W tym roku minęło 800 lat od najstarszej wzmianki na temat Ostromecka. Na finał świętowania tegoż jubileuszu ZPP Ostromecko zaprosił mieszkańców i turystów w niedzielę (11 grudnia), kiedy to przez cały dzień Pałace zwiedzać można było bezpłatnie, a każdego gościa częstowano flagowymi słodkościami: bydgoskimi kluczykami i ciasteczkami z różą.
Salonik jak kolejny rozdział Sztambucha Bydgoskiego w Pałacu Nowym w Ostromecku
Wydarzeniem dnia było jednak oficjalne otwarcie na piętrze Pałacu Nowego wystawy, która w istocie jest przestrzenią zaaranżowaną na gabinet. To już kolejny - po Składzie Sommerfelda z instrumentami z bydgoskich fabryk - rozdział Sztambucha Bydgoskiego. Najnowsza wystawa (gabinet) została zatytułowana „Reminiscencje Ostromeckie”. Klimat dawnych lat przywołują tu nie tylko przedwojenne meble i mnóstwo stylizowanych drobiazgów, ale przede wszystkim pamiątek w postaci dawnych fotografii, pocztówek, druków z lat z dwudziestolecia międzywojennego, map i innych rzeczy związanych z życiem rodzinnym bydgoszczan, pałacowych rezydentów oraz miejscowych mieszkańców. Gabinet niczym wehikuł przenosi nas do czasu, kiedy Pałace tętniły beztroskim życiem. W gabinecie czuć nie tylko aurę dawnych czasów, ale i... kobiecą rękę. Garderoba, bibeloty i inne szczegóły wystroju nie pozostawiają wątpliwości, że jesteśmy w saloniku zajmowanym przez damę.
- Postanowiliśmy zaprosić do kobiecego gabinetu, gdyż kobiety odegrały ważną rolę w historii ostromeckiego majątku. Wystarczy wspomnieć dziedziczkę Martę Matyldę Marię Alvensleben, z domu Schönborn, od której imienia nazwano Źródło Marii, z którego czerpana jest jedna z najstarszych w kraju wód mineralnych, do dziś butelkowana, woda Ostromecko, jaka sławi nasz region - powiedziała nam Anna Kornelia Jędrzejewska, kurator Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego ZPP Ostromecko.
Warto dodać, że ZPP Ostromecko cały czas poszukuje pamiątek i wspomnień, w tym tych związanych z kuchnią i majątkiem Ostromecka. Jak nam podpowiedziano, w Pałacu tworzone jest archiwum historii mówionej. Dlatego proszeni są o kontakt wszyscy, którzy chcą się podzielić swoimi wspomnieniami i pamiątkami związanymi z dziejami Ostromecka, jak i Bydgoszczy.
Koncert świąteczny na trzech instrumentach 18 grudnia
A skoro mowa o jubileuszach i ich świętowaniu. Już w przyszłą niedzielę (18 grudnia) o godz. 16 w Pałacu Nowym odbędzie się Koncert świąteczny na trzech instrumentach w wykonaniu Katarzyny Wesołowskiej. Jak dowiadujemy się „Z ostromeckich źródeł....” (cyklu postów zamieszczanych na Facebooku Pałace Ostromecko) wydarzenie to wpisze się doskonale w długoletnią tradycję organizowania w Pałacach wydarzeń muzyczny, jak tego w 1904 roku, kiedy to odbył się uroczysty koncert z okazji 100-lecia Ostromecka jako majątku rodziny Alvensleben-Schönborn.
