Wyspa Młyńska - położona zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku - obejmuje obszar o powierzchni 6,5 hektara. Otaczają ją Brda i jej odnogi Młynówki. Malowniczego klimatu nadają jej ponadto m.in. wiekowe kamienice tzw. Wenecji Bydgoskiej, odrestaurowane gmachy Młynów Rothera ze spichrzami i budynki zaadaptowane na potrzeby Muzeum Okręgowego. Z wyspy widać również gmach rozbudowywanej Opery Nova.
Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę przebudowy oświetlenia, która będzie podzielona na moduły. Bydgoski ratusz chce, by w obrębie polany prace rozpoczęły się jesienią, kiedy nie jest ona już intensywnie wykorzystywana. Roboty zajmą około 5 miesięcy. W zakres inwestycji wejdą zadania obejmujące m.in. zastosowanie nowoczesnego oświetlenia, które efektowniej doświetli tereny rekreacyjne oraz charakterystyczne okoliczne obiekty. Technologia LED pozwoli też na ograniczenie zużycia energii.
Na Wyspie Młyńskiej rozpoczęły się już prace przy modernizacji ścieżek, skwerów i obiektów małej architektury, nabrzeża nad Młynówką oraz zieleńców okalających m.in. dom Leona Wyczółkowskiego. W pierwszym etapie realizacji zadania wykonawca działa przede wszystkim w południowej części enklawy - na skwerze przyległym do placu zabaw oraz przy ścieżce wzdłuż Młynówki. Za wykonanie inwestycji odpowiedzialna jest firma Kor-Pol Invest, z którą Miasto Bydgoszcz podpisało umowę o wartości 3,86 mln zł. Na realizację zadania pozyskano dofinasowanie z budżetu państwa. Zakończenie prac planowane jest w przyszłym roku.
W ubiegłym roku na Wyspie Młyńskiej zmodernizowano natomiast plac zabaw i oddano do użytku nowe schody łączące ulicę Ku Młynom z bulwarem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Trwa ponadto budowa nowej przepławki. W budżecie na 2025 rok zabezpieczono też środki na kolejne etapy zagospodarowania zrewitalizowanych gmachów Młynów Rothera.
