Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022.
Konieczność wymiany elewacji Galerii Miejskiej bwa wynika z decyzji niezależnego od miasta powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Początkowo ratusz planował wymianę tylko części kamienia z elewacji, ale właśnie decyzja PINB nie pozostawiła wątpliwości, że całą elewację trzeba wymienić. Miasto zostało też zobowiązane do usunięcia stwierdzonych w trakcie kontroli wad budynku. Stąd ogłoszono przetarg na wykonawcę I etapu robót.
Nastąpiło to we wrześniu br. Oferty można było składać do 11 października. Ta, która wpłynęła, znacznie jednak przekraczała kwotę, jaką Miasto Bydgoszcz zamierzało przeznaczyć na realizację tego zadania. Tymczasem w czasie szalejącej drożyzny ratusz chciał ograniczyć koszty.
Oferta była za droga, więc przetarg powtórzony
Dlatego niezwłocznie powtórzono postępowanie przetargowe. Oferty miały być otwarte 9 grudnia, jednak termin przesunięto na 20 grudnia, bo składający je potrzebowali więcej czasu na rzetelne przygotowanie ofert.
Istniejąca elewacja kamienna budynku galerii ma być całkowicie zdemontowana i odtworzona według nowej technologii. Wykonane zostaną też, m.in. niezbędne wzmocnienia konstrukcyjne budynku głównego wystawienniczego.
- Głównym celem zlecanych obecnie prac jest zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu w kolejnych latach oraz ograniczenie strat ciepła - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Zgodnie z projektem gmach czeka remont wraz z dociepleniem dachów i renowacją okładziny zewnętrznej. Ostateczny zakres i tempo prac wynika z decyzji niezależnego od Miasta Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który wydał decyzję na podstawie kontroli stanu technicznego budynku.
Nowe terminy wykonania prac. Jest zgoda nadzoru budowlanego
W związku z powtórzeniem przetargu, ratusz wystąpił też do PINB o zmianę terminów wykonania robót budowlanych. Ten do prośby się przychylił. I tak do 30 marca 2022 r. ma nastąpić wykonanie robót zabezpieczających okładziny przewidziane do demontażu (skucia) oraz wykonanie tymczasowego zabezpieczenia stropu nad partem (częścią) budynku. Z kolei do 30 sierpnia 2022 r. należy wykonać prace w zakresie całkowitej rozbiórki okładziny kamiennej i skucia zaprawo-betonu na budynku wystawowym Galerii Miejskiej bwa oraz zabezpieczyć strop nad partem budynku przed możliwością jego dalszego uszkodzenia w budynku wystawowym.
Budynek Galerii Miejskiej bwa powstał w 1970 roku. Przypomnijmy, że w 2001 r. podczas pożaru zniszczeniu uległa część elewacji galerii. Ogień strawił wówczas spory fragment płyt. Po pożarze, ani nigdy później z elewacji nie spadła już żadna płyta, co nie zmienia faktu, że remont i modernizacja są niezbędne.
Ratusz przypomina, że będzie to kolejny ważny remont przy ul. Gdańskiej finansowany z budżetu miasta.
- Wcześniej gruntowny remont i rozbudowę przeszło Muzeum Okręgowe. W kamienicy przy ul. Gdańskiej 5 urządzone zostało Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu - mówi Marta Stachowiak. - Co roku wspieramy również remonty zabytkowych kamienic i kościołów oraz innych historycznych gmachów.
