Wystawa ma być miejscem wypełnionym interaktywnymi eksponatami. W Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności będzie można sprawdzić czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej, a także zmierzyć się z siłą grawitacji. SOWA ma być miejscem, w którym, niezależnie od wieku, odkrywcy dzięki eksperymentom będą rozwijać swoją kreatywność oraz zdolność rozwiązywania złożonych problemów.
– Podjęcie strategicznej współpracy z Centrum Nauki Kopernik to kolejny krok w rozwoju oferty Młynów Rothera. Uczymy się od najlepszych, inspirujemy sprawdzonymi rozwiązaniami, żeby czas spędzony w Młynach był dla naszych gości wartościowy i godny zapamiętania – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.
SOWA to stacje badawcze, przy których zwiedzający będą mogli badać ciekawe zjawiska rządzące światem, a także Majsternia – przestrzeń, w której samodzielnie lub w grupie będzie można mierzyć się z wyzwaniami konstruktorskimi. Zadania będą miały różny poziom trudności. Na miejscu chętni zbudują mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające.
Jak informują Młyny, współpraca z Centrum Nauki Kopernik i ogólnopolską siecią lokalnych centrów nauki SOWA ma być otwarciem na nowe możliwości. Wiedza z zakresu edukacji oraz doświadczenie wystawiennicze, z których będą korzystali animatorzy i edukatorzy z Bydgoszczy będzie stanowiła fundament do rozwoju ich twórczej pracy przy przygotowaniu oferty kreatywnych warsztatów oraz ciekawych wydarzeń specjalnych.
Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji ministra nauki, na podstawie umowy z marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.
