Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotografie Chrisa Niedenthala zostaną w Bydgoszczy. Zobacz wystawę w Młynach Rothera

Justyna Tota
Justyna Tota
Wystawę w Młynach Rothera z unikatowymi kadrami Chrisa Niedenthala będzie można zwiedzać do końca grudnia 2021
Wystawę w Młynach Rothera z unikatowymi kadrami Chrisa Niedenthala będzie można zwiedzać do końca grudnia 2021 Tomasz Czachorowski
Wystawę „Marzec ‘81 w obiektywie Chrisa Niedenthala” w Młynach Rothera dotąd odwiedziło przeszło 4 tysiące osób. Kuratorka wystawy Katarzyna Gębarowska, jako pierwsza po 40 latach wydobyła negatywy z bogatego archiwum legendarnego fotoreportera. Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca roku. Za zgodą Chrisa Niedenthala wydruki zdjęć pozostaną w Bydgoszczy!

Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej

To wyjątkowa wystawa zdjęć z wydarzeń Bydgoskiego Marca ‘81, wykonanych przez brytyjskiego fotoreportera polskiego pochodzenia Chrisa Niedenthala, który w latach 80. XX w., pracując dla amerykańskiego „Newsweeka”, jeździł po całej Polsce za Lechem Wałęsą, by dokumentować najważniejsze momenty „karnawału Solidarności”.

Polecamy także

- Legendarny fotoreporter, archiwista PRL-u, przyjechał do Bydgoszczy z okazji wydarzeń 19 marca 1981 roku, gdy rozpoczął się najpoważniejszy kryzys w stosunkach między władzami PRL a Solidarnością, nazwany później „kryzysem bydgoskim” - przypomina bydgoska badaczka fotografii i prezes Fundacji Fotografistka Katarzyna Gębarowska, która jako kuratorka bydgoskiej wystawy „Marzec ‘81 w obiektywie Chrisa Niedenthala” przyznaje, że przez przypadek natrafiła na niepublikowane dotąd fotografie wydarzeń sprzed czterech dekad.

Fotografie z bydgoskich wydarzeń odnalezione po 40 latach

- We wznowionej autobiografii Niedenthala ,,Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił” natrafiłam na zdjęcie Wałęsy, zrobione podczas strajku w Bydgoszczy - opowiada nam Katarzyna Gębarowska, która nawiązała kontakt ze słynnym fotoreporterem. - Kolorowe filmy i negatywy po skończonej pracy Chris wysłał 40 lat temu do Nowego Jorku, gdzie redakcja „Newsweeka” filmy wywołała i dokonała selekcji materiału, a następnie rolki odesłała autorowi. Okazało się, że wszystkie te materiały w odesłanych przez redakcję kopertach przeleżały praktycznie nietknięte w archiwum fotografa, który wyjeżdżał na kolejne zlecenia - wyjaśnia badaczka, przyznając, że praca z archiwami jest zawsze jak niezwykła podróż.

Na wystawie pt. „Marzec ‘81 w obiektywie Chrisa Niedenthala” w bydgoskich Młynach Rothera mamy zatem okazję zobaczyć fotografie dotąd nigdy wcześniej niepublikowane. Zdjęcia nie dość, że są (w większości) w kolorze, to ich wydruki są wielkoformatowe. Zwiedzający mają więc szansę rozpoznać osoby utrwalone w kadrach sprzed lat tak, jak np. Dominika Kiss-Orska, która wzruszyła się, zobaczywszy na zdjęciach swego dziadka, dziennikarza.

27 listopada 2021 kuratorskie oprowadzanie po wystawie w Młynach Rothera

- Myślę, że takich wzruszeń wśród osób zwiedzających wystawę jest więcej - przyznaje pani prezes Fundacji Fotografistka, która jako kuratorka w sobotę (27 listopada) o godz. 13 oprowadzi wszystkich zainteresowanych po wystawie w Młynach Rothera (ul. Mennica 10).

Wystawę „Marzec ‘81 w obiektywie Chrisa Niedenthala”, której wernisaż odbył się podczas Vintage Photo Festival 2021, organizowanego przez Katarzynę Gębarowską, dotąd zwiedziło ponad 4 tysiące osób. Jak nam zdradzono, ekspozycja w Młynach Rothera będzie czynna do końca grudnia, by jak najwięcej bydgoszczan mogło ją zobaczyć. Zwłaszcza, że rok 2021 został przez Radę Miasta Bydgoszczy ogłoszony Rokiem Bydgoskiego Marca '81.

Chris Niedenthal kadry z Marca'81 pozostawia w Bydgoszczy

- Za zgodą Chrisa Niedenthala fotografie pozostaną w Bydgoszczy i będą do dyspozycji miasta - dodaje Katarzyna Gębarowska. - Mam nadzieję, że nasza wystawa zainspiruje inne polskie miasta do sięgnięcia po przebogate archiwa Chrisa Niedenthala, by wyszukać z nich swoje lokalne historie.

Zwróciliśmy się do ratusza z pytaniem, co Miasto Bydgoszcz zamierza zrobić z unikatowymi „marcowymi” kadrami Chrisa Niedenthala. Czy jest brane pod uwagę miejsce, w którym historyczne fotografie mogłyby być na stałe prezentowane w kolejnych latach? Odpowiedzi z ratusza nie otrzymaliśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo