Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

1 czerwca 2022 roku minie sto lat od zaprowadzenia w Polsce czasu środkowoeuropejskiego. Dlatego tym bardziej warto wybrać się na wystawę przygotowaną przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Odwiedzający wystawę mają okazję poznać historię miasta przez pryzmat sposobów odmierzania czasu, ze szczególnym uwzględnieniem dynamicznych zmian, które miały miejsce w XIX wieku za sprawą rozwoju techniki i pojawieniem się szybkich środków transportu.
Tytułowe „12 minut” to różnica, jaka dzieli stosowany w Bydgoszczy czas środkowoeuropejski od czasu lokalnego, tzw. średniego czasu słonecznego.
- Zebraliśmy przyrządy do pomiaru czasu: od zegarów słonecznych poczynając, poprzez nowożytne zegary mechaniczne, aż po dwudziestowieczne zegarki kieszonkowe – wyjaśnia Kamil Ściesiński, kurator wystawy. - Całość prezentujemy w kontekście kulturowym i historycznym, opartym na eksponatach nawiązujących do motywu czasu i przemijania. Aranżacja inspirowana działaniem mechanizmów zegarowych stanowi tło dopełniające całość kompozycji.
Warto dodać, że na wystawie „12 minut” wiele eksponatów zostało udostępnionych przez prywatnych bydgoskich kolekcjonerów.
Polecamy także
- Leon Piesowocki, artysta z armii generała Andersa, otworzył wystawę w Bydgoszczy
- Bydgoskie Młyny Rothera zaprosiły do laboratorium w Europejską Noc Muzeów
- Skarb Bydgoski ponownie otwarty w Europejskim Centrum Pieniądza [zdjęcia]
- Pięć plenerowych widowisk w centrum Bydgoszczy, każde „Z Innej Bajki” [zdjęcia]
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów wystawie towarzyszyły zabawy, które dodatkowo uatrakcyjniały zwiedzanie najmłodszym.