Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętujemy 800 lat Ostromecka! Pałace zapraszają w swe progi [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Najstarszy zabytek Pałacu Nowego w Ostromecku jest na wyposażeniu  kuchni, w której 11 grudnia podczas rodzinnych warsztatów królować będą pierniczki
Najstarszy zabytek Pałacu Nowego w Ostromecku jest na wyposażeniu kuchni, w której 11 grudnia podczas rodzinnych warsztatów królować będą pierniczki Tomasz Czachorowski
Bezpłatne zwiedzanie Pałaców ze słodkim poczęstunkiem, lukrowanie pierników w kuchni pałacowej i otwarcie kobiecego gabinetu pełnego pamiątek już w najbliższą niedzielę (11 grudnia) 12.00-20.00 w ZPP Ostromecko!

Od najstarszej wzmianki na temat Ostromecka (a było to w 1222 r. w akcie przekazania przez księcia Konrada Mazowieckiego ziem chełmińskich, w tym wsi Ostromecka, biskupowi Prus Chrystianowi) mija w tym roku 800 lat. Dlatego z ZPP Ostromecko organizuje wiele wydarzeń dla mieszkańców, dzieląc się przy tym historią miejsca i ciekawostkami m.in. na Facebooku Pałace Ostromecko w postach z cyklu „Z ostromeckich źródeł....”.

Bezpłatne zwiedzanie Pałaców w Ostromecku, kluczyki bydgoskie na podwieczorek

W niedzielę, 11 grudnia, w godzinach 12-20 czujmy się wszyscy zaproszeni na finał wspólnego świętowania jubileuszu pn. „800 lat Ostromecka”. Przez całą niedzielę Pałace Ostromecko stoją przed zwiedzającymi otworem (wstęp bezpłatny). Dla gości w ramach przedświątecznego podwieczorku będzie poczęstunek.

- Częstować będziemy naszymi flagowymi przysmakami pałacowej cukierni, którymi są kluczyki bydgoskie (tego dnia będą również w wersji piernikowej) oraz ciasteczka z różą, nawiązujące do róży z herbu rodziny Alvenslebenów, ale także rozarium, znajdującego się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku - mówi nam Anna Kornelia Jędrzejewska, kurator Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego, dodając, że Ostromecko nie od dziś odkrywane jest wieloma zmysłami.

Polecamy także

Możemy podziwiać piękną architekturę Pałaców, relaksować się krajobrazem i woniami kwiatów z rozległego parku, wsłuchiwać się w muzykę koncertów tu odbywających się - warto wspomnieć o kolekcji zabytkowych fortepianów Andrzeja Szwalbego rozbudowywana przez ich opiekuna i szefa Pracowni Pałacowej Andrzeja Gawrońskiego, który wespół z Andrzejem Włodarczykiem i przy wsparciu Miasta Bydgoszcz oraz sponsorów przywrócił do koncertowego życia już kilka zabytków - czy wreszcie doświadczać smaków tradycyjnej kuchni regionu w restauracji w Pałacu Nowym.

Jak zdradziła nasza rozmówczyni, był zamysł, aby świętowanie jubileuszu 800-lecia Ostromecka zostawiło trwały ślad właśnie w Pałacach.

- Sąd pomysł na „Sztambuch Ostromecki”. W Pałacu Nowym znajduje się kilka zaaranżowanych pokoi, które zwiedzającym pozwalają obcować z lokalną historią, jak chociażby Skład Sommerfelda w Ostromecku z instrumentami z bydgoskich fabryk. Postanowiliśmy otworzyć kolejny rozdział naszego sztambucha i tym razem zaprosić do kobiecego gabinetu, gdyż kobiety odegrały ważną rolę w historii ostromeckiego majątku. Wystarczy wspomnieć dziedziczkę Martę Matyldę Marię Alvensleben, z domu Schönborn, od której imienia nazwano Źródło Marii, z którego czerpana jest jedna z najstarszych w kraju wód mineralnych, do dziś butelkowana, woda Ostromecko, która sławi nasz region - przypomina Anna Kornelia Jędrzejewska, zapraszając na 11 grudnia godz. 15 na wernisaż wystawy „Źródła. Sztambuch Ostromecki”, gdzie we wspomnianym kobiecym gabinecie znajdą się m.in. dawne pocztówki, fotografie czy mapy związane z dziejami wsi i jej mieszkańców.

Nim jednak wernisaż, niedzielne świętowanie w południe rozpoczną rodzinne warsztaty lukrowania pierników i słodkie opowieści (zapisy: [email protected], koszt 50 zł) - oczywiście w pałacowej kuchni.

- Niemal stuletnia wolnostojąca kuchenka, wyprodukowana w fabryce Senkinga, jest jednym z najstarszych zachowanych elementów wyposażenia Pałacu Nowego. Chcąc wyeksponować zabytek, zaaranżowaliśmy pałacową kuchnię, do której przylega też spiżarnia. W przyszłym roku planujemy stworzyć tam ekspozycję poświęconą wodzie Ostromecko - zapowiada Anna Kornelia Jędrzejewska.

ZPP Ostromecko cały czas poszukuje pamiątek i wspomnień, w tym tych związanych z kuchnią i majątkiem.

- W Pałacu tworzymy archiwum historii mówionej związanej z Ostromeckiem. Dlatego prosimy o kontakt, jeśli ktoś z Państwa rodziny lub znajomych, np. pracował w pałacowej kuchni lub jest w posiadaniu przepisów z nią związanych - apeluje nasza rozmówczyni, dodając, że w jubileuszowym roku udało się pozyskać wiele ciekawych informacji.

- Z ciekawostek związanych z kuchnią wpłynęła do informacja, np. o tym, jak w Pałacach przygotowywano niegdyś lodowe desery, jak spędzano czas wolny w Ostromecku. Udało się nam ustalić imiona i nazwiska osób widocznych na archiwalnych zdjęciach. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada rocznica 250-lecia poczty w Ostromecku, bowiem dokładnie tyle lat minęło od przejazdu przez Ostromecko pierwszego dyliżansu. Mapę traktów dyliżansowych, na których jest zaznaczona nasza miejscowość, również można już zobaczyć we wnętrzach Pałacu. Ostromeckie kalendarium popularyzuje pan Jerzy Świetlik - regionalista i badacz dziejów Ostromecka - podpowiada nam Anna Kornelia Jędrzejewska.

W archiwalnych poszukiwaniach Sekcję Dziedzictwa Kulinarnego, jak i Sekcję Dziedzictwa Kulturowego ZPP Ostromecko wspiera dr Agnieszka Wysocka. Natomiast za wystrój pałacowych wnętrz, w tym za aranżację najnowszej wystawy w Pałacu Nowym odpowiadają Bożena Januszewska i Marta Wiśniewska Galerii Wspólnej MCK.

Zresztą w tym roku Ostromecko może mówić o podwójnym jubileuszu, bowiem administrujące ZPP Ostromecko bydgoskie MCK obchodzi w tym roku swe 10-lecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera