Najnowszy album grupy Błoto pt. "Grzybnia" został nominowany do nagrody Fryderyki 2025 w kategorii "Album roku, muzyka alternatywna". Metafora “Grzybni” stawia na element współpracy jako nadrzędnej umiejętności, która może przynieść różne rezultaty (owoce, grzyby) - tak te dobre, jak i złe. Natomiast zawsze stawia na działanie wspólnoty ponad podziałami.
- Złożony, niestabilny współczesny świat, który rozpada się na wiele kawałków, potrzebuje idei grzybni, która bardzo dobrze radzi sobie w zdegradowanym przez człowieka, pozornie martwym środowisku. Ważnym aspektem szerszego znaczenia grzybni jest fakt, że współpraca przynosi korzyść wszystkim zaangażowanym podmiotom, z których każdy daje coś od siebie i otrzymuje coś w zamian - wyjaśniają artyści.
Koncert kwartetu miał miejsce w piątek, 21 marca, w Miejskim Centrum Kultury w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu "Ethniesy" w Bydgoszczy. Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są w naszej fotogalerii.
Ethniesy 2025 w Bydgoszcz. Tradycyjne melodie we współczesnym wydaniu
Przed nami jeszcze dwa dni ze sztuką ludową w ramach tegorocznych "Ethniesów". W sobotę, 22 marca w Music Cafe Szpulka będziemy mieli okazję być świadkami występu Garego Gwadery, czyli solowej odsłony artystycznej działalności Piotra Gwadery, który podczas Festiwalu odda hołd twórczości świętokrzyskiego mistrza oberkowych rytmów Wacława Trzeciaka. Tego samego wieczoru w nastrój pełen refleksji wprowadzi uczestników grupa N.A.P. Projekt ten łączy w sobie muzykę orientalną ze współczesną wrażliwością. Następnie publiczność wysłucha współczesnych aranżacji tradycyjnych oberków, mazurków i polek w wykonaniu zespołu SuperLumpeks. Sobotnie koncerty zakończy występ duńskiego tria Eftrerklang. Muzycy zaprezentują materiał z najnowszej płyty pt. ,,Things We Have In Common".
Ostatniego dnia Festiwalu organizatorzy zapraszają na Zerwane Rozmowy – projekt Agnieszki Wolny-Hamkało, wrocławskiej poetki, do których muzykę skomponował Piotr Damasiewicz. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać interpretacji poezji w wykonaniu Aleksandry Popławskiej.
Następnie na scenie stanie chór kobiet na emigracji SPIEVY z-pad mosta. Artystki przypomną pieśni, które brzmiały na terenach współczesnej Białorusi w czasach przedchrześcijańskich.
Wydarzenie zakończy współtworzony przez Basię Songin i Agnieszkę Mendel-Hanusek etnograficzno-artystyczny projekt UMAI.
Szczegóły na oficjalnej stronie wydarzenia: ethniesy.com.
