https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Noc Muzeów 2025 w Bydgoszczy. Co będzie się działo? Prezentujemy program

Marta Mikołajska
Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy odbędzie się w sobotę, 17 maja.
Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy odbędzie się w sobotę, 17 maja. Arkadiusz Wojtasiewicz
Kilkadziesiąt wystaw, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, wykłady, kiermasze - to niektóre z atrakcji zaplanowanych w Bydgoszczy w ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów.

Historia Europejskiej Nocy Muzeów sięga 1997 roku. W Polsce pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce sześć lat później w Poznaniu. Z czasem do inicjatywy dołączały kolejne miasta, wśród nich nie zabrakło Bydgoszczy. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 17 maja. Tego dnia w swoje progi zaprosi mieszkańców kilkadziesiąt bydgoskich instytucji i placówek kulturalnych, w tym muzeów, teatrów czy bibliotek. W programie oprowadzania kuratorskie, warsztaty kreatywne, wykłady czy zabawy sprawdzające wiedzę.

Od godz. 16 miłośnicy historii będą mieli okazję zajrzeć do Exploseum, gdzie prezentowane są wystawy stała i czasowa ("Opór w Bydgoszczy"). Z kolei od godz. 16.30 (wejście co 30 minut) pracownicy muzeum zaproszą na zaplecze magazynowe strefy produkcji nitrogliceryny.

O szokujących pokazach w bydgoskim muzeum

Pozostałe obiekty Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy będą dostępne od godz. 18. Za symboliczną kwotę 3 zł/os. uczestnicy będą mogli odwiedzić Gmach Główny MOB przy ul. Gdańskiej 4, gdzie będą czekały wystawy stałe i czasowe oraz wykłady na temat, m.in., cyberwojny, historii Żydów i kontrowersyjnych pokazów mody. W sali dawnego refektarza sióstr klarysek zostaną zaprezentowane malowidła ścienne, a w bibliotece MOB odbędą się warsztaty, m.in. z tworzenia ekoinstrumentów. W Aptece "Pod Łabędziem" mieszkańcy stworzą własną wodę kolońską. Zwiedzą też wystawę o bydgoskiej farmacji i wezmą udział w krzyżówkowym konkursie z nagrodami. Mieszkańcy będą mieli okazję odwiedzić również Spichrze nad Brdą przy ul. Grodzkiej, poznają tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic (Zbiory Archeologiczne MOB), a także obejrzą prezentację multimedialną nt. powstawania rycin w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Z kolei w Centrum Edukacji Muzealnej odbędą się warsztaty, m.in., na temat artystycznej kuchni, zdobienia toreb czy malarstwa intuicyjnego. Podczas Nocy Muzeów mieszkańcy będą mieli okazję zajrzeć także do Domu Leona Wyczółkowskiego, Wieży Ciśnień oraz Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242. Przed wejściem do Hali Pomp stanie wystawa w formie infografik przybliżająca 25 lat wsparcia Unii Europejskiej na rzecz rozbudowy i modernizacji bydgoskiego systemu wodociągowego i kanalizacyjnego. Dodatkową atrakcją będą rozruchy zabytkowego silnika DEUTZ (pokazy o godz. 18, 19 i 20). Zwiedzanie obiektów MOB potrwa do północy.

Wyjątkowe dzieła w pałacu i kolekcja starodruków w Bydgoszczy

Warto dodać, że w trakcie Nocy Muzeów otwarte zostaną dwie nieprezentowane dotąd ekspozycje.

- W Pałacu Nowym w Ostromecku odbędzie się wernisaż wystawy „Przebudzenie – bydgoska kolekcja Profesora Dariusza Markowskiego”, na której pojawi się ponad 100 wyjątkowych dzieł sztuki z przełomu XIX i XX wieku. Wśród autorów prac są m.in. Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański czy Józef Chełmoński. Z kolei Muzeum Oświaty zaprasza na inaugurację wystawy „Florian i Leon Kajowie. Ojcowie, nauczyciele, powstańcy, bohaterowie” i koncert zespołu Williams Trio - zapowiada Michał Litorowicz z Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Atrakcji nie zabraknie w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Oprócz wspomnianej wyżej wystawy w Ostromecku, w programie: Muzeum Legend Szyperskich (m.in.: "Flobuda pod Ferdeką" - improwizowane kino) oraz wystawa "Morskie Historie" Łukasza Wiese. W Domu Liter przy ul. Podwale 15 dostępna będzie wystawa maszyn do pisania.

Na mapie tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów nie zabraknie Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Galeria przy ul. Gdańskiej 20 będzie otwarta w godz. 11.30-16.30 oraz w godz. 18-24, natomiast oddział przy ul. Gdańskiej 3 - w godz. 18-24. Odwiedzający będą mieli okazję zwiedzić wystawy, takie jak: "Słońce twojego serca", "Łukasz Breitenbach. Malarstwo", "WSPólnie" oraz "Cyryl Zakrzewski. Cud, miód, ultramaryna".

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprosi (od godz. 18) do zwiedzania Biblioteki Bernardyńskiej, w której przechowywana jest cenna regionalna kolekcja starych druków. W Pracowni Regionalnej z kolei odbędzie się quiz familijny z wiedzy o Bydgoszczy (obowiązują zapisy: osobiście w pracowni, mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie pod nr. 52 3399240). Z kolei w Bibliotece Głównej miłośnicy książki będą mieli okazję odwiedzić Kiermasz Taniej Książki. W programie także m.in. pokazy introligatorskie oraz spotkanie autorskie z twórcą cyfrowym - Dariuszem Kowalskim.

Bydgoska filharmonia - po raz pierwszy w Noc Muzeów

O godz. 18 zainteresowani wezmą udział w oprowadzaniu po Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, kryjącej unikalne dzieła twórców ludowych i nieprofesjonalnych, w tym: rzeźby malarstwo, hafty czy biżuterię. Z kolei o godz. 20 rozpocznie się koncert "Na ludowo, na jazzowo". Dla publiczności zagra zespół Guzik & Chołomiej, który zaprezentuje muzykę ludową z różnych zakątków świata w nowoczesnym wydaniu. W Salonie Hoffman prezentowana będzie również wystawa "Na szkle namalowane", prezentująca prace 22 artystów z Podhala, Pomorza i Kaszub.

Po raz pierwszy do Europejskiej Nocy Muzeów przyłączy się Filharmonia Pomorska im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Mieszkańcy będą mieli okazją zwiedzić z przewodnikiem gmach filharmonii, wysłuchać minirecitali, a także wziąć udział w kiermaszu gadżetów. Nie zabraknie "kącika małego melomana" i koncertowej mody. Wstęp za symboliczną złotówkę.

Na swego rodzaju podróż w czasie zaprosi mieszkańców Muzeum Fotografii wraz z Pracownią Interpretacji Dziedzictwa i Pracownią Regionalistyczną WSG. W programie prezentacja strojów historycznych oraz wykład dr. Rafała Nowickiego pt. "Camera obscura w sztuce nowożytnej".

Do wspólnego odkrywania wystaw zapraszają Młyny Rothera. Odwiedzający przeniosą się do wirtualnej rzeczywistości za sprawą wystawy "Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką". Wcielą się także w role konstruktorów, zwiedzając ekspozycję "Młyn-Maszyna" oraz zmierzą się z siłą grawitacji w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Europejska Noc Muzeów będzie okazją do podziwiania panoramy Wyspy Młyńskiej z punktu widokowego. Goście kawiarni Nowe Miejsce z kolei będą mieli możliwość zapoznania się z instalacją dźwiękową "Thalassophille" Jakuba Śliwińskiego oraz poznania jej autora. Kawiarnia będzie czynna w godz. 12-22.

Kosmetyki z PRL-u i nocny spacer po ogrodzie

Do wspólnego zwiedzania wystaw oraz Ogrodu Botanicznego zaprasza również Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na spacery obowiązują wcześniejsze zapisy ([email protected], tel.: 52 32 66 459). Kulisy historii będzie można poznać również w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Swoje podwoje otworzy dla mieszkańców Izba Tradycji Kolei Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy, które zaprosi na nocną wystawę zdjęć wszystkich dworców linii kolejowej 240 autorstwa Patryka Domierackiego - prezesa Stowarzyszenia, uzupełnioną o opisy historyczne i stare rozkłady jazdy pociągów z tej linii.

Muzeum Mydła i Historii Brudu zabierze gości w niezwykłą podróż do czasów, gdy na półkach królowały kultowe kosmetyki PRL-u.To za sprawą wystawy z niepokazywanymi na co dzień eksponatami, reklamami i ciekawostkami związanymi ze Zjednoczeniem Przemysłu Chemii Gospodarczej ,,Pollena”. Godziny wejść: 19, 20, 21, 22 i 23.

W programie także zabawy światłem, dźwiękiem i estetyką tunelu strachu w Teatrze Kameralnym (początek o godz. 20, wstęp: 10 zł), podczas których uczestnicy dowiedzą się, co dzieje się w teatrze, gdy nie ma w nim aktorów. Z kolei Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi do „Teatralnej Garderoby”, w której uczestnicy przywdzieją sceniczne kreacje, a następnie uwiecznią swoją metamorfozę.

Wojskowe pojazdy, wystawa broni i konkurs historyczny

Do zwiedzania ekspozycji zaprosi również (od godz. 18) Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy zaprosi. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji, takich jak np. możliwość wejścia do czołgu T-72, strzelanie i obsługa broni pneumatycznej na strzelnicy, konkurs historyczny z nagrodami czy możliwość rozłożenia i zapoznania się z budową karabinka AK. Otwarty dla zwiedzających będzie w godz. 12-18 także oddział na Osowej Górze (Osówiec 73). Na gości będą czekały m.in. pokaz dynamiczny czołgów, kolekcja dział, samochodów opancerzonych, transporterów i pojazdów minujących, pokazy łączności, wystawa historycznych dioram i pojazdów wojskowych w miniaturze oraz inscenizacja historyczna.

Pełny harmonogram i szczegóły na: nocmuzeow.com.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski