Nowoprojektowany układ drogowy mają tworzyć ulica prostopadła do Gdańskiej przebiegająca po północnej stronie boiska szkoły oraz ulica o łamanym przebiegu i łącznej długości ok. 500 m, zapewniająca bezpośrednią obsługę terenu przylegającego do Akademii, a także połączenie z ul. Kamienną na wysokości budynku ENEA.
Z powodu wykrycia zanieczyszczenia gruntu, przetarg na budowę dróg dojazdowych do powstającego nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy unieważniono w lipcu 2023 r. Było to pokłosie zlecenia wcześniej wykonanej opinii o stanie środowiska gruntowego.
– Na podstawie wyników przeprowadzonych analiz chemicznych stwierdzono m.in.:
- zawartość metali ciężkich w próbkach jest powyżej wartości dopuszczalnej dla gruntów grupy IV;
- zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w próbce O2/1,5 m jest powyżej wartości dopuszczalnej dla gruntów grupy IV
– informowali wówczas drogowcy.
Drugie podejście
Przetarg unieważniono, bo prace mogłyby doprowadzić do zanieczyszczenia metalami ciężkimi dalszych obszarów, ale i z uwagi na większą niż zakładano skalę inwestycji pod względem finansowym i technicznym. Roboty miały zająć ok. 1,5 roku. Gdy o sprawę zapytaliśmy w czerwcu bieżącego roku bydgoski ratusz, przekazano nam, że ZDMiKP przygotowuje się do powtórzenia przetargu. Teraz z pytaniami zwróciliśmy się do drogowców.
– Planowane ogłoszenie przetargu to jesień 2024r. W porównaniu do pierwotnego postępowania zakres zadań objętych przetargiem zostanie rozszerzony o tzw. remediację terenu. Remediacją zostaną objęte tereny znajdujące się w części planowanej inwestycji. Zakres określony został na podstawie przeprowadzonych badań. Szczegóły ustalono w decyzji wydanej przez RDOŚ w Bydgoszczy – odpowiada „Expressowi Bydgoskiemu” Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
– Nie przewiduje się znaczącego wydłużenia terminu realizacji inwestycji (termin realizacji będzie prawdopodobnie jednym z kryteriów przy wyborze oferty Wykonawcy. Zakłada się minimalny termin na zaprojektowanie i realizację – 15 miesięcy od podpisania umowy), a koszty są obecnie szacowane. Ostateczne informacje w zakresie kosztów będą możliwe do określenia po otrzymaniu ofert Wykonawców – dodaje ZDMiKP.
Akademia ciągle rośnie
Z końcem poprzedniego roku wykonawca – firma Unibep – wzniósł ostatnie kondygnacje gmachu i przystąpiono do prac wewnątrz obiektu. W styczniu 2024 r. na szczyt 30-metrowej budowli nowej AM wciągnięto wiechę. Podczas uroczystości rektor AM wyraziła nadzieję, że w nowym gmachu uda się zainaugurować rok akademicki 2025/2026 r. Jak informuje bydgoski ratusz, wewnątrz obecnie trwają prace wykończeniowe. W budynku została zainstalowana już mechanika scen.
– Elewacja od strony ulicy Kamiennej jest wykonana z jasnoszarej ręcznie formowanej cegły. To trwały i ekologiczny materiał i zarazem nawiązanie do funkcjonującej niegdyś w tym rejonie miasta cegielni. Cegła została też zastosowana na 3-kondygnacyjnej „zwyżce” od strony glinianki. Cegły dodatkowo podkreślają pionowe podziały gmachu. Warto dodać, że każda z nich jest nieznacznie przesunięta tworząc efekt fali widoczny na całej elewacji. Dolne partie elewacji od strony południowej są w większości przeszklone – przekazuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
Budynek będzie składał się z ok. 640 pomieszczeń (sale dydaktyczne, sala prób, pomieszczenia gastronomiczne i dom studenta). Sercem obiektu będą sale koncertowe: symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa oraz organowa. Gmach zaprojektowano z naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz maksymalną efektywność energetyczną. Pod tym kątem ma to to być najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Cały kampus zajmie powierzchnie ok. 3 hektarów. Centralnym punktem uczelnianego parku ma stać się zrewitalizowany staw.
Koszt prac budowlanych związanych z inwestycją to ponad 400 mln zł – inwestycja w całości finansowana jest ze środków budżetu państwa. Decyzję o dofinansowaniu podjęto w 2020 roku. Akademia powstaje na działce o wartości 9 mln zł, którą w 2014 roku na rzecz uczelni przekazało nieodpłatnie miasto.
