Jak twierdzą organizatorzy, miasto jest wielowarstwową siecią znaczeń, historii oraz kontekstów. Jednym z ich głównych nośników są znaki. I to właśnie im poświęcona jest tegoroczna, trzecia już edycja Bydgoskich Dni Projektowych.
Impreza trwa od czwartku. W piątek nasz fotoreporter gościł w małej sali Spichrza Mącznego, gdzie odbyły się warsztaty dla dzieci pt. "Projekt w budowie. LEGO w procesie twórczym".
Kolejne dni zapowiadają się równie intensywnie. W sobotę, 12 października - oprócz czasowych wystaw prezentowanych w Młynach - będzie można wybrać się m.in. do pobliskiej Introligatorni, na ulicę Długą, gdzie zaprezentowany zostanie pokaz zabytkowych czcionek drukarskich.
Lista aktywności dla dzieci również jest imponująca.
- W strefie Abecadło zanurzymy się w świat książkowych opowieści. Podczas spotkania „Abecadło z pieca spadło… Czytanie na dywanie”, rozsiądziemy się wygodnie i przy kubku ciepłego kakao wsłuchamy się w czytane przez Jakuba Jodłowskiego bajki. Wśród warsztatów dla najmłodszych znalazły się też m.in. warsztaty archeologiczne „Czasem na glinie, czasem na pergaminie”, na których poznamy historię pisma od najdawniejszych czasów po nowoczesne zautomatyzowane drukarki. Na warsztatach „Czy mogę dotknąć słowa?” dowiemy się, że słowa mają moc i mogą nas „dotykać”. Na warsztatach „Roluj!” stworzymy projektory DIY (Do It Yourself). Wykonamy rysunki, które podświetlone, będziemy wyświetlać na ścianie niczym w kinie. Wybierzemy się też na poszukiwanie znaków, zagramy w mini grę terenową pod dachem i dowiemy się, jakie znaczenia niosą za sobą odnalezione znaki. Podczas spotkania „Od herbu do logo”, dzieci dowiedzą się, że godło, herb to znaki identyfikacyjne. Przeniesiemy się również do czasów, gdy pradawne ludy zostawiały po sobie opowieści w postaci naskalnych rysunków i przekonamy się, że podczas warsztatów malowania na kamykach również można się świetnie bawić – zachęcają organizatorzy.
W niedzielę m.in. spotkanie i warsztat haftu ręcznego „Kto się boi liter?” z Moniką Drożyńską. To artystka sztuk wizualnych, hafciarka, doktor sztuki, aktywistka, prekursorka technik hafciarskich w sztuce współczesnej i tkaniny w przestrzeni publicznej.
To tylko część festiwalowych aktywności. Warto wybrać się do Młynów Rothera, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Pełny program Bydgoskich Dni Projektowych znaleźć można TUTAJ
