Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem

Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ma już pół wieku, a nawet ciut więcej, gdyż w tym roku miną 52 lata od jego założenia. Ze względu na pandemię nie było jednak możliwe, by uczcić jubileusz, aż do teraz.
Koncert z okazji 50-lecia Chóru Akademickiego UKW w Bydgoszczy. Zaśpiewają obecni i byli chórzyści
Już 21 stycznia o godz. 17.00 w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 50-lecia Chóru Akademickiego UKW w Bydgoszczy (bilety w kasie FP i na www.bilety24.pl).
- Podczas koncertu zaprezentujemy przekrój swoich możliwości wykonawczych, czyli zarówno utwory a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, które również mamy w swym repertuarze. Całość zwieńczymy Mszą G-dur Franza Schuberta we wspólnym wykonaniu byłych i obecnych chórzystów oraz z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, a także solistów: Anny Wilk (sopran), Krzysztofa Zimnego (tenor) i Damiana Wilma (bas) - zapowiada prof. dr hab. Bernard Mendlik, który wraz dr. hab. Benedyktem Odya, prof. UKW, sprawują kierownictwo muzyczne Chóru Akademickiego UKW. Z Chórem współpracuje mgr Tomasz Kotwica.
Przez najbliższe tygodnie chórzyści wraz z absolwentami będą na próbach przygotowywać się do występu.
Polecamy także
Obecnie Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy tworzy blisko setka osób i - jak przyznaje prof. dr hab. Bernard Mendlik - w znakomitej większości są to studenci Wydziału Edukacji Muzycznej UKW.
- Co ma swoje plusy, gdyż bazując na studentach kształcących się muzycznie, o wiele łatwiej utrzymać poziom zespołu. Wśród naszych chórzystów są oczywiście również inni członkowie społeczności akademickiej, to jednak pojedyncze osoby. Dzieje się tak dlatego, gdyż próby chóru - choć otwarte dla wszystkich chętnych żaków - odbywają się w godzinach pracy uczelni, dlatego uczestniczenie w nich studentów z innych wydziałów może być wyzwaniem logistycznym. I to jest rzeczywiście aspekt do przemyślenia na przyszłość, aby chór mógł zjednywać jeszcze szersze grono miłośników śpiewu chóralnego- mówi nam prof. dr hab. Bernard Mendlik.
Laury, wyśpiewane przez chórzystów bydgoskiego uniwersytetu, w kraju i na świecie
Lista nagród i wyróżnień, jakie Chór Akademicki UKW przez ostatnie półwiecze zdobył na zagranicznych oraz krajowych festiwalach i konkursach chóralnych, jest bardzo długa.
- Sam, będąc chórzystą za czasów zasłużonego dla naszego chóru dyrygenta prof. dr. Sylwestra Matczaka, uczestniczyłem w wielu z tych wyjazdach, które były dla nas wielkimi przeżyciami. Mam w pamięci sukcesy, m.in. na festiwalu chóralnym w Rzymie, ale także na Malcie, gdzie odbywa się świetny festiwal. Również w ostatnich latach Chór Akademicki UKW z powodzeniem uczestniczył w 66. Międzynarodowym Konkursie Chóralny w Neerpelt (Belgia, 2018), zdobyliśmy Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich - Akademicka Banska Bystrica w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji (2019) i wzięliśmy udział w III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Krajów Grupy Wyszehradzkiej w Levicach (Słowacja, 2022) - wspomina prof. dr hab. Bernard Mendlik.
Jak przyznaje nasz rozmówca, zdobywanie laurów to ważna sprawa, ale...
- Myślę, że to, co wyróżnia nas spośród innych chórów akademickich, to stała współpraca z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy i innymi profesjonalnymi instytucjami upowszechniania kultury muzycznej - podkreśla prof. dr hab. Bernard Mendlik. - Organizowanie z tymi jednostkami wspólnych koncertów jest dla Chóru Akademickiego UKW czymś więcej niż tylko wielką satysfakcją. Dla chórzystów móc obcować ze światowej sławy dyrygentami i profesjonalnymi orkiestrami symfonicznymi to niesamowite przeżycie i bezcenne doświadczenie - dodaje dyrygent Chóru UKW.
Pandemia, która odebrała możliwość spotykania się na próbach i koncertowania, dała się we znaki wszystkim chórom.
- Rok 2022 był dla nas czasem powrotu do pełnej działalności. Mieliśmy nawet specjalne warsztaty chóralne i myślę, że dziś jesteśmy już w niezłej formie - mówi prof. dr hab. Mendlik.
Czego życzyć Chórowi Akademickiemu UKW w Bydgoszczy na kolejne lata?
- Życzylibyśmy sobie udziału w kolejnych konkursach i festiwalach, także tych zagranicznych, jakie dla chórzystów zawsze są wspaniałymi przeżyciami - odpowiada prof. dr hab. Bernard Mendlik.
- My, dyrygenci przez dłuższy czas pozostajemy niezmienni, ale co roku budujemy chór, w którym pojawiają się nowe twarze, poznajemy nowych studentów i ich upodobania, i to dla nas w chórze akademickim jest piękne! - dodaje prof. dr hab. Bernard Mendlik.
Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy. Warto wiedzieć
- Chór powstał w 1971 roku przy Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy.
- Dyrygentami chóru byli m.in. prof. dr Sylwester Matczak, prof. Jan Lach i mgr Renata Lewandowska. Z chórem współpracował prof. dr hab. Arkadiusz Kaczyński, prof. UKW.
- Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy działa pod kierownictwem artystycznym prof. dr. hab. Bernarda Mendlika oraz dra hab. Benedykta Odya, prof. uczelni. Z Chórem współpracuje mgr Tomasz Kotwica - asystent.
- Chór ma w repertuarze utwory kompozytorów wszystkich epok.
- Na estradzie koncertowej Filharmonii Pomorskiej chór śpiewał pod batutą wielu wybitnych, polskich i zagranicznych dyrygentów m.in.: J. Maksymiuk, K. Missona, H, Czyż, P. Schwarz, R, Satanowski, A. Wit, B. Madey, J. Salwarowski, R. Perucki, B. Olędzki, W. Szymański, M. Figas, M. Nałęcz-Niesiołowski, P. Przytocki T. Wojciechowski, Z. Rychert, Tadeusz Wicherek i Antoni Wicherek, M. Nowakowski, M. J. Błaszczyk, T. Bugaj, J. M. Florencio Jr., M. Pijarowski, S. Heled, I. Dohovic, J. Pesi. R. Tirsch, R. Kofman, K. Behnke oraz za granicą: Niemcy (F. R. Miller, S. Fiedler, Dietrich von Amsberg), Finlandia (S. Murto), Kai Buman i inni.
- Chór i Wydział Edukacji Muzycznej UKW od 15 lat organizują Ogólnopolski Festiwal Chórów Akademickich - Akademickie Kolędowanie. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 15 stycznia - szczegółowy program na stronie uniwersytetu www.ukw.edu.pl