Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe uroczyste otwarcie odbyło się w budynku Młynów Rothera. Opady deszczu nie zniechęciły jednak pierwszych osób do zapoznania się z wystawą. Drewniany obiekt, który zagościł na tarasie przy Wyspie Młyńskiej już pierwszego dnia wzbudził spore zainteresowanie.
W pięciu okularach można podziwiać kolekcje fotografii, które przedstawiają miasto z pierwszych dekad XX wieku, w szczególności z lat 20 i 30. Są to zdjęcia zarówno z życia codziennego, jak i ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy. Wśród prezentowanych obrazów znajdują się również archiwalne kadry dokumentujące działalność bydgoskiej Szkoły Podchorążych dla Podoficerów.
– Na naszej wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” znajdują się fotografie archiwalne. Mam poczucie jakby ta ekspozycja nie mogła wytrzymać już w Spichrzu Zbożowym i wyrwała się na taras. To dla nas bardzo przyjemny moment. Cieszę się, że to się dzieje podczas Vintage Photo Festivalu, który poświęcony jest fotografii analogowej – powiedział Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera w Bydgoszczy.
Dziesiąta, jubileuszowa edycja wystartowała 12 września i potrwa do 13 października, oferując ponad 40 różnych wydarzeń. W programie znajdują się wystawy, spotkania z artystami, pokazy filmowe, panele dyskusyjne i wiele innych wydarzeń. Tegorocznym motywem Vintage Photo Festivalu jest „Dziedzictwo”.
Archiwalny Fotoplastikon to część popularnego projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego, który gościł już w wielu polskich miastach, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Kazimierzu Dolnym i Jarosławiu. Fotoplastikon udostępnia Fundacja Koncept Kultura. Projekt realizowany jest od 2018 roku. Jego ideą jest pokazywanie mieszkańcom archiwalnych zdjęć z ich miejscowości, aby na chwilę mogli przenieść się w czasie i poczuć ducha minionych epok.
– Dla tych z państwa, którzy będą odczuwali niedosyt, zapraszam do internetu, na stronę Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na pewno znajdziecie tam państwo wiele interesujących zdjęć dla siebie. To pierwszy raz w historii Archiwalnego Plastikonu, gdy towarzyszy on innemu wydarzeniu związanemu z fotografiami analogowymi, kiedyś nazywanymi tradycyjnymi – stwierdził Piotr Zawilski dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Archiwalny Fotoplastikon na tarasie Młynów Rothera pozostanie do 13 października. Część zdjęć (w dwóch okularach) prezentowana jest w formacie 3D.