https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstaną dwa Branżowe Centra Umiejętności. Trwa budowa pierwszego z nich

(AS)
Opracowanie:
Projekt pierwszego Branżowego Centrum Umiejętności przy ZSBud. przy Pestalozziego
Projekt pierwszego Branżowego Centrum Umiejętności przy ZSBud. przy Pestalozziego Urząd Miasta Bydgoszcz
Miasto podpisało właśnie umowę na budowę drugiego Branżowego Centrum Umiejętności, tym razem związanego z przetwórstwem tworzyw sztucznych. Pierwsze - w dziedzinie instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych - już powstaje. Centra pomogą w rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Pierwsze BCU w dziedzinie instalacje sanitarne, grzewcze i gazowe powstaje przy Zespole Szkół Budowlanych, na działce przy ul. Pestalozziego 18.

Nieruchomość stanowi własność Gminy Bydgoszcz, z ustanowieniem trwałego zarządu dla dyrekcji ZSBud. Inwestorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych, które ściśle współpracuje ze szkołą. Zakończenie prac planowane jest w połowie 2025 roku.

Przebudowa na Barwnej

Drugie BCU, na które podpisano umowę, powstanie przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 na Jarach na ul. Barwnej.

Zakres projektu przewiduje adaptację budynku magazynowego na działalność dydaktyczną BCU, zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia. Zadanie zakłada też wsparcie funkcjonowania BCU (działalność edukacyjno-szkoleniowa, integrująco-wspierająca, innowacyjno-rozwojowa, doradczo
-promocyjna).

W zakres prac budowlanych wchodzą m.in. roboty polegające na: przebudowie parterowego budynku,
w której powstaną wydzielone pomieszczenia dla BCU (bryła pozostanie bez zmian), wykonaniu nowych sanitariatów, szatni i pomieszczeń socjalnych, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz termomodernizacji, wykonaniu instalacji elektrycznej, teletechnicznej, sanitarnych, zagospodarowaniu przyległego terenu.

Za prace odpowiadać będzie firma BWJ Inwestycje, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę. Wartość podpisanej umowy to 2,35 mln zł. Roboty budowlane zajmą około pół roku.

Umożliwią kontakt z pracodawcami

W ramach projektu przeprowadzone zostaną też szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego, osób dorosłych, uczniów i słuchaczy szkół prowadzących kształcenie zawodowe.

Inwestycję realizuje miasto przy wsparciu środków europejskich z Krajowego Planu Odbudowy na wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego. Już w ubiegłym roku UMB na ten cel pozyskał 5,2 mln zł.

Dodajmy, że Branżowe Centra Umiejętności stanowić mają nowy rodzaj placówek oświatowych nastawionych na rozwój szkolnictwa zawodowego branży - ośrodki kształcenia i egzaminowania rozwinięte zarówno pod względem technologii, jak i narzędzi edukacyjnych.

BCU - poza prowadzeniem działalności edukacyjno-szkoleniowej łączącej wszelkie formy nauki młodzieży i dorosłych z rynkiem pracy - prowadzić mają też działalność innowacyjno-rozwojową oraz wspierać szkoły i uczelnie w kontakcie z pracodawcami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski