Pierwsze BCU w dziedzinie instalacje sanitarne, grzewcze i gazowe powstaje przy Zespole Szkół Budowlanych, na działce przy ul. Pestalozziego 18.
Nieruchomość stanowi własność Gminy Bydgoszcz, z ustanowieniem trwałego zarządu dla dyrekcji ZSBud. Inwestorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych, które ściśle współpracuje ze szkołą. Zakończenie prac planowane jest w połowie 2025 roku.
Przebudowa na Barwnej
Drugie BCU, na które podpisano umowę, powstanie przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 na Jarach na ul. Barwnej.
Zakres projektu przewiduje adaptację budynku magazynowego na działalność dydaktyczną BCU, zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia. Zadanie zakłada też wsparcie funkcjonowania BCU (działalność edukacyjno-szkoleniowa, integrująco-wspierająca, innowacyjno-rozwojowa, doradczo
-promocyjna).
W zakres prac budowlanych wchodzą m.in. roboty polegające na: przebudowie parterowego budynku,
w której powstaną wydzielone pomieszczenia dla BCU (bryła pozostanie bez zmian), wykonaniu nowych sanitariatów, szatni i pomieszczeń socjalnych, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz termomodernizacji, wykonaniu instalacji elektrycznej, teletechnicznej, sanitarnych, zagospodarowaniu przyległego terenu.
Za prace odpowiadać będzie firma BWJ Inwestycje, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę. Wartość podpisanej umowy to 2,35 mln zł. Roboty budowlane zajmą około pół roku.
Umożliwią kontakt z pracodawcami
W ramach projektu przeprowadzone zostaną też szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego, osób dorosłych, uczniów i słuchaczy szkół prowadzących kształcenie zawodowe.
Inwestycję realizuje miasto przy wsparciu środków europejskich z Krajowego Planu Odbudowy na wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego. Już w ubiegłym roku UMB na ten cel pozyskał 5,2 mln zł.
Dodajmy, że Branżowe Centra Umiejętności stanowić mają nowy rodzaj placówek oświatowych nastawionych na rozwój szkolnictwa zawodowego branży - ośrodki kształcenia i egzaminowania rozwinięte zarówno pod względem technologii, jak i narzędzi edukacyjnych.
BCU - poza prowadzeniem działalności edukacyjno-szkoleniowej łączącej wszelkie formy nauki młodzieży i dorosłych z rynkiem pracy - prowadzić mają też działalność innowacyjno-rozwojową oraz wspierać szkoły i uczelnie w kontakcie z pracodawcami.
