Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten ogród w Bydgoszczy to ośrodek naukowy, w styczniowy weekend otworzy drzwi dla zwiedzających

Justyna Tota
Justyna Tota
Ogród Botaniczny w Bydgoszczy - należący do Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego - zaprasza na drzwi otwarte w weekend 14 i 15 stycznia 2023 r. Zbiórka chętnych przy bramie do ogrodu (ul. Jeździecka 5) o godz. 9, 11 i 13. Wstęp bezpłatny. Na miejsce dojechać można autobusem nr 52 (linią przedłużoną Podkowa) lub nr 94. Na terenie ogrodu jest dostępny parking
Ogród Botaniczny w Bydgoszczy - należący do Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego - zaprasza na drzwi otwarte w weekend 14 i 15 stycznia 2023 r. Zbiórka chętnych przy bramie do ogrodu (ul. Jeździecka 5) o godz. 9, 11 i 13. Wstęp bezpłatny. Na miejsce dojechać można autobusem nr 52 (linią przedłużoną Podkowa) lub nr 94. Na terenie ogrodu jest dostępny parking Jarosław Mikietyński, kolaż Polska Press
Na 5,5 hektara tysiące gatunków roślin, a w nowoczesnych szklarniach egzotyka. Do tego jedna z największych w Polsce kolekcji kaktusów, bank genów roślin i mały skansen maszyn. To wszystko zobaczyć można na terenie Ogrodu Botanicznego KCRZG IHAR PIB przy ul. Jeździeckiej 5 w Bydgoszczy, który zaprasza mieszkańców na drzwi otwarte w weekend 14 i 15 stycznia. Zbiórka chętnych przy bramie o godz. 9, 11 i 13. Wstęp bezpłatny.

Zobacz wideo: Mieszkańcy Osowej Góry w Bydgoszczy dostają podwyżki czynszu

od 16 lat

- Wiele osób jeździ do gdańskiej lub poznańskiej palmiarni, a nawet nie wie, że tego typu miejsce jest także w Bydgoszczy – mówił „Expressowi Bydgoskiemu” znany bydgoski ogrodnik mgr inż. Jarosław Mikietyński, który w styczniu ubiegłego roku został kierownikiem Ogrodu Botanicznego, należącego do Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego.

Ogród o powierzchni 5,5 ha znajduje się przy ul. Jeździeckiej 5, granicząc płot w płot z Myślęcinkiem. Jak zdradził nam kierownik, w ciągu roku Ogród Botaniczny KCRZG IHAR PIB odwiedziło ponad 1400 osób grup zorganizowanych.

- Gościliśmy uczniów szkół, seniorów, studentów i naukowców między innymi z UMK w Toruniu, UKW w Bydgoszczy czy Politechniki Bydgoskiej. W dalszym ciągu zapraszamy szkoły i uczelnie, które mają możliwość przeprowadzić u nas zajęcia bądź warsztaty – mówi Jarosław Mikietyński.

W styczniu 2023 pierwsze weekendowe oprowadzanie po Ogrodzie Botanicznym Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHiAR PIB w Bydgoszczy!

Ogród jest jednostką naukową, otwartą tylko w dni powszednie 7.00-15.00.

- W tych godzinach osoby pracujące nie mają możliwości, żeby do nas zajrzeć, a my chcemy pokazać się mieszkańcom – przyznaje Jarosław Mikietyński. - Stąd inicjatywa, by zaprosić na serię weekendowych spotkań, żeby każdy miał szansę zobaczyć nasz ogród o różnych porach roku. Wycieczki są bezpłatne, a miejsce ciekawe. Myślę, że każdy, kto nas odwiedzi, będzie się chciał tu wracać.

Pierwsze zwiedzanie w weekend – już ten najbliższy: 14 i 15 stycznia (sobota i niedziela). Każdego dnia wejścia do Ogrodu Botanicznego KCRZG IHAR PIB przy ul. Jeździeckiej 5 o trzech godzinach: 9.00, 11.00 i 13.00. Zbiórka przy bramie, gdzie na przybyłych wycieczkowiczów czekać będzie kierownik, który oprowadzi po ogrodzie. Co będzie można zobaczyć?

- Jeśli pogoda na to pozwoli, przejdziemy się po zewnętrznym terenie ogrodu. Opowiem o jego historii oraz roślinach, których jest tu blisko cztery tysiące gatunków. Oczywiście, o tej porze roku nie wszystkie da się zobaczyć, ale pokażę, między innymi, najciekawsze gatunki drzew, które mimo zimy prezentują się interesująco ze względu na korę albo kolce - mówi kierownik ogrodu Jarosław Mikietyński.

Bydgoscy miłośnicy kaktusów pokażą swoją kolekcję, w szklarniach zobaczymy też rośliny tropikalne i śródziemnomorskie

- Pokażemy oczywiście jedną z największych w Polsce kolekcji kaktusów i sukulentów, jaka znajduje się na terenie naszego ogrodu w oranżerii udostępnionej bydgoskiemu Klubowi Miłośników Kaktusów, działającemu przy klubie „Arka”. Będzie z nami przewodniczący klubu Jerzy Balicki wraz z innymi miłośnikami kaktusów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą na temat pielęgnacji tych roślin - zapowiada kierownik Ogrodu Botanicznego KCRZG IHAR PIB.

Polecamy także

Na zwiedzających zrobią też wrażenie dwie nowoczesne zautomatyzowane szklarnie, w których aklimatyzują się rośliny tropikalne i śródziemnomorskie. Można tu zobaczyć m.in. dojrzewające owoce trzech gatunków bananowca, ale też np. owocujące cytryny czy włoską pomarańczę, figi, krzewy kawy, palmy…

Z wizytą w banku genów roślin Ogrodu Botanicznego KCRZG IHAR PIB

- Jako jeden z ośrodków Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych prowadzimy też bank genów roślin nie tylko tych użytkowych. W mniejszych grupach pokażę, w jaki sposób zebrane nasiona oczyszczamy, suszymy, segregujemy i przechowujemy - zapowiada Jarosław Mikietyński.

W ogrodzie rozrastająca się kolekcja rzeźb i mały skansen dawnych maszyn

Nasz rozmówca zasłynął też z tego, że w wolnych chwilach z gałęzi, które w ogrodzie i tak trzeba przyciąć, rzeźbi (piłą mechaniczną) różne figurki. Ich kolekcja wciąż się powiększa!

- W ostatnim czasie wykonałem cykl rzeźb w kształcie dłoni czy drewniany wóz z koniem. Teraz jestem na etapie budowy drewnianego ciągnika. Na terenie ogrodu zrobiliśmy mały skansen, ponieważ znaleźliśmy dawne maszyny oraz urządzenia ogrodniczo-rolnicze i wystawiliśmy je na zewnątrz – dodaje Jarosław Mikietyński, który odwiedzającym ogród również i o tej ciekawostce opowie.

Kolejne weekendowe zwiedzanie Ogrodu Botanicznego KCRZG IHAR PIB będzie zależeć od zainteresowania ze strony mieszkańców, ale wstępnie planowane jest na przełomie maja i czerwca. - Wiosną nasz ogród będzie prezentował się jeszcze ciekawiej i piękniej – przyznaje kierownik, zapraszając do odwiedzin.

Na miejsce dojechać można autobusem nr 52 (linią przedłużoną Podkowa) lub nr 94. Na terenie ogrodu jest parking, więc zmotoryzowani mają gdzie zaparkować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo