https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W lutym w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy nudy nie będzie. Koncerty dla melomanów i coś dla dzieci

(em)
W lutym w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się sześć koncertów dla melomanów i jedno wydarzenia dla dzieci.
W lutym w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się sześć koncertów dla melomanów i jedno wydarzenia dla dzieci. Arkadiusz Wojtasiewicz
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza w lutym na sześć koncertów dla dojrzałych melomanów. Tradycyjnie nie zabraknie też wydarzenia dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Już w środę, 5 lutego o godz. 19 filharmonia zaprasza na koncert "Kameralnie... z waltornią". Instytucja zapewnia, że wieczór wypełni ponadczasowa muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta. Usłyszymy trzy wyjątkowe dzieła, ukazujące różnorodność talentu tego jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Na początku zabrzmi Divertimento D-dur KV, lekkie i radosne, pełne wdzięku i finezji dzieło. Później usłyszymy brawurowy i pełen wirtuozerii IV Koncert na róg Es-dur KV 495. Na koniec przewidziana jest dramatyczna i poruszająca Symfonia g-moll nr 25 KV 183 (znana jako Mała G-moll).

Już dwa dni później (piątek, 7 lutego o godz. 19) zaplanowany jest "Beethoven/Vasks", czyli koncert skrzypcowy Distant Light skomponowany w latach 1996-1997 na zlecenie Gidona Kremera. Liryczne i pełne emocji dzieło łotewskiego kompozytora, przeniesie słuchaczy w świat subtelnych dźwięków i refleksji. Utwór, pełen introspekcji i nieuchwytnej nostalgii, maluje obrazy światła i cienia, odzwierciedlając zarówno piękno natury, jak i głębokie emocje ludzkiego ducha.

14 lutego (również godz. 19) bydgoska filharmonia zaprasza na koncert "Muzyka do filmu Znachor". 27 września 2023 roku miała miejsce premiera najnowszej ekranizacji powieści Znachor. Sukces filmu to nie tylko znakomici aktorzy i piękne zdjęcia, ale również muzyka. W nagrywaniu ścieżki dźwiękowej udział wzięły artystki z Bydgoszczy i okolic, które tworzą zespół etniczny SVAHY. Muzyka napisana została przez Pawła Lucewicza.

W niedzielę, 16 lutego (godz. 17) odbędzie się koncert dla dzieci "Fasolki". Istniejący od 1983 roku pod tą nazwa zespół, to prawdziwa legenda polskiej muzyki dla dzieci. To ponad 500 piosenek napisanych przez wybitnych artystów. W programie piosenki - m.in. „Ufoludki, Bursztynek”, „A to jeż”, „A ja rosnę i rosnę”, „Ciotka klotka”, „Domowa piosenka”, „Kocur bury”, „Moja Fantazja”, „Mam fryzurę na cebulę”, „Maruda”, „Ogórek wąsaty”, „Myj zęby”, „Mydło lubi zabawę”, „Wiosenny rock”, „Zuzia lalka nieduża”.

19 lutego (środa, godz. 19) zaplanowano wydarzenie "Magnificat". "Wiosna w Appalachach" to jedno z najsłynniejszych dzieł Aarona Coplanda. Utwór został napisany jako balet w 1944 roku. Dzieło podzielone jest na kilka segmentów, które w wersji baletowej opowiadają historię młodej pary zakładającej nowe życie na wsi w otoczeniu górskiego krajobrazu Appalachów.

Dwa dni później (piątek, 21 lutego, godz. 19) odbędzie się "Concierto de Aranjuez". Koncert rozpocznie ekspresyjna i dramatyczna uwertura Ruy Blas Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego. Kolejnym punktem programu będzie niezwykły utwór "Concierto de Aranjuez" Joaquína Rodrigo w wersji na harfę. Wieczór zwieńczy natomiast monumentalna Symfonia d-moll „Zerowa” Antona Brucknera.

W ostatnim dniu lutego (godz. 19) Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaplanowała wydarzenie "Dvořák/Szymanowski/Beethoven". Wieczór rozpocznie efektowna i pełna energii "Uwertura koncertowa Karnawał". Następnie usłyszymy IV Symfonię koncertującą Karola Szymanowskiego, a finałem wieczoru będzie VII Symfonia Beethovena, uznawana za jedno z największych arcydzieł muzyki klasycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski