Dokładnie 1 stycznia 1953 roku - dzięki staraniom Andrzeja Szwalbego i Towarzystwa Muzycznego - Pomorska Orkiestra Symfoniczna została przekształcona w Państwową Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy. Wraz z rokiem 2023 rozpoczął się zatem rok 70-lecia Filharmonii Pomorskiej.
Dostojni goście i koncert na jubileusz Filharmonii Pomorskiej i Rok Andrzeja Szwalbego w Bydgoszczy
Główne obchody w piątek (13 stycznia 2023 r.) - jubileusz zostanie uczczony koncertem, jaki zainauguruje także Bydgoski Rok Andrzeja Szwalbego - budowniczego i pierwszego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, który 30 czerwca br. skończyłby 100 lat.
Na jubileusz Filharmonii Pomorskiej do Bydgoszcz przybyć mają wielcy artyści i znakomite osobistości, jak m.in. maestro Jerzy Maksymiuk, zasłużona działaczka na rzecz polskiej kultury Elżbieta Penderecka - wdowa po Krzysztofie Pendereckim czy wybitny pianista Rafał Blechacz.
- Rozesłaliśmy zaproszenia do przedstawicieli licznych instytucji, do dyrektorów zaprzyjaźnionych filharmonii i orkiestr w całej Polsce, do dyrygentów i solistów, z którymi najczęściej współpracujemy i są naszymi Przyjaciółmi. Liczymy na obecność emerytowanych pracowników Filharmonii. To nasze święto i chcielibyśmy w jak największym gronie celebrować 70-lecie naszej instytucji - przyznaje Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Podczas koncertu na jubileusz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą szefa artystycznego Mykoli Diadiury wykona muzykę wielkich polskich kompozytorów.
- Zabrzmi „Mała suita na orkiestrę symfoniczną” Witolda Lutosławskiego, która była jednym z najbardziej popularnych utworów polskiej muzyki pierwszej połowy lat 50. XX wieku.
- Pianista Jakub Kuszlik - absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, laureat wielu konkursów pianistycznych, w tym IV Nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego, jak i Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016) - wykona „narodowy” Koncert fortepianowy a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego.
- Na finał zabrzmi V Symfonia „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Na ogólnopolski konkurs nadesłano 40 utworów. Jury wybrało Fanfarę Pomorską!
Całość poprzedzi prawykonanie uroczystej fanfary (słychać ją w spocie zapowiadającym koncert), wyłonionej w drodze ogólnopolskiego konkursu kompozytorskiego, na który nadesłano 40 prac. Powołane przez szefa Filharmonii Pomorskiej jury w składzie: dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej - Mykola Diadiura, szef Capelli Bydgostiensis - Piotr Pławner, kompozytor i aranżer Krzysztof Herdzin, a także zastępca dyrektora FP - Cezary Nelkowski i dyrektor FP - Maciej Puto wyłonili laureatów.
- Każdy z nas odsłuchiwał i oceniał prace samodzielnie, wszyscy byliśmy zgodni i najwyżej oceniliśmy prace dwóch laureatów. Po rozkodowaniu prac opatrzonych godłami, mogliśmy poznać nazwiska kompozytorów i przyznać: I nagrodę Oskarowi Hrankowskiemu, zaś wyróżnienie Adamowi Lemańczykowi, który jest już autorem Fanfary Festiwalowej - znaku Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego - Kontrasty oraz jednym z naszych głównych aranżerów niezwykle cenionym przez melomanów i muzyków, również poza Bydgoszczą - podkreśla dyrektor Maciej Puto.
Polecamy także
Co przekonało jury do Fanfary Pomorskiej?
- Przede wszystkim ogólny zamysł, spójność, wrażenie artystyczne, poprawność aranżacji zgodna z zasadami muzyki, ale także jej funkcjonalność. Fanfara Oskara Hrankowskiego zainauguruje jubileuszowy koncert 13 stycznia i głęboko wierzę, że przypadnie do gustu także naszej publiczności - odpowiada Maciej Puto.
- W tym utworze jest z pewnością coś z muzyki późnego romantyzmu, jak i współczesnej muzyki filmowej. Założenie było takie, by napisać utwór, który będzie przyjemny w odbiorze dla słuchacza - powiedział nam Oskar Hrankowski, który choć w tym roku dopiero skończy 20 lat, nie po raz pierwszy został laureatem konkursu kompozytorskiego.
Na co dzień gra na puzonie, kształcąc się w PSM I i II st. w Lesznie, jak sam mówi, szkołę muzyczną wybrał właśnie z myślą, by nauczyć się pisać muzykę (poważnie myśli także o studiach na kierunku kompozycja). - Nie mogę już doczekać się spotkania z Orkiestrą Symfoniczną FP, by ją usłyszeć, ale też porozmawiać z muzykami o tym, jak grało im się Fanfarę Pomorską - dodaje Oskar Hrankowski.
Nagrody i wyróżnienia dla pracowników Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Nim jednak o 19.00 rozbrzmi fanfara i koncert, najpierw o godz. 17 w foyer Filharmonii Pomorskiej planowane jest oficjalne spotkanie, podczas którego zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu. Nagrody i wyróżnienia będą też wręczone pracownikom instytucji. Jakie?
- Wystąpiliśmy z wnioskami o przyznanie nagród i odznaczeń do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy - wyjaśnia dyrektor Maciej Puto. - 13 stycznia przed koncertem uroczyście zostaną wręczone. Komu...? Niech jeszcze pozostanie tajemnicą.
Warto dodać, że koncert 13 stycznia będzie pierwszym akordem Roku Andrzeja Szwalbego.
- Będziemy aktywnie uczestniczyć w Roku Andrzeja Szwalbego, organizując sami, a także we współpracy z innymi instytucjami wiele ciekawych inicjatyw. O szczegółach będziemy jeszcze szeroko informować - dodaje dyrektor Filharmonii Pomorskiej.
Honorowy Patronat nad jubileuszem 70-lecia Filharmonii Pomorskiej oraz 100. rocznicą urodzin Andrzeja Szwalbego objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesor Piotr Gliński, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
