Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Noc Muzeów w sobotę. W Bydgoszczy szykujcie się na maraton atrakcji! [program]

Justyna Tota
Justyna Tota
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów Punkt Informacyjny znajdować się będzie w amfiteatrze przy Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 11) w godz. 18-22. Specjalnie utworzona strona wydarzenia www.nocmuzeow.com.plWięcej informacji o imprezach ►►►
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów Punkt Informacyjny znajdować się będzie w amfiteatrze przy Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 11) w godz. 18-22. Specjalnie utworzona strona wydarzenia www.nocmuzeow.com.plWięcej informacji o imprezach ►►► kolaż jt/ Polska Press
Po pandemicznej przerwie Europejska Noc Muzeów wraca z rozmachem! Już w sobotę (14 maja) w Bydgoszczy - oraz w Ostromecku - na zwiedzających czeka 30 obiektów z wyjątkowymi atrakcjami. Zwiedzając, warto też zbierać pieczątki nie tylko na pamiątkę.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Europejska Noc Muzeów w sobotę (14 maja) to kilkadziesiąt obiektów, nie tylko tych muzealnych, oferujących moc wrażeń. Na odwiedzenie blisko 30 miejsc jest średnio sześć godzin - większość zaprasza 18.00-24.00 - trasę warto więc zaplanować.

Skarb Bydgoski w nowej aranżacji

Tylko Muzeum Okręgowe zaprasza aż do siedmiu swych oddziałów w Śródmieściu i do Exploseum (w godz. 16-22, ostatnie wejście na industrialną trasę o 20.00).

Zmiany w komunikacji miejskiej w związki z Europejską Nocą Muzeów w Bydgoszczy

Bez wątpienia jedną z głównych atrakcji będzie Skarb Bydgoski w nowej aranżacji, nawiązującej do wnętrz fary, w których znaleziono go cztery lata temu. Będzie też muzyczna niespodzianka i ciekawe opowieści o złotych monetach z tegoż skarbu, w których zapisany jest szmat historii. Wernisaż wystawy w Europejskim Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4) o godz. 19, a kuratorskie oprowadzanie po wystawie o 21.00 i 22.00.

Polecamy także

Zapewne pamiętacie Państwo, że w skarbie znajdowały się też m.in. ażurowe rozety, łańcuszki, klamerki, pierścionki... Jak powstają takie cacka ze złota? To w sobotę można zobaczyć na własne oczy w godz. 18-21 przed wejściem do ECP - od strony Międzywodzia - gdzie artystka-złotnik tworzyć będzie przedmioty podobne do tych, znalezionych w katedrze bydgoskiej.

Muzeum Okręgowe pokaże także Skarby Gdańskiej 4, czyli niezwykłe malowidła oraz inne „tajemnice” refektarza. Zbiórka godz. 18; 19.30; 21; 22 - zapisy w kasie muzeum w trakcie wydarzenia.

Tylko w bydgoskim muzeum będzie taka wystawa ostatniego żyjącego artysty gen. Andersa!

Wyjątkowy wernisaż będzie w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8), gdzie MOB jako pierwsze muzeum w kraju zaprezentuje retrospektywę twórczości malarskiej, rysunkowej i graficznej obecnie 96-letniego Leona Piesowockiego - ostatniego żyjącego artysty z armii gen. Władysława Andersa! Początek o godz. 18.

Warto zajrzeć do Spichrzy nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) na „12 minut” - wystawę na temat bydgoskiego czasu, której przez całą Noc Muzeów towarzyszyć będzie „Gra na czas”, czyli zabawy. Kurator po wystawie chętnych oprowadzi o godz. 18 i 22.

Pokazy mody i musztry w Muzeum Kanału Bydgoskiego

W czasie przeniesiemy się, odwiedzając Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna 10). Za sprawą pokazu „Na wybiegu mody” przekonamy się, jakie damskie stroje można było zobaczyć nad Kanałem Bydgoskim w ciągu pierwszych 100 lat jego istnienia. Kostiumolog Izabela Andrzejewska, która tworzy stroje dla wielu grup rekonstrukcyjnych, zaprezentuje i opowie o kreacjach na różne okazje. Pokazy mody (20-minutowe) co godzinę - od 18.00.

Panów pewnie bardziej zainteresuje obozowisko pruskich żołnierzy z czasów, gdy w Bydgoszczy budowano kanał. Grupy rekonstrukcji historycznej Sarmackie Dziedzictwo i Garnizon Gdańsk dadzą pokazy musztry, uzbrojenia i umundurowania Pruskiego Regimentu.

To także może Cię zainteresować

Na tym nie koniec, bo o godz. 19 wernisaż wystawy „Towarzyskie zwyczaje bydgoszczan na początku XX wieku” i wykład. Modele jednostek pływających kiedyś u nas oraz ptactwo Kanału Bydgoskiego przybliży przewodnik, oprowadzający po wystawach muzeum.

Ponadto, premiera nowej publikacji kustosza muzeum Tomasza Izajasza, który jako kolekcjoner starych pocztówek, ale też historyk i przewodnik śle nam „Pozdrowienia znad rzeki Brdy - od Opławca do Rybiego Rynku” (ponad 170 pocztówek i zdjęć i opisów, album będzie można nabyć w muzeum za 50 zł).

Polecamy także

Miłośnicy militariów nie mogą przegapić propozycji Muzeum Wojsk Lądowych, które do swej głównej siedziby przy ul. Czerkaskiej 2 w godz. 18-24 zaprasza m.in. na bezpłatne zwiedzanie wystaw, konkurs historyczny i strzelnicę, natomiast w Oddziale MWL Osówiec - Osowa Góra (przy ul. Grunwaldzkiej) w godz. 13-21 okazja zobaczyć na co dzień nieprezentowaną kolekcję ciężkiego sprzętu wojskowego.

Z kolei dla miłośników filatelistyki nie lada gratkę ma Muzeum UKW (ul. Szymanowskiego 3), w którym o godz. 19.30 podczas warsztatów zobaczyć można m.in pierwszy znaczek pocztowy świata i pierwszy znaczek Polski. Zaprezentowane zostaną techniki i sprzęt do badania znaków pocztowych, będą drobne upominki.

Muzeum Komórek przy Pomorskiej 15 w Bydgoszczy - ostatnia taka noc

Kilka tysięcy modeli telefonów komórkowych, w tym tych z kultowymi grami jak Nokia z „wężem” czy „spadochroniarzem”, Ericsson z Tetrisem, Siemens z Labiryntem 3D i wiele innych słuchawek (i nie tylko!) czeka na zwiedzających w Muzeum Telefonów Komórkowych przy ul. Pomorskiej 15 (naprzeciwko straży pożarnej, bilety: 10 i 7,5 zł), które, niestety, w czerwcu zamyka swą stacjonarną siedzibę.

- Europejska Noc Muzeów będzie drugą (i ostatnią) okazją do obejrzenia Muzeum Komórek „by night”. Po zmierzchu lokal rozświetlą podświetlone gablotki i neony z logami operatorów - mówi Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, który wraz z Hubertem Fiałkowskim stworzył pierwsze takie w Bydgoszczy muzeum.

Na „Noc Muzeów z dreszczykiem” w godz. 20-22 zaprasza ZPP Ostromecko, gdzie goście zostaną oprowadzeni po niedostępnych na co dzień zakamarkach pałaców.

Kto lubi rękodzieło, może je nabyć w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK (pl. Kościeleckich) przy okazji zwiedzania z przewodnikiem w stroju ludowym od 18.00 do 23.00. A na podwórku od godz. 18 do zmierzchu rysowanie kredą i piaskiem. Wieczorem zaś (21.00) w Salonie Hoffman Koncert z cyklu „Czy ten koncert to nie u Was?” - wystąpi Agata Świrska.

Do Nocy Muzeów dołączyli po raz pierwszy

W Europejskiej Nocy Muzeów pierwszy raz biorą udział m.in. Młyny Rothera, które o każdej pełnej godzinie (18.00-23.00) zapraszają dzieci i dorosłych na pokazy w „Laboratorium na jedną noc” - będziecie świadkami m.in. naukowych eksperymentów „Profesora Pytalskiego”.

W wydarzeniu debiutuje też delegatura IPN w Bydgoszczy (ul. W. Teskowej 1), która oprócz serii wykładów (18.30-21.00) zaprasza do pokoju planszowych gier historycznych, zwiedzania magazynów i wystaw (w godz. 18-23).

Europejska Noc Muzeów 2022 w Bydgoszczy. Szczegóły w naszej galerii

Odwiedzając obiekty, warto zbierać pieczątki. Kupon z minimum 6 stemplami (podpisany imieniem i nazwiskiem) należy zostawić w zabytkowym tramwaju na ul. Długiej. Losowanie nagród o godz. 20.30 i 22.30.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów Punkt Informacyjny znajdować się będzie w amfiteatrze przy Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 11) w godz. 18-22. Specjalnie
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów Punkt Informacyjny znajdować się będzie w amfiteatrze przy Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 11) w godz. 18-22. Specjalnie utworzona strona wydarzenia www.nocmuzeow.com.plmateriały prasowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo