W środę (7 maja) w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy podpisano umowę na budowę obiektu dydaktycznego – Centrum Stomatologii. Wykonawcą będzie firma 3R Modular, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym. Wartość inwestycji to 68,72 mln zł. Jest finansowana z dotacji Krajowego Programu Odbudowy oraz środków własnych uczelni. Centrum powstanie na terenie kompleksu szpitalnego, od strony ul. Ujejskiego. Budynek będzie połączony łącznikiem z zachodnim skrzydłem szpitala.
– Inwestycja ta to coś więcej niż nowy budynek. To centrum kompetencji, edukacji i nowoczesnej stomatologii wspieranej najnowszą technologią. Będzie służyć studentom, wykładowcom i pacjentom w długim horyzoncie czasowym, wpisując się w strategię rozwoju uczelni i regionu – mówi prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum UMK.
W czterokondygnacyjnym obiekcie o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 4 500 m² znajdą się nowocześnie wyposażone sale seminaryjne i wykładowe, centrum egzaminów testowych oraz pełne zaplecze techniczne i logistyczne, umożliwiające kształcenie m.in. stomatologów dziecięcych, ortodontów, radiologów, chirurgów stomatologicznych, periodontologów i protetyków. W zakres zamówienia wchodzi również wykonanie zagospodarowania terenu obejmującego m.in. parkingi, utwardzenia (dojazdy, chodniki) oraz budowa niezbędnej infrastruktury technicznej.
Ekspresowa budowa
Budynek zostanie wzniesiony w technologii modułowej, o stalowym szkielecie konstrukcyjnym. Moduły będą maksymalnie duże i wysoko prefabrykowane, co pozwoli znacząco skrócić czas realizacji inwestycji. Konstrukcja stalowa będzie w co najmniej 20% pochodzić z materiałów recyklingowanych. Całość zaprojektowano tak, aby umożliwiać łatwy demontaż, odzysk i ponowne użycie materiałów – zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.
Planowany termin ukończenia budowy (marzec 2026 r.) umożliwi rozpoczęcie działalności dydaktycznej już w roku akademickim 2026/27. Na poszczególnych poziomach Centrum znajdą się następujące jednostki:
parter – stomatologia dziecięca, ortodoncja, radiologia, pomoc nocna i świąteczna, centralna rejestracja;
I piętro – chirurgia stomatologiczna i periodontologia;
II piętro – stomatologia zachowawcza i protetyka;
III piętro – Centrum Egzaminów Testowych, sale seminaryjne oraz wykładowe, pomieszczenia dla nauczycieli i obsługi technicznej.
Wysoka jakość
Jak informuje UMK, równolegle trwają prace nad wyposażeniem sal dydaktyczno-klinicznych w innowacyjny sprzęt i urządzenia stomatologiczne wysokiej klasy. Centrum będzie dostosowane do wymagań kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym, zgodnie z obowiązującymi standardami Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Uczelnia zapowiada, że w salach przedklinicznych znajdą się najnowocześniejsze symulatory VR oraz unity haptyczne, które umożliwią studentom naukę precyzyjnych umiejętności manualnych w wirtualnym środowisku. Uzupełnieniem będą 24 stanowiska fantomowe oraz 2 dla nauczycieli – wyposażone w unity symulacyjne najnowszej generacji, umożliwiające naukę ergonomii pracy i płynne przejście do kształcenia klinicznego.
W części klinicznej zainstalowane zostaną zaawansowane unity stomatologiczne z systemami kontroli infekcji, monitorami oraz kamerami wewnątrzustnymi. Pracownie zostaną wyposażone w nowoczesne skanery 3D, drukarki i frezarki stomatologiczne wspierające cyfrową protetykę i ortodoncję. Planowany jest również zakup laserów diodowych i erbowych, mikrosilników chirurgicznych oraz mikroskopów endodontycznych z torem wizyjnym.
Klinika Radiologii Stomatologicznej zyska m.in. tomograf stożkowy CBCT, cyfrowe aparaty 2D oraz salę multimedialną do analizy obrazów. Trzy sale do sterylizacji zostaną wyposażone w wysokiej klasy autoklawy i termodezynfektory, gwarantując pełne bezpieczeństwo sanitarne.
W roku akademickim 2024/2025 Collegium Medicum uruchomiło kierunek lekarsko-dentystyczny, na który przyjęto 48 studentów. Na trzecim roku studiów muszą zacząć zajęcia praktyczne, stąd konieczność powstania centrum.
