Idea projektu "Łuczniczki" narodziła się jesienią 2023 r. Jak opowiada Adam Juszkiewicz, Fotograf bydgoski, autor inicjatywy motywem przewodnim są kobiety zaangażowane w życie miasta. Inspiracją stał się pomnik Łuczniczki, który jako symbol Bydgoszczy pokazuje kobiecą siłę i dumę. Także nie bez powodu miejscem ekspozycji stał się Plac Praw Kobiet.
- To miejsce bardzo znaczące dla naszego miasta. Nie tylko odbywają się tu wiece polityczne, ale mamy też obok Muzeum Okręgowe. Jest więc miejsce dla sztuki, a nie ma kobiet. Zależało mi na tym, żeby wyeksponować je - ich rolę w codziennym życiu naszego miasta - żeby zaznaczyć i zaakcentować ich obecność - mówi Adam Juszkiewicz.
Na wystawie znajduje się dziesięć portretów oraz zdjęcie duetu - łącznie dwanaście kobiet na jedenastu fotografiach. Wśród nich są osoby działające aktywnie i realizujące się w różnych dziedzinach, w tym np. w muzyce, tańcu, sporcie czy popularyzowaniu regionu.
Dwanaście bydgoszczanek na jedenastu fotografiach
W "łuczniczkowej" sesji, zorganizowanej przez bydgoskiego fotografa wzięły udział:
- Bożena Sałacińska - społeczniczka, przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, wiceprzewodnicząca Rady Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu, członkini Bydgoskiej Rady Seniorów, słuchaczka Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy, ambasadorka "Głosu Seniora",
- Krystyna Lewicka-Ritter - dziennikarka, regionalistka, autorka książki "W Kujawsko-Pomorskiem - z Oskarem Kolbergiem pod rękę",
- Emilia Glugla - poetka, miłośniczka życia,
- Joanna Ossowska - instruktorka tańca, choreografka, właścicielka studia Planeta Tańca w Bydgoszczy,
- Dorota Dzięcioł - tancerka flamenco, prowadząca Akademię Tańca Fundacji Duende Flamenco,
- Ewa Waraczewska - architektka, projektantka wnętrz, prowadząca showroom w Bydgoszczy,
- Paulina Czerwińska - bibliotekarka z zawodu i z zamiłowania, zafascynowana rękodziełem i fantastyką. Pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych,
- Mirosława Gawryłkiewicz - znana jako Nutka Milutka, animatorka kultury,
- Paulina Wojciechowska - mama czworga dzieci, trenerka pilates, trenerka medyczna kobiet w ciąży, mentorka kobiet, założycielka platformy dla kobiet w ciąży: www.flowporod.elms.pl,
- Wanda Maćkowska - artystka baletu, od 20 lat nieprzerwanie prowadzi formację taneczną Senior w Bydgoszczy. Zasłużona działaczka Związku Artystów Scen Polskich,
- Helena Wiśniewska i Martyna Klatt - polskie kajakarki. Helena Wiśniewska jest brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jako duet uzyskały kwalifikacje w 2023 r. na IO w Paryżu, zdobywając srebrny i złoty medal Mistrzostw Świata. Wielokrotne medalistki mistrzostw Polski, Młodzieżowych Mistrzostw Świata i Europy.
Zdjęcia z wernisażu znajdą Państwo w naszej fotogalerii:
Bydgoskie "Łuczniczki". Będzie ciąg dalszy?
Większość fotografii składających się na ekspozycję wykonana została w studio, ale część bohaterek możemy poznać także w ich warsztatach twórczych. Co istotne, każda z nich została zaprezentowana z atrybutem, który symbolizuje ich pasję, obszar działalności, w której realizują się od wielu lat.
- Każda z tych postaci jest wyjątkowa, indywidualna. Warto wspomnieć np. o Paulinie Czerwińskiej, która wystąpiła w zjawiskowej, rękodzielniczej kreacji składającej się ze skrawków papieru, gazet - podkreśla Adam Juszkiewicz.
Jak wspomina, podczas realizacji projekt "Łuczniczki" spotkał się ze sporym zainteresowaniem.
- Pojawiło się sporo głosów, że warto by poszerzyć, rozwinąć ten projekt. Co z kolei daje spore pole do popisu. Mam już plany co do kontynuacji, zwłaszcza, że podczas wernisażu miała miejsce rozmowa, że byłoby to mile widziane w naszym mieście - mówi nasz rozmówca.
Wystawa znajduje się w witrynie Bydgoskiego Centrum Finansowego na Placu Praw Kobiet i będzie dostępna jeszcze przez dwa tygodnie.
