Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsza bydgoska książnica ma 120 lat. Tak świętowano jubileusz w Teatrze Kameralnym [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Jubileusz 120-lecia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy przypadał 1 października br. Dziś z tej okazji odbyła się uroczysta gala w Teatrze Kameralnym.
Jubileusz 120-lecia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy przypadał 1 października br. Dziś z tej okazji odbyła się uroczysta gala w Teatrze Kameralnym. Tomasz Czachorowski
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy obchodzi 120-lecie istnienia. Z tej okazji w poniedziałek (2 października) w Teatrze Kameralnym odbyła się gala podczas, której nagrodzono wyróżniających się pracowników.

To najstarsza bydgoska książnica, będąca wspaniałą wizytówką na kulturalnej mapie naszego miasta. Jubileusz 120-lecia biblioteki przypadał w niedzielę 1 października br, więc nazajutrz pracownicy biblioteki i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej gali w Teatrze Kameralnym. W czasie spotkania z udziałem Iwony Waszkiewicz, zastępcy prezydenta Bydgoszczy, i Zbigniewa Ostrowskiego, wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego, uhonorowano 8 wyróżniających się i zasłużonych pracowników książnicy.

Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odebrali: Ewa Guzik, Adrianna Jagodzińska, Leszek Mikołajczak, Anna Paczewska i Marlena Wieczorek. Z kolei Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy w dziedzinie kultury otrzymały: Izabela Dekowska, Magdalena Dzierla i Karolina Stanek.

Dziś biblioteka jest ważnym miejscem spotkań i realizacji wielu projektów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy niezmiennie stawia na rozwój i idzie z duchem czasów. Obok standardowych funkcji takich, jak udostępnianie zbiorów, prowadzenie działalności naukowej, ochrona najcenniejszych materiałów stanowiących dziedzictwo kulturowe, wspieranie działań bibliotek samorządowych regionu czy organizowanie dostępu do informacji, cały czas podejmuje wyzwania, które wynikają z przemian cywilizacyjnych i nowych potrzeb użytkowników kultury.

- Podążając za światowymi trendami otwieramy się na nowe technologie i wprowadzamy udogodnienia - informuje Joanna Pawłowska, kierownik Działu Promocji WiMBP im. dr. Witolda Bełzy. - Nowoczesna biblioteka jest obecnie przyjaznym miejscem spotkań i przestrzenią do realizacji rozmaitych projektów kulturalnych, artystycznych i społecznych.

Z okazji 120-lecia WiMBP im. dr. Witolda Bełzy powstała okolicznościowa publikacja „W obszernym a bardzo pięknym westybulu naszym…”, ukazująca archiwalne fotografie, także osadzone w obecnym kontekście, pochodzące ze zbiorów specjalnych instytucji. Wręczano ją gościom podczas uroczystości w Teatrze Kameralnym.

Książnica mocno związana z życiem miasta. Dociera do wielu czytelników

Warto wiedzieć, że zalążkiem biblioteki były zbiory pruskie, a także dwie kolekcje: Fryderyka Raumera - historyka i Henryka Kruse - redaktora. Niemiecka geneza placówki wynika z uwarunkowań historycznych. Pierwsi dyrektorzy Georg Minde-Pouet i Martin Bollert utworzyli jej fundament, natomiast właściwy rozwój biblioteka zawdzięcza Witoldowi Bełzie, pierwszemu polskiemu dyrektorowi, który 1 września 1920 roku rozpoczął pracę nad zmianą charakteru książnicy. Spolonizował, powiększył księgozbiór i utworzył prawdziwe centrum życia kulturalnego miasta. Dzięki jego staraniom zbiory zyskały prawdziwą perełkę, niezwykle cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich. Jak ważna to postać dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej świadczy fakt, że od 2002 r. Witold Bełza jest jej patronem.

Mocno związana z życiem miasta książnica przez lata współdzieliła z Bydgoszczą zrządzenia losu, które układały się rozmaicie. Podczas okupacji utraciła 20 proc. swoich zasobów. Po wojnie natomiast rozpoczęto rozbudowę sieci filii miejskich, aby docierać do jak największej liczby czytelników (obecnie jest 25 filii). Od 1968 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zyskała status naukowy.

Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo