https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Termin zakończenia inwestycji ponownie przesunięty

Jarosław Więcławski
Z zewnątrz budynku widać dobrze postępy prac, ale droga do końca jest jeszcze daleka.
Z zewnątrz budynku widać dobrze postępy prac, ale droga do końca jest jeszcze daleka. Dariusz Bloch
Modernizacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy trwa już ponad 2,5 roku, czyli 2 razy dłużej niż planowano. Droga do finalizacji inwestycji jest jeszcze daleka – termin końca prac budowlanych kolejny raz przesunięto. Przyglądamy się postępowi prac na miejscu.

Głównym celem inwestycji jest poprawa komfortu widzów, funkcjonalności obiektu, a także przywrócenie użyteczności balkonu poprzez modernizację budynku głównego w części dostępnej dla publiczności. Lepsza ma być akustyka. Poprawie ulegnie również estetyka wokół teatru. Projekt przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły obiektu.

– W nowej części teatru wykonawca skończył układanie płytek w części technicznej, na klatce schodowej i w łazienkach. Wykonawca jest na etapie układania podłogi typu Merbau na II kondygnacji oraz rozpoczął montaż stolarki drzwiowej. Na stropodachu instalowane będą natomiast urządzenia wentylacyjne, które schowa attyka. W tej części teatru została zmontowana winda, która ułatwi poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Wykonawca pracuje również nad układaniem akustyki przy widowni oraz montowana jest podłoga typu Merbau na konstrukcji balkonów. Sukcesywnie realizowane są prace przy instalacjach – dodaje.

– W głównej części gmachu wykonywane są prace przy okładzinie ścian z blachy tłoczonej tzw. efekt płynącej wody. Nad widownią montowana jest technologia sceniczna, w tym sztankiety. W ostatnich tygodniach wykonawca zakończył roboty drogowe od strony dziedzińca Teatru – przekazuje nam rzeczniczka prezydenta.

Wykonano 2/3 prac

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma KWK Construction EU Sp. z o.o. Koszt to ponad 42 mln zł. Umowę na realizację inwestycji podpisano w lipcu 2022 r. Miała zakończyć się w listopadzie 2023 r. (wykonawca sam zadeklarował skrócenie czasu prac o 2 miesiące), ale do tego terminu wykonano ok. 30% prac.

Gdy temat pojawił się na sesji Rady Miasta Bydgoszczy, na długiej liście przyczyn opóźnienia wymieniano m.in. konieczność wymiany gruntu pod częścią, gdzie odbywa się rozbudowa, kolizję z ciepłociągiem KPEC-u i konieczność przełożenia infrastruktury czy wymianę stropów nad foyer.

Do połowy marca 2025 r. wykonawca zrealizował ok. 65% wszystkich robót, które są objęte umową. Wiadomo już, że podawany parę miesięcy termin zakończenia inwestycji (połowa 2025 r.) jest nierealny. Jak informuje rzeczniczka, zakończenie aktualnie planowanych prac przewidywane jest na przełomie IV kw. 2025 r. i I kw. 2026 r.

– Po zakończeniu robót budowlanych planowane jest wykonanie technologii sceny, które zrealizowane będzie na podstawie odrębnego kontraktu – przypomina Marta Stachowiak.

Istniejący gmach wybudowano przy alejach Mickiewicza w latach 1947-49. Autorem projektu był bydgoski architekt Alfons Licznerski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski