Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Narolski będzie nowym dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach [WYWIAD]

Paweł Kaniak
Łukasz Narolski ma doświadczenie w organizowaniu dużych imprez
Łukasz Narolski ma doświadczenie w organizowaniu dużych imprez nadesłana
Nowy dyrektor obejmie stanowisko od początku czerwca. Jak GCK w Białych Błotach będzie funkcjonowało pod jego kierownictwem? Łukasz Narolski mówi o sobie, że mocno angażuje się w pracę, ale woli stać trochę w cieniu, bo widoczne powinny być przede wszystkim efekty jego działań - a nie on sam.

Od czerwca obejmie pan stanowisko dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach. Jaka jest pańska wizja tej instytucji?
Gminne Centrum Kultury będzie realizować dotychczasowe przedsięwzięcia, czyli zajmiemy się organizacją świąt państwowych, wydarzeń okolicznościowych, festiwali, turniejów i konkursów, będziemy prowadzić grupy zainteresowań. Oprócz tego, ważne będzie kreowanie nowych inicjatyw, w zależności od potrzeb lokalnej społeczności. Chcę prowadzić centrum aktywności ludzi starszych i młodych, posiadających różne wykształcenie, pochodzących z różnych grup społecznych i środowisk. Zależy mi na tym, aby była to placówka dla każdego. W tym celu będę mocno współpracował z mieszkańcami naszej gminy.

Na czym ta współpraca ma polegać i jak to wpłynie na rozwój placówki, którą będzie pan kierował?
Najpierw trzeba zdefiniować potrzeby lokalnej społeczności, a to najlepiej zrobić poprzez spotkania i rozmowy. Następny krok to zachęcenie ludzi do współtworzenia z nami oferty kulturalnej. Chodzi o to, aby mieszkańcy nie tylko korzystali z propozycji, które my dla nich przygotujemy, ale żeby zgłaszali swoje pomysły i aktywnie uczestniczyli w ich realizacji. Zamierzam opierać się na zorganizowanym wolontariacie, grupach obywatelskich, ale też na jednostkach. Realizacja ambicji kulturowych pojedynczego mieszkańca (np. jakaś amatorska inicjatywa) daje pretekst do spotkań i organizowania dyskusji.

Czy placówce z podbydgoskiej gminy trudno jest konkurować z ofertą kulturalną Bydgoszczy?
Nie możemy rywalizować z miastem i przygotowywać imprez o podobnej tematyce, bo z góry będziemy skazani na porażkę. Musimy tworzyć rzeczy, których nie ma w Bydgoszczy. Nie oznacza to jednak, że planuję odciąć się od dużego sąsiada. Powinniśmy działać na zasadzie partnerstwa i wzajemnie wzbogacać swoje propozycje dla wszystkich mieszkańców. Ważne będzie ułożenie kalendarza, aby różne wydarzenia nie odbywały się w tym samym czasie. Chcę też współpracować z ośrodkami kultury z całego regionu. Dążę do zbudowania sieci kulturalnej złożonej z ludzi i placówek, którzy będą wymieniać się informacjami, doświadczeniami i oferować rzeczy wzbogacające daną imprezę.

Inne wyzwanie, z jakim będzie trzeba się zmierzyć, to zaangażowanie w kulturę jak największej liczby dzieci i młodzieży. Młodych ludzi czasami trudno oderwać od ekranów komputera czy smartfona.
I dlatego nie zamierzam ich całkowicie odrywać. Zależy mi na stworzeniu oferty konkurencyjnej dla pokus współczesnego świata, ale która będzie innowacyjna i powiązana z technologiami, nowymi mediami. Na pewno wykorzystamy laptopy, tablety, kamery. To muszą być interaktywne przedsięwzięcia, w których odbiorcy będą jednocześnie twórcami. Jak już wspominałem na początku, chcę żeby ludzie, w tym młodzież, sami powiedzieli czego oczekują.

Na koniec zapytam o dotychczasową ofertę kół zainteresowań i sekcji działających przy GCK. Czy wszystkie zostaną zachowane? Dojdą jakieś nowe?
Wszystkiemu warto się dokładnie przyjrzeć i dowiedzieć się, jaką popularnością cieszą się poszczególne tematy. Na pewno nie będę robił żadnej rewolucji. Ewentualne zmiany będą miały charakter ewolucyjny.

ŁUKASZ NAROLSKI

W Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach pracuje od półtora roku. Od kilkunastu lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, ośrodkami kultury i muzeami. Jest współorganizatorem „Festiwalu Słowian i Wikingów” na wyspie Wolin. Współtworzył też „Cedyńskie Spotkania z Historią”. Powołał Fundację na rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Patrimonium Europae” - jej celem jest m. in. rozwijanie kontaktów między społeczeństwami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!