Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura studencka w Bydgoszczy - we wspomnieniach i w projektach wnętrz studentów Wzornictwa PBŚ

Justyna Tota
Justyna Tota
W Bibliotece UKW w Bydgoszczy - w ramach Dni Dziedzictwa Akademickiego - 18 listopada 2022 r. otworzono wystawę „Kultura studencka. „Beanus” i inni. Co nam zostało z tamtych lat?”. Prezentowane są na niej fotografie, zaproszenia, afisze, biuletyny i inne pamiątki dawnych studentów oraz eksponaty ze zbiorów podarowanych Muzeum UKW przez Jerzego Serwińskiego
W Bibliotece UKW w Bydgoszczy - w ramach Dni Dziedzictwa Akademickiego - 18 listopada 2022 r. otworzono wystawę „Kultura studencka. „Beanus” i inni. Co nam zostało z tamtych lat?”. Prezentowane są na niej fotografie, zaproszenia, afisze, biuletyny i inne pamiątki dawnych studentów oraz eksponaty ze zbiorów podarowanych Muzeum UKW przez Jerzego Serwińskiego Arkadiusz Wojtasiewicz
W Bibliotece Głównej UKW w Bydgoszczy - w ramach Dni Dziedzictwa Akademickiego - otworzono dwie wystawy. Na pierwszej z nich zobaczyć można 10 projektów studentów Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej zagospodarowania przestrzeni Biblioteki UKW pod kątem potrzeb kultury studenckiej. Druga z ekspozycji to zbiór pamiątek przekazanych przez dawnych studentów, pamiętających czasy legendarnego „Beanusa” i innych klubów studenckich w Bydgoszczy.

Biblioteka i Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w piątkowy wieczór 18 listopada zaprosiło na obchody Dni Dziedzictwa Akademickiego. W pracowni „Pamięć Bydgoszczan i Regionu” Biblioteki Głównej UKW (ul. Szymanowskiego 3, I piętro) miał miejsce wernisaż dwóch wystaw.

Wzornictwo Politechniki Bydgoskiej dla Biblioteki Głównej UKW. „Lubimy wyzwania”

Otwarcie pierwszej z wystaw było jednocześnie podsumowaniem konkursu na przygotowanie wizualizacji wybranych pomieszczeń w przestrzeni Biblioteki Głównej UKW pod kątem potrzeb kultury studenckiej. Na wystawie możemy zobaczyć projekty dziesięciorga studentów II stopnia Wzornictwa PBŚ:Julii Buczkowskiej, Jagody Bułki, Patrycji Doman, Martyny Grykałowskiej, Inez Hinczewskiej, Weroniki Koj, Zofii Płachty, Weroniki Pustułki, Maji Stanowskiej oraz Wojciecha Zabla.

- Przede wszystkim cieszę się z tej współpracy. Zawsze z dużym entuzjazmem zabiegam o tematy projektowe dla naszych studentów, które są osadzone na realnych uwarunkowaniach, prawdziwie potrzebne. To najlepsza nauka, także nauka ograniczeń - podkreśla dr Ewa Raczyńska-Mąkowska, kierownik Katedra Wzornictwa PBŚ, pod opieką której powstawały projekty. - Kiedy Pani dr Aldona Chlewicka-Mączyńska (dyrektor Biblioteki UKW - przyp. red.) zadzwoniła do mnie z propozycją przygotowania przez moich studentów koncepcji wybranych wnętrz Biblioteki Głównej UKW, kiedy jeszcze dowiedziałam się, że projekty poprzedzą bezpośrednie kontakty zarówno z pracownikami biblioteki, jak i studentami UKW, bardzo chętnie podjęliśmy wyzwanie. Lubimy wyzwania, a zaprojektowanie wnętrz dla wzorników to jednak nie jest to, czym zajmują się najczęściej. Na wzornictwie, na studiach magisterskich, jest przedmiot: design w przestrzeni publicznej i to w ramach tego przedmiotu studenci realizowali projekt. Oczywiście zawsze ogromną zachętą do stworzenia projektu jest perspektywa jego wykorzystania, realizacji. W tym wypadku mamy do czynienia ze studentami, którzy za cztery miesiące kończą studia, więc będą mogli działać jako samodzielni projektanci, także na rzecz wnętrz biblioteki.

Spośród autorów dziesięciu interesująco opracowanych koncepcji, laureatkami konkursu zostały: Julia Buczkowska i Weronika Koj.

