Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022.
b]Wizyta odbywa się w ramach dwóch niezależnych projektów europejskich[/b] dotyczących kształcenia nauczycieli: Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „W trosce o przyszłość młodych Europejczyków” i projektu hiszpańskiego Erasmus+.
- Celem jest wymiana doświadczeń - mówi Renata Majewska, nauczycielka języka hiszpańskiego w I LO i zarazem koordynator sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim. - W ramach tych europejskich projektów nauczyciele mogą wybrać, oprócz kursów, wizytę w szkole zagranicznej. My i goście z Hiszpanii uznaliśmy to drugie rozwiązanie za szczególnie atrakcyjne. Oczywiście, wszystko w pełnym reżimie sanitarnym z uwagi na pandemię.
Goście z Hiszpanii zobaczą, jak pracują nauczyciele w I LO
Już w ubiegłym roku “Jedynka” nawiązała współpracę ze szkołą średnią I.E.S. Padre Feijoo z Gijón. Pod koniec września na takim pobycie w tej placówce były dwie nauczycielki z I LO i przez tydzień obserwowały, jak pracują Hiszpanie. Teraz do Bydgoszczy przybyły nauczycielki ze szkoły z Gijón - Concepción Aliaga Bernabé i Beatriz M. Pérez Arias.
- Będą u nas do 10 grudnia. W tym czasie będą przyglądały się, jak prowadzimy w naszym liceum lekcje języka hiszpańskiego oraz jak prowadzona jest nauka przedmiotów nauczanych w tym języku - mówi Renata Majewska. - Chodzi szczególnie o geografię, historię Hiszpanii czy literaturę hiszpańską. W naszej szkole tych przedmiotów już od wielu lat uczą Hiszpanie.
Na tym nie koniec. - Nauczycielki z Hiszpanii spotkały się też z przedstawicielami naszego Samorządu Szkolnego, rozmawiały również z jednym z uczniów, który jest w Młodzieżowej Radzie Miasta Bydgoszczy - mówi Renata Majewska. - Podczas pobytu zapoznały się z dotychczas realizowanymi w "Jedynce" projektami europejskimi, współpracą z Ambasadą Królestwa Hiszpanii w Polsce i ze szkołą w Anglii.
Zwiedzanie Bydgoszczy, wizyta w ratuszu i nie tylko
W programie wizyty znalazło się przedstawienie działań Szkolnego Koła Wolontariatu i pomocy psychopedagogicznej oferowanej uczniom, obejmującej, m.in., upowszechnianie redukcji stresu poprzez Mindfulness.
- Pokazaliśmy im też Bydgoszcz, a w weekend, by uatrakcyjnić im pobyt w Polsce, zabraliśmy je na wycieczkę do Torunia - mówi Renata Majewska. - Poznanie naszej kultury jest ważnym elementem realizowanego przez Hiszpanki projektu.
We wtorek (7 grudnia) obie panie odwiedziły też bydgoski ratusz i spotkały się z Iwoną Waszkiewicz, zastępcą prezydenta Bydgoszczy. Tego dnia I LO odwiedziła również Virginia Ron Benoit, przedstawicielka Biura Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii. Ponadto w czasie pobytu gości z Hiszpanii w Bydgoszczy zostanie podpisane porozumienie o współpracy między I LO a szkołą w Gijón.
W ofercie I LO znów będzie klasa wstępna hiszpańskiego
Sekcja dwujęzyczna z językiem hiszpańskim działa w I LO od 2005 r.
- To pierwsza wizyta nauczycieli z kraju europejskiego w naszej szkole w ramach tzw. job shadowing, polegającego na obserwacji pracy szkoły - mówi Renata Majewska. - Pragniemy dzielić się dobrymi praktykami, więc chcemy przekształcić “Jedynkę” w placówkę przyjmującą wizyty nauczycieli z Europy, którzy będą przyjeżdżali do nas w ramach projektów europejskich.
Od nowego roku szkolnego - po przerwie - w ofercie “Jedynki” znajdzie się ponownie klasa wstępna hiszpańskiego.
- Uczniowie po ósmej klasie szkoły podstawowej będą uczyli się w niej bardzo intensywnie tego języka - mówi Renata Majewska. - Osoby, które ubiegać się będą o przyjęcie do niej, nie muszą znać języka hiszpańskiego, bo w tej klasie nauczą się go od podstaw. Potem będą mogły kontynuować naukę w sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim w „Jedynce”. Łącznie w naszym liceum nauka dla nich potrwa nie cztery, a pięć lat.
