Już dziś (środa, 7 maja) o godz. 17 w Exploseum przy ul. Nobla otwarta została wystawa "Opor w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji" przygotowana przez Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego - informuje bydgoski ratusz. Mieszkańcy miasta oraz goście poznają nieznane dotąd fakty z działalności polskiego podziemia niepodległościowego i dramatyczne losy bydgoszczan, którzy stawiali opór nazistowskiemu reżimowi. Podczas wystawy wykorzystane będą nowoczesne środki przekazu, zaprezentowane zostaną autentyczne eksponaty i świadectwa uczestników konspiracji.
Kulminacja obchodów przypadnie na czwartek, 8 maja. O godz. 8.15 na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy przy ul. Generała Stanisława Grzmota-Skotnickiego zostaną złożone kwiaty w hołdzie tym, którzy oddali życie za wolność miasta i ojczyzny. O godz. 9 w Katedrze Bydgoskiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, a godzinę później w Młynach Rothera rozpocznie się konferencja historyczna poświęcona właśnie 80. rocznicy zakończenia wojny, połączona ze zwiedzaniem wystawy „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)” w Spichrzach nad Brdą - Muzeum Historii Bydgoszczy (ul. Grodzka 7/11).
O godz. 17 uroczystości przeniosą się na Stary Rynek. Z placu Teatralnego przejdzie tam defilada m.in. z uczestnikami trwającego w mieście Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej odbędzie się pokaz musztry paradnej oraz koncert okolicznościowy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
Zakończenie obchodów odbędzie się w sobotę, 10 maja w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego 1, gdzie o godz. 14 rozpocznie się ogłoszenie wyników i galowy koncert 27. FTDWP.