- Prace, które zwyciężyły, mają duży potencjał realizacyjny i komisja konkursowa wskazała je jednogłośnie, a to zwiększa ich szanse - przyznaje dr Ewa Raczyńska-Mąkowska, która jest także kuratorką wystawy prezentującej wszystkie 10 projektów.

Polecamy także

Studenci Wzornictwa PBŚ mieli wykorzystać materiały udostępnione przez UKW - te archiwalne oraz współczesne, w zależności od wybranego wnętrza.

- Chodziło też o stworzenie ciekawych wnętrz przy użyciu prostych środków, niedrogiego wyposażenia, pokazania, że dobry układ funkcjonalny w połączeniu z kolorem, grafiką wystarczą. Nie trzeba projektować nowych, kosztownych mebli. Myślę, że realizacja nie wymaga wielkich środków - wyjaśnia dr Ewa Raczyńska-Mąkowska. - W projektach wnętrza pracowni dawnej kultury studenckiej wykorzystano stare meble z epoki, jak: meblościanki, kultowe fotele Chierowski 366, ławy-patyczaki czy tzw. słomianki. Wystarczy poszukać ich na aukcjach internetowych.

- Wnętrza  współczesne, dla obecnych studentów, wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom - są jasne, kolorowe, wykorzystują motywy dekoracyjne, które sami wybrali, dają możliwość spędzania czasu przy nauce, zabawie, w grupach większych i mniejszych, na zróżnicowanych siedziskach, z możliwością własnej kreacji - wskazuje kuratorka wystawy „Wzornictwo dla Biblioteki Głównej UKW”.

- W moich ponurych czasach studenckich nie było takich przestrzeni, ale były inne - z duchem, klimatem, niepowtarzalne, płonące ogniem serc - tworzyli je ludzie, nie meble. Życzę obecnym studentom, by zaprojektowane dla nich wnętrza pozwoliły im poczuć się chociaż trochę tak, jak czuliśmy się my przed laty - dodaje dr Ewa Raczyńska-Mąkowska.

O dawnych studenckich czasach, o których wspomniała szefowa Katedry Wzornictwa PBŚ, przypomina druga z otwartych wystaw pt. „Kultura studencka. „Beanus” i inni. Co nam zostało z tamtych lat?” Na ekspozycji prezentowane są bogate zbiory podarowane Muzeum Uniwersyteckiemu przez Jerzego Serwińskiego, jak i dokumenty przekazane przez dawnych studentów, wśród nich fotografie, zaproszenia, afisze, biuletyny i inne.

Jak przypomina Biblioteka i Muzeum UKW, w Bydgoszczy działało od lat 60. XX wieku ponad 10 klubów studenckich związanych z Wyższą Szkołą Inżynieryjną (później ATR) i Wyższą Szkołą Nauczycielską (później WSP). Były to m.in. „U Alego”, „Beanus 70”, „Loszek”, „Zgniot”. W klubach królowała najlepsza muzyka współczesna. Zaczynali lub rozwijali swoją pasję, znani później w całej Polsce, m.in.: Andrzej Przybielski, Piotr Salaber, czy Walerian Krenz. Działały: teatry „Próba”, „Bez Próby”, „Prosektorium”; kabarety: „Klika”, „Czacha”; zespoły „spółka z Zaułka”, „Tygiel”, „Magic”, „Green Grass”, kluby filmowe: „Benefis” czy klub literatury fantastycznej: „Maskon”. I wiele, wiele innych osób i grup.

Studenci aktywnie uczestniczyli też w życiu miasta i regionu. Imprezy takie jak pojedynki międzyuczelniane, juwenalia czy „Wóz Wagantów” wpisały się na długie lata w kalendarze wydarzeń. Dzięki aktywności klubów Bydgoszcz odwiedzali m.in.: „Dżamble”, Marek Grechuta, Krystyna Prońko, Ireneusz Dudek, Sławek Zwierzcholski, Maciej Zembaty, SBB, Adam Makowicz, Andrzej Dąbrowski, Jan Tadeusz Stanisławski, kabarety „TEY”, „Salon Niezależnych”, „Długi”.

Józef Eliasz, jeden z liderów „Beanus 70” przełomu lat 70. i 80. XX w. tak wspomina klub: To było fantastyczne miejsce, które skupiało całą elitę kulturalną Bydgoszczy. To był nasz drugi dom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera