Jak zapewniają realizatorzy spektaklu, w tej bajce - z jednej strony, będzie to, co w każdej, czyli groźny smok i zamek. Jest też król, co by chętnie wydał córkę śmiałkowi, który pokona złego smoka. Ale pojawi się też rodzeństwo - i to ono sprawi, że bajka ta będzie inna niż wszystkie. Bohaterowie dowiedzą się, czym kończy się kłamstwo i doświadczą, że aby być szczęśliwym, nie trzeba wyjść za księcia i zamieszkać w zamku. Przecież w zamku jest nudno, lepiej zabić smoka i iść dalej w świat. Robić teatr, na przykład.
Premiera spektaklu odbyła się w ten piątek, kolejne spektakle są grane codziennie - do 20 maja włącznie. Ale to w sobotę (12 maja) jest jedyna szansa, by zobaczyć „Sprzedawców bajek” w ramach akcji „Bilet za 300 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego.
Bilety można kupić wyłącznie w sobotę (12 maja) bezpośrednio w kasie Teatr Polskiego przy Al. Mickiewicza 2 (nie można wcześniej rezerwować miejsc). Jedna osoba może kupić maksymalnie 5 biletów. Biorąc pod uwagę zainteresowanie trzema poprzednimi edycjami akcji, warto ustawić się w kolejce jak najwcześniej, bo... w teatrze „grosze grają rolę” przypomina to symboliczna cena biletu, która w tym roku wynosi 300 groszy (3 zł).
Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.
W tegorocznej akcji ponownie weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona wyłącznie w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja.