Trzech mędrców do miejsca narodzin Chrystusa, jak zawsze, prowadzić będzie Gwiazda Betlejemska, stąd Orszak Trzech Króli 2023 odbędzie się pod hasłem: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”.
- Gwiazda prowadząca mędrców jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, kierowników duchowych, którzy będą nam wskazywać właściwy kierunek - wyjaśniają Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy bydgoskiego orszaku.
Stąd też pomysł, by w najbliższym orszaku pojawiła się grupa osób w przebraniu świętych i błogosławionych patronów bydgoskich parafii. Będą także postaci biblijne jak Symeon i prorokini Anna. Jednak wiodącymi postaciami orszakowego korowodu są rzecz jasna królowie, reprezentujący trzy kontynenty świata.
Trzej Królowie w jubileuszowym orszaku to osoby związane z Bydgoszczą
W postać króla afrykańskiego Baltazara (po udanym debiucie w tej roli) wcieli się pochodzący z Ghany Ernest Essuman Mensah, który wraz z żoną Polką od ponad 40 lat mieszka w naszym kraju, od ponad 30 lat naucza młodzież języka angielskiego m.in. w I LO w Bydgoszczy.
- W związku z tym, że przed nami 10., jubileuszowa, edycja bydgoskiego orszaku, dwaj pozostali królowie także są związani z Bydgoszczą. W ten sposób chcemy docenić osoby od początku zaangażowane w organizację wydarzenia - podpowiada nam Regina Piątkowska, zdradzając, że w króla europejskiego Kacpra wcieli się informatyk Sławomir Dzwoniarski, a króla azjatyckiego odegra Andrzej Rona, który w poprzednich edycjach orszaku wiele razy wcielał się w role herolda.
Dodajmy, że tradycyjnie Kacper i Melchior pojadą na koniach, a Baltazara zasiądzie na przybyłym z minizoo w Horodyszczu (województwo lubelskie) wielbłądzie Gacku, który stał się już ulubieńcem bydgoszczan.
Znana jest już trasa X Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, jaki 6 stycznia ok. 13.00 wyruszy spod bazyliki mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo, by kolejno przejść ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie na scenie na mędrców będzie czekać Święta Rodzina, jaką odegra małżeństwo z 14-letnim stażem Julia i Janusz Staneccy ze swym najmłodszym synem, 5-miesięcznym Jakubem.
Herod na schodach bydgoskiej bazyliki, korony dla każdego
Zanim jednak trzej królowie pokłonią się Jezusowi, najpierw o godz. 11.30 w bazylice odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka. Zaraz po nabożeństwie na schodach bazyliki odegrana zostanie scenka „Dwór Heroda”, podczas której będziemy świadkami spotkania trzech króli z Herodem. Następnie kolorowy orszak z gwiazdą, za którą kroczyć będą bębniarze oraz aniołowie (także ci na szczudłach), kolędnicy czy pastuszkowie z alpakami ruszy na ulice miasta.
- Do orszaku może przyłączyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków, dzięki czemu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu - dodają koordynatorzy orszaku.
Przygotowano 5000 papierowych koron, które będą rozdawane każdemu uczestnikowi orszaku. Dzieci mogą narysować, co chciałby podarować małemu Jezusowi. Trzej królowie dla Dzieciątka niosą podarunki jak: mirra, kadziło i złoto. Najmłodsi mogą tego dnia przynieść słodycze, które zostaną przekazane potrzebującym rodzinom.
Bydgoski Orszak Trzech Króli jest w całości przygotowywany przez wolontariuszy. Głównym organizatorem jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i parafia pw. św. Wincentego a Paulo. Wsparcia merytorycznego udziela Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.
Po raz pierwszy Bydgoski Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami naszego miasta w 2014 r. i od razu wpisał się do czołówki największych orszaków w Polsce. - Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność. Jest to niewątpliwie polski fenomen na skalę świata. Dawno już opuścił granice Polski. Orszaki można spotkać na ulicach wielu miast i miasteczek świata - podkreślają organizatorzy.

Arkadiusz Wojtasiewicz, archiwum
