https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed maturzystami egzaminy ustne. Czego uczniowie obawiają się najbardziej?

Marta Mikołajska
W dn. 9-24 maja tegoroczni maturzyści przystąpią do egzaminów ustnych.
W dn. 9-24 maja tegoroczni maturzyści przystąpią do egzaminów ustnych. Arkadiusz Wojtasiewicz
W tym roku matury rozpoczęły się w poniedziałek, 5 maja. Uczniowie mają za sobą już egzaminy pisemne. Od piątku, 9 maja - przez kolejne dwa tygodnie - będą się mierzyli z egzaminami ustnymi.

W Bydgoszczy do matury przystąpi 3839 osób, w tym 2019 z liceów, 1517 z techników, 22 osoby ze szkół branżowych II stopnia oraz 281 uczniów liceów dla dorosłych. W regionie egzaminy zdaje 15378 osób (kolejno: 7775, 604, 123 oraz 1440). Przypominamy najważniejsze informacje.

Matura ustna 2025. "Mówić, mówić i jeszcze raz: mówić"

Egzaminy ustne z języka polskiego, łemkowskiego i kaszubskiego, a także z języka obcego nowożytnego i języków mniejszości narodowych będą przeprowadzane w dn. 9-24 maja - zgodnie z harmonogramem ustalonym przez poszczególne komisje egzaminacyjne.

Jak mówi nam Irmina Czapiewska, nauczycielka języka angielskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, to właśnie części ustnej maturzyści obawiają się najczęściej.

- Mówić, mówić i jeszcze raz: mówić – to jest najważniejsze i zawsze to powtarzam moim uczniom. Najczęściej boją się właśnie tego, że nie będą w stanie przypomnieć sobie jakiegoś słówka, że pomylą czasy. Ale nawet w takiej sytuacji ważne jest, żeby po prostu mówić - o czymkolwiek – podkreśla Irmina Czapiewska.

Jak dodaje, dobrą próbą może być np. rozmowa – choćby z koleżanką czy obcą osobą (np. korepetytor), po to, by po prostu otworzyć się.

Zasady przeprowadzania i kryteria oceny na maturze 2025

Egzamin maturalny z języka polskiego trwa 30 minut i składa się z trzech części: przygotowania zdającego do odpowiedzi (15 minut), wypowiedzi monologowych dotyczących zadań z wylosowanego zestawu egzaminacyjnego (10 minut) oraz rozmowy z egzaminatorami (5 minut). Zestaw zadań egzaminacyjnych składa się z dwóch elementów: pierwsze z zadań zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej zamieszczonej w podstawie programowej na poziomie podstawowym i tworzenie wypowiedzi na jej temat z uwzględnieniem wybranego kontekstu. Drugie zadanie dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem. Zdający omawia je na podstawie dołączonego do polecenia materiału - tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego.

Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego ma formę rozmowy zdającego z egzaminatorem i trwa około 15 minut. Zestaw egzaminacyjny składa się z trzech zadań: rozmowa z odgrywaniem roli, opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania oraz wypowiedź na podstawie materiału stymulującego wraz z odpowiedziami na dwa pytania. Całość poprzedza rozmowa wstępna, podczas której egzaminujący pyta o życie i zainteresowania ucznia.

Jak podaje CKE, każda z wypowiedzi jest ocenia według następujących kryteriów: sprawność komunikacyjna (0-6 pkt.), zakres środków leksykalno-gramatycznych (0-4 pkt.), poprawność środków leksykalno-gramatycznych (0-4 pkt.), wymowa (0-2 pkt.), płynność wypowiedzi (0-2 pkt.).

Jakie zmiany na maturze w 2025 roku?

Jak przypomina Ewa Podgórska, rzecznika prasowa Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, w tym roku egzamin maturalny będzie przeprowadzony w oparciu o uszczuploną o 20 proc. podstawę programową, a nie w oparciu o wymagania egzaminacyjne. Co więcej, na trzy kolejne lata (tj. do 2026/2027 r.) zniesiony został wymóg uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu na egzaminie maturalnym. Dodatkowo, wprowadzono możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia posiadającego aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego. Wprowadzono również dwie dodatkowe funkcje: egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora tzw. drugiego sprawdzania) oraz operatora pracowni informatycznej, odpowiedzialnego za przygotowanie sali i sprzętu do egzaminów z informatyki. Zmianie uległy także niektóre zasady dotyczące poszczególnych przedmiotów.

- W przypadku egzaminu z języka obcego zadania ze słuchu "prawda/fałsz" zostały zastąpione zadaniem otwartym. Skrócona został liczba lektur, a liczbę pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego zmniejszono z 227 do 68 - wymienia Ewa Podgórska. - Zmniejszona została także liczba wyrazów z 400 na 300 w wypracowaniu z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz z 500 na 400 na poziomie rozszerzonym - dodaje rzeczniczka.

Wyniki egzaminów uczniowie poznają 8 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski