Projekt ma na celu wprowadzenie dzieci oraz młodzieży w świat współczesnej literatury dramatycznej. Składać będzie się z trzech części: czytań performatywnych, dyskusji oraz warsztatów, które zostaną jeszcze podzielone na trzy bloki.
Pierwsze zajęcia poświęcone będą komunikacji. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom opartym o techniki improwizacji teatralnej mają rozwinąć u młodych ludzi umiejętności skutecznego porozumiewania się i integracji w grupie oraz pomóc im wyrażać siebie w twórczy sposób.
Druga część warsztatów będzie natomiast doskonałą okazją do rozwijania kreatywności, wyobraźni, kompetencji kulturowych i pewności siebie. Dzieci i młodzież wezmą udział w ćwiczeniach związanych z dykcją, głosem oraz autoprezentacją.
Podczas ostatniego bloku zajęć - przy wykorzystaniu narzędzi pedagogiczno-teatralnych - ich uczestnicy będą odnosili się bezpośrednio do istotnych tematów poruszanych w tekstach prezentowanych w szkołach. Tematy będą związane z potrzebami i ludzkimi wartościami, zdrowiem psychicznym, wojną i utratą bliskich.
Projekt "Sztuka wyrażania" otrzymał dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Edukacja kulturalna 2025", którego instytucją zarządzającą jest Narodowe Centrum Kultury. Wartość wsparcia wynosi 127 000 zł, zaś całkowity koszt realizacji zadania to 152 400 zł.
