraz Medale Kazimierza Wielkiego

Jarosław Więcławski
Laur Mariana Rejewskiego otrzymał Marcin Pawłowski „Pawbeats”.
Laur Mariana Rejewskiego otrzymał Marcin Pawłowski „Pawbeats”. Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoszcz w sobotę (19 kwietnia) skończy 679 lat. W środę (16 kwietnia) z tej okazji w Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Bydgoszczy, podczas której wręczono wyróżnienia, nagrody i stypendia, w tym Laur Andrzeja Szwalbego, Laur Mariana Rejewskiego i Medale Kazimierza Wielkiego

Muzyczne życzenia urodzinowe na początku sesji złożyła przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska. – Zacznę od klucza, który stanowi znak graficzny i wyznacza położenie na pięciolinii jednego dźwięku, a w związku z tym pozostałych, określanych w stosunku do niego. Życzę nam wszystkim, aby to właśnie miasto wyznaczało kierunek dla najbliższych miast i gmin z Metropolii Bydgoszcz, a przede wszystkim całego regionu – stwierdziła.

– Za każdym sukcesem miasta, tym indywidualnym i zbiorowym, stoją ludzie. To właśnie kapitał ludzki, kapitał bydgoszczan, i tych, którzy do nas przyjeżdżają, tutaj zamieszkają, tworzy siłę napędową. My jako urzędnicy musimy tę siłę właściwie wykorzystać, stworzyć warunki do tego, aby miasto się rozwijało. Jestem optymistą (rzadko używam tego słowa), co do najbliższych lat, bo perspektywy są bardzo dobre – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Podczas sesji wręczone Medale Kazimierza Wielkiego za zasługi dla miasta. Decyzją Rady Miasta w tym roku przyznano po dwie nagrody zbiorowe i indywidualne. Medale otrzymali:

  • Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy – w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia;

  • Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” – działa od blisko pół wieku w Młodzieżowym Domu Kultury nr 4;

  • Dorota Kempka – twórczyni i wieloletnia dyrektorka Pałacu Młodzieży;

  • Adam Jaworski – wolontariusz, działacz charytatywny, były prezes Stowarzyszenia Dzięki Wam.

Miasto muzyki

Laur Andrzeja Szwalbego przyznawany jest za całokształt pracy lub dorobku. Pod uwagę brane są zasługi, które podniosły znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, dokonały otwarcia nowych perspektyw rozwoju lub uczyniły miasto atrakcyjniejsze oraz bardziej przyjazne dla gości i mieszkańców.

Rokrocznie wyróżniona w ten sposób może być jedna osoba. Laur przyznawany jest od 2003 roku. Do tej pory w gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Rafał Blechacz, prof. Marek Harat, Adam Sowa, Maciej Figas, Marek Gotowski, Paweł Łysak, prof. Janusz Kowalewski, Jerzy Derenda czy Marzena Matowska.

W tym roku laur otrzymał prof. Janusz Stanecki, wybitny dyrygent, chórmistrz, dziekan Wydziału Dyrygentury Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz animator wielu wydarzeń kulturalnych. To autorytet bydgoskiego środowiska muzycznego i prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiego Związek Chórów i Orkiestr. Janusz Stanecki w 1986 r. założył Chór Kameralny AM w Bydgoszczy, z którym zdobył wiele prestiżowych nagród.

– Zamiast podziękowań podzielę się moimi dwoma marzeniami. Przez wiele lat w Filharmonii Pomorskiej, od lat 50 do końca 80, istniał chór półzawodowy, wywodzący się z chóru na Czyżkówku – chór Arion – wspominał, wyrażając nadzieję, na jego przywrócenie.

– Za parę miesięcy AM przenosi się do nowego kampusu. Pozostaje piękny budynek przy ul. Słowackiego 7 – opowiadał prof. Janusz Stanecki. Jak zauważył, Andrzej Szwalbe doglądał działalności chóru, a także remontu siedziby akademii. – Moje drugie marzenie jest takie, aby ten budynek zawsze służył muzyce w Bydgoszczy – dodał.

Powrót po dekadzie

Laur Mariana Rejewskiego przyznawany jest za wybitne osiągnięcia, osiągnięte przed 40 rokiem życia, dla upamiętnienia młodego wieku patrona nagrody. Dotychczas wyróżnienie trafiło do Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej (2019), Igi Baumgart-Witan (2022), Adama Kośmiei (2023), i Jarosława Jaruszewskiego „Bisza” (2024).

W tym roku laureatem został Marcin Pawłowski „Pawbeats”. Pochodzący z Bydgoszczy producent, kompozytor i multiinstrumentalista łączy ze sobą różne gatunki muzyczne. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt albumów związanych z muzyką rozrywkową, instrumentalną oraz hip-hopem, z których ponad 20 uzyskało status Złotych i Platynowych Płyt.

Dokładnie dekadę temu, 16 kwietnia 2015 roku, Pawbeats Orchestra zagrała w murach tego budynku swój pierwszy koncert, co też jest symboliczne – powiedział Marcin Pawłowski. – Skoro przez 10 lat działaliśmy, jeśli tak w znamienitym gronie przychodzi mi dostawać nagrodę, to pewnie przez nas następne 10 lat będę działał i mam nadzieję, że na tym laurze nie osiądę – uzupełnił.

Na sesji przyznano również nagrody oraz stypendia artystyczne i naukowe. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbały Chór Dziecięcy Rubinki z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, działający pod dyrekcją dr Agnieszki Sowy oraz Dziecięca Orkiestra Recyklingowa z Miejskiego Centrum Kultury wraz z zespołem z MDK nr 4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski