Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Młode” o zabarwieniu noir ze współczesną Bydgoszczą i wilkołakami z Londynka w tle

Justyna Tota
Justyna Tota
Na okładce „Młodych” widnieje wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, co symbolicznie oddaje tematykę bydgoskiej opowieści
Na okładce „Młodych” widnieje wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, co symbolicznie oddaje tematykę bydgoskiej opowieści Fragment okładki „Młode” Tadeusza Oszubskiego
Kolejna (druga w tym roku po „Bydgostii”) powieść Tadeusza Oszubskiego jest debiutem wydawnictwa „Łuczniczka” Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość, które chce na cały kraj promować bydgoską literaturę i jej twórców. W piątek o 18.00 „Młode” oraz ich autor w Salonie Hoffman KPCK, wstęp wolny.

W jednej z willowych dzielnic Bydgoszczy znika w biały dzień Weronka - trzyletnia córka pracownika Jana Wirskiego, dziś właściciela restauracji, kiedyś oficera służb specjalnych Peerelu. Główny bohater angażuje się w poszukiwania dziewczynki wraz ze swą bratanicą Justyną. Kontakty Wirskiego z policją ujawniają, że Weronka nie jest jedynym dzieckiem, które zaginęło w ostatnich miesiącach... Tak oto zaczyna się nowa powieść Tadeusza Oszubskiego pt. „Młode”, której bohaterowie na rozwikłanie zagadki i uratowanie Weronki mają niewiele czasu, bo cała fabuła rozgrywa się w zaledwie 44 godziny. Czy to powieść kryminalna czy może bardziej dreszczowiec?

- „Młode” określiłbym jako powieść z kręgu literatury noir, bo jest tu i kryminał, i thriller chwilami bliski horrorowi, a jednocześnie to powieść psychologiczno-obyczajowa, gdyż ważne są też motywacje bohaterów książki, którzy dokonują takich a nie innych czynów - mówi autor powieści Tadeusz Oszubski, który zdradził nam, że „Młode” to w pewnym sensie kontynuacja jego wydanej dwa lata temu powieści pt. „Miłość”.

- Zarówno Jan Wirski, jak i Justyna Wirska są postaciami powracającymi z „Miłości”, które teraz znajdują się jednak w zupełnie innej sytuacji. O ile powieść „Miłość” opowiadała o tym, jak na różne sposoby można kochać, o tyle „Młode” mówią o relacjach między opiekunami a podopiecznymi, rodzicami a dziećmi, rodzeństwem starszym a młodszym, ludźmi ze sobą spokrewnionymi - wyjaśnia Tadeuszu Oszubski, dodając, że to książka dla dorosłych nie tylko dlatego, że są w niej opisane bardzo dramatyczne sceny.

- Oprócz intrygi, która napędza wartki bieg zdarzeń, powieść jest wielowarstwowa, prezentuje spiętrzenie międzyludzkich (i nie tylko) relacji oraz motywacji do zachowań zarówno tych złych, jak i dobrych. Potrzeba dojrzałości czytelnika, by fabułę odebrać w sposób właściwy – przyznaje Tadeusz Oszubski, nie kryjąc, że dla pisarza prawdziwym wyzwaniem jest konstruowanie takiej powieści bez szkód dla dynamiki akcji.

Bohaterowie „Młodych” poruszają się po współczesnych dzielnicach Bydgoszczy. Tadeusz Oszubski, który ogólnopolskie uznanie zdobył zbiorem opowiadań pt. „Drapieżnik” nawiązujących do legend miejskich, i tym razem nie odmówił sobie odwołania się w fabule do jednej z nowych lokalnych legend - tym razem o wilkołakach z bydgoskiego Londynka.

- „Młode” to dla mnie ważna książka nie tylko dlatego, że to moje najmłodsze dziecko. Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość powołała wydawnictwo „Łuczniczka”, poprzez które chce promować na cały kraj bydgoską literaturę i autorów związanych z Bydgoszczą. „Młode” są pierwszą powieścią wydaną przez „Łuczniczkę” i mam nadzieję, że zostanie przyjęta w Polsce tak dobrze jak „Miłość” - mówi nam bydgoski pisarz.

Warto dodać, że „Młode” to już druga wydana w tym roku powieść autorstwa Tadeusza Oszubskiego. - Pracowałem nad „Bydgostią” i „Młodymi” równolegle. Miałem też to szczęście, że na wydanie obu książek otrzymałem stypendium prezydenta Bydgoszczy - dodaje nasz rozmówca, który, jak się dowiedzieliśmy, pracuje obecnie nad kolejnymi trzema powieściami.

Twarda biała okładka z wizerunkiem rzeźby wilczycy karmiącej bliźnięta Romulusa i Remusa (które traktować należy jako symboliczne nawiązanie zarówno do tematyki powieści dotyczącej relacji opiekun-wychowanek, jak i motywu lokalnej legendy o półdziko żyjącej sforze psów z bydgoskiego Londynka) oraz czerwona zakładka prezentują estetyczny minimalizm wydania. W przeciwieństwie do okazałej objętości – powieść „Młode” ma cal grubości i... bez reszty pochłania.

- Znajoma powiedziała, że przeczytała tę książkę w osiem godzin – uśmiecha się Tadeusz Oszubski, zapraszając wszystkich na piątkowe spotkanie w Salonie Hoffman, gdzie będzie można więcej dowiedzieć się o nowej powieści pisarza, jak i zdobyć dedykację wpisaną do zakupionego na miejscu egzemplarza. Na wszystkich czeka też kilka niespodzianek!

Powieść „Młode” - w piątek w KPCK lub wysyłkowo
3.11. (pt.) 18.00 KPCK (plac Kościeleckich 6), wstęp wolny – na spotkaniu rozmowę z bydgoskim pisarzem, publicystą i dziennikarzem Tadeuszem Oszubskim przeprowadzi dziennikarka radiowa Beata Korzeniowska. Na przybyłych czeka wiele niespodzianek i powieść „Młode”, którą można kupić na miejscu w cenie promocyjnej 30 zł.

Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość będzie prowadzić wysyłkową sprzedaż książki poprzez Facebook, gdzie zostanie także utworzona strona powieści „Młode”.

Tadeusz Oszubski
Tadeusz Oszubski Archiwum prywatne

Tadeusz Oszubski[/b] - urodzony 13 stycznia 1958 roku w Bydgoszczy. Pisarz, publicysta, dziennikarz. Należy do Związku Literatów Polskich.
Debiutował wierszem opublikowanym w dwutygodniku literackim „Kamena” (Nr 10/1980), pierwszą jego książką był zbiór wierszy „Zostawiliśmy skrzydła w szatni” (K.P.T.K., Bydgoszcz 1984). Znany jest jednak przede wszystkim jako prozaik i autor książek popularyzatorskich.
Ukazało się kilka powieści Tadeusza Oszubskiego. „Sfora” (Almanach Grozy i Fantastyki „Voyager” nr 3, Wydawnictwo Przedświt, Warszawa 1992) nominowana do Nagrody im. Zajdla 1992, „Mesjasz” (Agencja Wydawnicza Kornela Ceglarskiego, Bydgoszcz 1993), „Twierdza Nienawiści” (Wydawnictwo S.R., Warszawa 1997), „Miłość” (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2015), „Bydgostia” (wyd. FNTNP Legendaria, Bydgoszcz 2017). Opublikowano też zbiory opowiadań Oszubskiego: „Drapieżnik” (wyd. Świat Książki, Warszawa 1999), nagrodzony w II Ogólnopolskim Konkursie na Polską Powieść Współczesną oraz „Łzy Goplany. Opowiadania na motywach polskich legend o wodnikach, pannach wodnych i syrenach” (Biblioteka „Tematu”, Bydgoszcz 2016).
Oszubski jest też autorem książek popularyzatorskich, takich jak „Tajemnicze istoty” (Wydawnictwo KOS, Katowice 2004, przekład na język czeski - „Zahady z rise zvirat”, wyd. Alpress, Praga 2006), „Tajemnice świata” (wyd. KOS, Katowice 2005) oraz „Tajemnicze artefakty” (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2016) uznanej w dorocznym plebiscycie portalu „Granice.pl” za „Najlepszą książkę na Gwiazdkę 2016” w kategorii „Dla miłośników historii”. Oszubski jest także współautorem książki reporterskiej „Niewyjaśnione zjawiska w Polsce” (współautor Wojciech M. Chudziński, wyd. Videograf II, Katowice 2003) nominowanej do ogólnopolskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2003.
Opublikowano kilkadziesiąt opowiadań Tadeusza Oszubskiego w takich czasopismach, jak „Przegląd Artystyczno-Literacki”, „Fraza”, „Fenix”, „Nowa Fantastyka”, „Kwartalnik. Nieregularne Pismo Kulturalne”, czy „OkoLica Strachu”. Literackie teksty Oszubskiego ukazały się też w antologiach, między innymi w „City3. Antologia polskich opowiadań grozy” (wyd. Forma, Szczecin 2016), „Maladie” (antologia polskiej prozy fantasy na rynek czeski, przekład na j. czeski wyd. Leonardo, Ostrava 1996), czy „Wyjątkowa oferta. Najlepsze opowiadania filmowe” (wyd. Machina, Warszawa 2000).
Tadeusza Oszubskiego nagrodzono w wielu konkursach literackich. Przyznano mu też kilkakrotnie stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

„Młode” Tadeusza Oszubskiego mają cal grubości, ale powieść można „pochłonąć" w kilka godzin
„Młode” Tadeusza Oszubskiego mają cal grubości, ale powieść można „pochłonąć" w kilka godzin Okładka książki „Młode” Tadeusza Oszubskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!