Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

Na to wydarzenie czekało wielu bydgoszczan - i nie tylko. W Europejską Nocy Muzeów 2022 w Bydgoszczy ponownie otworzono wystawę „Skarb Bydgoski” w Europejskim Centrum Pieniądza. Ekspozycja jest jednak w nowej aranżacji, nawiązującej do wnętrz katedry bydgoskiej, w której skarb odnaleziono. Wystawę w ten sposób zaprojektowała Weronika Poręba z Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.
Zwiedzając „Skarb Bydgoski” w nowej odsłonie usłyszeć można także ścieżkę dźwiękową, którą specjalnie na potrzeby wystawy skomponowała Zuzanna Konopka - studentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku w klasie prof. dr hab. Piotra Salabera.
- Muzyka skomponowana z myślą o wystawie „Skarb Bydgoski” stanowi swojego rodzaju medium między przeszłością a teraźniejszością i - równolegle - tajemniczą postacią, której przypisuje się ukrycie skarbu a współczesnym odbiorcą. Ścieżka dźwiękowa łączy w sobie chorałowe brzmienie chóru z partiami instrumentów elektronicznych, czego skutkiem jest uzyskanie efektu odrealnienia i tajemniczości.
Zabiegi takie jak regularność rytmiczna, skonstruowanie tematu bazującego na kwartach i kwintach oraz stałość pulsu nawiązują do symetrii projektu przestrzeni muzealnej. Sączące się akordy mają na celu przywodzić na myśl grę światła, stworzoną dzięki witrażowym gablotom - tak Zuzanna Konopka opisuje swą autorską kompozycję.
Zwiedzającym w Europejską Noc Muzeów o złotych monetach Skarbu Bydgoskiego interesująco opowiadał i po wystawie parokrotnie oprowadzał dr Krzysztof Jarzęcki, kierownik Pracownia Numizmatyki Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Nim jednak w sobotni wieczór odbył się oficjalny wernisaż, najpierw można było się przekonać, że złotnicze wyroby ze Skarbu Bydgoskiego inspirują także współczesnych artystów-złotników, czego żywy pokaz dała Agnieszka Działo-Jabłońska, tworząc przedmioty podobne do tych, znalezionych w katedrze bydgoskiej.
Zobacz także
Tzw. skarb bydgoski znaleziony został 2 stycznia 2018 roku w bydgoskiej katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja. Do niezwykłego odkrycia doszło podczas badań archeologicznych, prowadzonych przez Roberta Grochowskiego - natrafiono na skarb złożony z 486 złotych monet (aż 421 sztuk stanowią dukaty niderlandzkie, tylko pięć monet jest polskich, pozostałe to dukaty z różnych części Europy) oraz biżuterii i innych przedmiotów, ukryty pod posadzką w prezbiterium. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skarb został zdeponowany w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
- Pierwotnie część skarbu (monety i być może część ozdób) znajdowała się w żelaznej kasetce oraz opakowaniu z tkaniny, które z czasem uległy rozkładowi. Zachowane elementy kasetki pozwalają jednak zrekonstruować jej przybliżone wymiary i wygląd, a elementy zamka – kształt klucza, którym była zamykana. Na niektórych zachowały się też zmineralizowane fragmenty tkaniny z nitkami w kilku kolorach - przypominają Jarosław Kozłowski i Krzysztof Jarzęcki.
Obecnie wystawie towarzyszy folder informacji, ale Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest już w trakcie przygotowywania katalogu, w którym oczywiście znajdą się m.in. zdjęcia z wystawy Skarbu Bydgoskiego w nowej aranżacji.
Polecamy także
Warto dodać, że nowa aranżacja „Skarbu Bydgoskiego” w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej to pierwsza część tej wystawy. Drugą część Muzeum Okręgowe planuje zaprezentować pod koniec tego roku w swym głównym gmachu przy ul. Gdańskiej 4.