Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pałacu Ostromecko - jak w Wielkiej Brytanii - doskonalić się będą utalentowani fleciści

Justyna Tota
Justyna Tota
Międzynarodowy Mistrzowski Kurs Fletowy już po raz drugi odbędzie się w Pałacu w Ostromecku. Od 20 do 27 lutego 2021 r. trwać będzie zimowa edycja wydarzenia z udziałem 18 uczestników i czterech wykładowców. Koncerty i wykłady na bieżąco będzie można śledzić na www.facebook.com/kursymistrzowskie lub na miejscu, jeśli pozwoli na to bieżąca sytuacja epidemiologiczna
Międzynarodowy Mistrzowski Kurs Fletowy już po raz drugi odbędzie się w Pałacu w Ostromecku. Od 20 do 27 lutego 2021 r. trwać będzie zimowa edycja wydarzenia z udziałem 18 uczestników i czterech wykładowców. Koncerty i wykłady na bieżąco będzie można śledzić na www.facebook.com/kursymistrzowskie lub na miejscu, jeśli pozwoli na to bieżąca sytuacja epidemiologiczna facebook.com/kursymistrzowskie
Osiemnaścioro uczestników i czterech mentorów od 20 lutego do 27 lutego zagości w Pałacu Ostromecko, by szlifować muzyczne talenty. W jaki sposób? O tym mówi nam Daniel Rybicki - pomysłodawca Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Fletowego.

Zobacz wideo: Jak dokarmiać ptaki, by im pomóc, a nie szkodzić?

Przed nami II Międzynarodowy Mistrzowski Kurs Fletowy w Ostromecku. Jednym z jego celów jest uzupełnienie pewnej luki w ofercie doskonalenia utalentowanej młodzieży w Europie środkowej. Najlepszym potwierdzeniem tego, że jest taka potrzeba, było powodzenie pierwszej edycji tego wydarzenia.
Nie ukrywam, że powodzenie I Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Fletowego było dla nas wielką radością, ale nie zaskoczeniem. Stawiamy bowiem na jakość. W jednym miejscu, jakim jest Ostromecko, mające swe walory historyczno-kulturowe, chcemy stworzyć warunki do nauki, która jest wspólnie spędzanym czasem. W sierpniu ubiegłego roku były to 4 dni, w lutym będzie to 6 dni właściwego kursu. Mamy nadzieję, że zimowa edycja będzie przynajmniej tak samo udana jak letnia.

Jak narodził się pomysł na organizowanie takiego kursu i to w wymiarze międzynarodowym?
Pomysł kiełkował mi w myślach już od pewnego czasu. W Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy prowadzę klasę fletu. Często rozmawiam z uczniami na temat ich rozwoju, m.in. zwracając uwagę na kursy. Zauważyłem, że tego typu wydarzeń jest bardzo mało. Oczywiście, kursy w Polsce odbywają się, nie da się temu zaprzeczyć, ale jest ich dużo mniej niż w Europie zachodniej.

Sam wiele lat temu jeździłem na kusy mistrzowskie do Francji czy Wielkiej Brytanii, gdzie zazwyczaj odbywały się w jednym z pałaców i miały szczególną atmosferę. Czerpiąc z tych doświadczeń, postanowiłem na podobnej zasadzie stworzyć kursy mistrzowskie w Ostromecku.

W drugiej edycji kursu może być maksymalnie 18 uczestników. Czy wśród nich znaleźli się uczniowie, studenci z Bydgoszczy lub naszego regionu? Czy będą też uczestnicy zagraniczni?
Te osiemnaście miejsc zostało zapełnione w kilka dni. Wśród uczestników są studenci i uczniowie (od 16. roku życia) z Warszawy, Wrocławia, Poznania, ale także uczniowie z bydgoskiej szkoły muzycznej. Mieliśmy również zgłoszenia z zagranicy, jednak podróżowanie jest obecnie na tyle utrudnione z powodu pandemii, że osoby te musiały zrezygnować z uczestnictwa. Mamy jednak nadzieję, że w kolejnych edycjach będą mogli do nas dołączyć.

Pan będzie jednym z czterech wykładowców - obok Bertena D`Hollandera czy Agaty Igras - prowadzących kurs. Co będziecie Państwo starali się przekazać młodym muzykom?
Przede wszystkim cieszymy się, że będziemy mieć możliwość uczyć w tradycyjnej formie, a nie zdalnie. Tworzenie muzyki powinno być wielką radością, dlatego postaramy się, by wszyscy uczestnicy czerpali radość z tego, że grają na instrumentach.

Bardzo dużą uwagę będziemy kłaść na to, by osoba, która stara się jak najlepiej grać na instrumencie, jak najmniej się tym stresowała. Oczywiście, wyjście na estradę dla każdego muzyka zawsze wiąże się z jakąś dawką stresu, jest to nieunikniona. Są natomiast różne sposoby, by stres załagodzić i my chcemy je uczestnikom przekazać. Będziemy także wzmacniać wiarę w swoje możliwości, a nie da się tego zrobić bez doskonalenia techniki. Ćwiczenie techniki staje się źródłem pewności siebie - stąd też będą temu służyć warsztaty.

Równie istotne jest uwrażliwienie na muzykę i to także będziemy bardzo promować.

Kurs będzie trwał tydzień i będzie intensywny: 8 lekcji indywidualnych, 5 lekcji grupowych, koncerty, warsztaty i integracyjne spotkania… Zdaje się jednak, że pałacowa przestrzeń Ostromecka służy i muzykowaniu, i integrowaniu się.
Jesteśmy bardzo wdzięczny Miejskiemu Centrum Kultury za udostępnienie nam pałaców w Ostromecku, bo to idealne miejsce do przeprowadzania takich kursów. To miejsce pozwala nam tworzyć wręcz rodzinną atmosferę. W każdej chwili jesteśmy do dyspozycji kursantów, nie ma bowiem określonych sztywnych ramy lekcyjnych - całość kursu jest jedną wielką lekcją. Oczywiście, jest także czas na relaks - zwiedzanie magicznego parku czy Starego Pałacu z zabytkowymi fortepianami.

Z kursu czerpać będzie mogła też publiczność, na przykład słuchając koncertów.
W pierwsze dni kursu: 21 i 22 lutego o godz. 19 odbędą się koncerty wykładowców. Natomiast 25 i 26 lutego koncertować będą uczestnicy kursu. Na profilu www.facebook.com/kursymistrzowskie będą transmisje koncertów i przynajmniej części wykładów. Jeśli pozwolą na to obostrzenia, przewidujemy możliwość przybycia do nas, do Ostromecka, by biernie uczestniczyć w kursie, słuchając wykładów czy koncertów. Serdecznie zapraszamy.

Sponsorami wydarzenia są: Fundacja PZU, Miasto Bydgoszcz, Fundacja Tomasza Gałka Perspektywy.

Polecamy także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo