https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w bydgoskim Exploseum. Zobaczcie zdjęcia naszego fotoreportera

Paweł Kaniak
Opracowanie:
„Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji".
„Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji". ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ/POLSKAPRESS
„Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji” - to tytuł nowej ekspozycji, którą od 7 maja można zwiedzać w bydgoskim Exploseum. Odsłania ona nieznane fakty z historii polskiego podziemia niepodległościowego i ukazuje dramatyczne losy mieszkańców Bydgoszczy, którzy stawiali opór nazistowskiemu reżimowi.

"Okres II wojny światowej to czas pełen cierpienia, krzywd, ale także wielkich czynów i bohaterstwa. Naziści, wkraczając do Polski, przybyli z planem całkowitego zniszczenia wszystkiego, co polskie. Wielka machina zbrodni – Wehrmacht, Einsatzgruppen, Selbstschutz czy Gestapo – została zaprzęgnięta do brutalnego tłumienia wszelkiego oporu polskiej ludności. Bydgoszcz, bezpośrednio wcielona do Rzeszy jako część Prowincji Gdańsk–Prusy Zachodnie, również doświadczyła serii zbrodniczych działań niemieckiego okupanta. Nieludzkie prawo, które wprowadzono wobec ludności polskiej i żydowskiej, doprowadziło do śmierci milionów niewinnych ludzi. Mimo tak brutalnych warunków znaleźli się tacy, którzy byli gotowi położyć na szali własne życie, by walczyć o Polskę i jej tożsamość. Studenci, kolejarze, modystki – ludzie w różnym wieku i z różnych grup społecznych – angażowali się w działania konspiracyjne. Komórki oporu powstawały w najróżniejszych miejscach: na stacjach kolejowych, w fabrykach, aptekach czy prywatnych mieszkaniach. Niemiecki okupant robił wszystko, by zdławić polski opór, ale nigdy nie zdołał złamać ducha walki" - takim opisem Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy promuje swoją nową wystawę zatytułowaną „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji”

Miejsce wystawy jest związane z tamtym okresem. Znajduje się ona bowiem we wnętrzu byłej nazistowskiej fabryki zbrojeniowej „DAG Fabrik Bromberg”. To na jej terenie działało wielu konspiratorów, którzy walczyli z nazistowskim okupantem. Do tych wybitnych postaci należeli między innymi Leszek Biały, rodziny Kotzbachów, Wremblów.

- Ekspozycja jest podzielona na poszczególne sekcje tematyczne, które pomogą wczuć się w klimat tamtych lat. Mowa m.in. o przestrzeniach stylizowanych na Bory Tucholskie i Leśniczówkę w Emilianowie, gdzie prężnie podczas wojny swoją działalność prowadziła polska konspiracja. Wystawa ukazuje również  działalność okupanta przedstawioną poprzez symboliczne odwzorowanie pokoju przesłuchań oraz gabinetu oficera Gestapo - informuje Michał Litorowicz z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Centralnym punktem wystawy jest dworzec kolejowy, który symboliczne łączy losy wszystkich narodowości okupowanej Bydgoszczy. Zwiedzającym udostępniono również fragmenty nazistowskiego filmu propagandowego „Triumf Woli”. Specjalnie skomponowane tło dźwiękowe pozwala jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę tamtych lat.

Wystawa została przygotowana z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej i rozpoczęła obchody tej rocznicy w Bydgoszczy.

Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji” to wystawa czasowa, którą będzie można zwiedzać do końca października 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski