MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kanał Bydgoski wyszyty na mapie i kuchennych makatkach zobaczysz w Młynach Rothera [zdjęcia]

Justyna Tota
Wystawę „Wyszywana mapa i kuchenne makatki - Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego” bydgoszczanka Joanna Michalska otworzyła 29 kwietnia. Ekspozycję na III piętrze w Młynach Rothera (ul. Mennica 10) w Bydgoszczy można zwiedzać do 27 maja br. codziennie w godz. 12-20, wstęp bezpłatny!
Wystawę „Wyszywana mapa i kuchenne makatki - Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego” bydgoszczanka Joanna Michalska otworzyła 29 kwietnia. Ekspozycję na III piętrze w Młynach Rothera (ul. Mennica 10) w Bydgoszczy można zwiedzać do 27 maja br. codziennie w godz. 12-20, wstęp bezpłatny! Dariusz Bloch
W Młynach Rothera codziennie - do 27 maja - w godz. 12-20 można zwiedzać wystawę pt. „Wyszywana mapa i kuchenne makatki - Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego”. To projekt wychowanej na Wilczaku artystki Joanny Michalskiej, która rozbudowała swoją mapę i zaprosiła bydgoszczanki do wspólnego promowania haftem Kanału Bydgoskiego. Zresztą, kilka makatek wyszły też Ukrainki, przebywające w Bydgoszczy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 13

od 16 lat

Pochodząca z Bydgoszczy Joanna Michalska - która z wykształcenia jest plastykiem (absolwentką bydgoskiego liceum plastycznego) i projektantką odzieży - połączyła swoją pasję do szycia ręcznego z ulubionym miejscem i tak już w 2021 r. powstała haftowana mapa Kanału Bydgoskiego, którą można było najpierw oglądać w Muzeum Kanału Bydgoskiego.

- Wilczak, jego część w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału, to miejsce, w którym wybudowali dom moi Dziadkowie, mieszkali Rodzice, a ja przyjeżdżam tu ze swoją rodziną. Otoczenie Kanału, park na odcinku między IV a VI śluzą to miejsce, które zawsze były dla mnie dostępne, urzekają pięknem, są wyjątkowe i historyczne. Od kilku lat chciałam zrealizować projekt związany z tą częścią Bydgoszczy - wyjaśniała w rozmowie z nami Joanna Michalska, prezeska i założycielka Fundacji „Nitkomaniacy” .

Od 29 kwietnia do 27 maja projekt „Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego - wyszywana mapa Kanału Bydgoskiego" gości na III piętrze w Młynach Rothera (ul. Mennica 10). Tu można zobaczyć, jak bydgoszczanka rozbudowała wyszywaną mapę, bo oprócz układu ulic i charakterystycznej dla parku przyrody oraz zabudowy architektonicznej, teraz przyglądamy się też trzem zabytkowym śluzom.

- By je przedstawić, łączę druk czarno-białej fotografii z haftem kolorowymi nićmi. Wykorzystując strukturę nitki, pragnę podkreślić elementy architektoniczne śluz wraz z otaczającą je przyrodą – wyjaśniła nam Joanna Michalska, która poszerzyła swój projekt także o… makatki kuchenne, do wykonania których artystka zachęciła (m.in. poprzez poprowadzone przez siebie marcowe warsztaty w Młynach) także inne mieszkanki grodu nad Brdą oraz pasjonatki.

I tak na wystawie, prócz rozbudowanej mapy Kanału Bydgoskiego, możemy podziwiać również makatki kuchenne - kiedyś obecne w wielu bydgoskich domach – które nie tylko przedstawiają Kanał Bydgoski, ale także w oryginalny sposób promują to miejsce poprzez wyszyte również na makatkach hasła, jak: „Zostaw swoje troski nad Kanałem Bydgoskim", „Park i woda, relaks i swoboda", „Biegiem, truchtem, czy spacerem nad kanałem wciąż się dzieje".

Wcześniej o projektach z Joanną Michalską rozmawialiśmy tutaj

Warto dodać, że dzięki zaangażowaniu zespołu ze Stowarzyszenie MY TEŻ na wystawie można podziwiać także prace kilku Ukrainek, przebywających w Bydgoszczy. Same zaś wzory rysunków dla makatek kuchennych na zaproszenie Joanny Michalskiej zostały zaprojektowane przez Joannę Tarkowską (@joannate).

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy. Natomiast Kanał Bydgoski, czyli bohater wyszywanej mapy oraz makatek kuchennych, to również jeden z wątków wystawy stałej pt. „Węzły, powstającej w Spichlerzu Zbożowym, do którego Młyny Rothera oficjalnie zaproszą we wrześniu 2022 roku.

Tymczasem wystawę „Wyszywana mapa i kuchenne makatki - Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego”, znajdującą się na III piętrze w Młynach Rothera (ul. Mennica 10) w Bydgoszczy można zwiedzać do 27 maja br. codziennie w godz. 12-20, wstęp bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski