Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 roku, by wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie zrzesza 350 miejscowości reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej. Do Sieci należy sześć polskich miast. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice (muzyka), w 2017 Łódź (film), w 2019 Wrocław (literatura), a w 2021 Gdynia (filmu). Pod koniec ubiegłego roku dołączyła Bydgoszcz w dziedzinie muzyki.
Projekt „Od smyka do smyczka” był jednym z kilku, które zgłosił gród nad Brdą, gdy wysyłał swoją aplikację. Jego realizacja już się rozpoczęła, a o kolejnych pomysłach mówiono podczas konferencji prasowej w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury.
- Przyszłoroczne Bydgoskie Impresje Muzyczne odbędą się już po raz czterdziesty trzeci – mówiła Magdalena Bereda, dyrektor Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. - Wydarzenie zaplanowane jest na przełom czerwca oraz lipca, a więc mamy jeszcze trochę czasu, niemniej pojawiają się już pierwsze pomysły. Chcemy pokazać gościom miasto z jak najlepszej strony, by potem - po powrocie do swoich krajów - ciepło mówili o Bydgoszczy. Będą koncerty w różnych miejscach: w siedzibie Akademii Muzycznej, kościele katedralnym, na Wyspie Młyńskiej, w amfiteatrze przy Spichrzach. Planujemy wydarzenia nie tylko w grodzie nad Brdą, ale też w Łabiszynie czy Ostromecku. Nie zabraknie wieczornych potańcówek dla uczestników i mieszkańców miasta z udziałem Ferajny Bydgoskiej. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Państwowy Zespół Szkół Muzycznych planuje nagranie w przyszłym roku podcastów z udziałem kilkunastu uczniów placówki.
- Wśród nich będzie m.in. Zhuoqing Du, który nie tak dawno wygrał XIII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. Młody artysta z Chin jest uczniem naszej szkoły – opowiadała Joanna Derenda-Łukasik, dyrektor PZSM. - W swoich podcastach uczniowie nie tylko wykonają muzykę, ale też opowiedzą, jak czują się w Bydgoszczy.
Swoją cegiełkę do projektu „Od smyka do smyczka” planuje dołożyć też Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Sokrates. Jej uczniowie będą tworzyć, przez kilka miesięcy, utwory muzyczne. Mają im w tym pomagać rodzice. Efekty pracy najmłodszych mamy poznać podczas majowego koncertu. Czynione są starania, by wystąpiła w nim piosenkarka Anna Rusowicz, która dorastała w grodzie nad Brdą i ukończyła IX LO, mieszczące się przy ul. Zofii Nałkowskiej.
Z kolei Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego planuje warsztaty i szkolenia dla studentów edukacji muzycznej. W dniach 20-22 listopada zaplanowano konferencję z udziałem specjalistów od pracy z dziećmi niewidomymi, autystycznymi oraz z niepełnosprawnością słuchową. Natomiast w styczniu odbędą się warsztaty, jak pracować z takimi pociechami.
To też może Cię zainteresować
Projekt „Przetwórnia” to z kolei pomysł Jarosława „Bisza” Jaruszewskiego, rapera, poety i producenta muzycznyego.
- Będą to warsztaty dla młodych z kreatywności, warsztaty muzyczne i tekściarskie – relacjonował artysta. - Będą też m.in. spotkania z artystami, którzy wywodzili się ze środowisk, które nie wróżyły im sukcesów. To dla mnie ważne, bo sam zajmuję się rapem.
MCK planuje stworzyć muzyczną mapę Bydgoszczy. Pomoże w tym australijska Adelajda, która ma doświadczenie w tej kwestii.
- Pokażemy młodym ludziom, jakie są możliwości pracy w przemyśle muzycznym. Nie tylko w roli wokalisty, perkusisty czy gitarzysty, ale też akustyka, logistyka czy osoby od cateringu. Możliwości są nieograniczone. Podpowiemy, jak tę pracę zdobyć – mówiła na zakończenie Anna Tarnowska, koordynator programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO.
