https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Kanału Bydgoskiego otwarto dwie wystawy. Podsumowanie obchodów 250-lecia

Jarosław Więcławski
Druga wystawa pt. „Obchody 250 lat Kanału Bydgoskiego” to zbiór zdjęć bydgoskich fotografików, ukazujących tegoroczne, wrześniowe świętowanie. Być może osoby, które brały udział w wydarzeniach organizowanych z tej okazji przez muzeum i Fundację Kanał Cooltura odnajdą siebie na fotografiach.
Druga wystawa pt. „Obchody 250 lat Kanału Bydgoskiego” to zbiór zdjęć bydgoskich fotografików, ukazujących tegoroczne, wrześniowe świętowanie. Być może osoby, które brały udział w wydarzeniach organizowanych z tej okazji przez muzeum i Fundację Kanał Cooltura odnajdą siebie na fotografiach.
W czwartek (28 listopada) w Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Staroszkolnej 10 o godzinie 17 odbyło się uroczyste otwarcie dwóch nowych wystaw. Placówka zaprasza do wspólnego zamknięcia obchodów 250-lecia Kanału Bydgoskiego.

Pierwsza z propozycji MKB to wystawa „Konrad – najbardziej bydgoski statek”. Jak piszą organizatorzy, to kultowa jednostka pływająca po Bydgoskim Obszarze Wodnym. Na wystawie można zgłębić jej historię i zobaczyć archiwalne zdjęcia wyjątkowego holownika. – Ale czy tylko holownika? Przekonacie się sami! – zaprasza muzeum.

Druga wystawa pt. „Obchody 250 lat Kanału Bydgoskiego” to zbiór zdjęć bydgoskich fotografików, ukazujących tegoroczne, wrześniowe świętowanie. Być może osoby, które brały udział w wydarzeniach organizowanych z tej okazji przez muzeum i Fundację Kanał Coolturaodnajdą siebie na fotografiach.

W ramach obchodów zorganizowano m.in. wystawę „Bydgoski Obszar Wodny w czasie II wojny światowej”, pokaz kina plenerowego, spływ kajakowy, wyjątkowy pokaz świetlny i laserowy opowiadający o historii Kanału Bydgoskiego, a także wydarzenie poświęcone pamięci Leonarda Pietraszaka.

– Na pełne liczbowe podsumowanie przyjdzie jeszcze czas. Część przygotowanych w tym roku wydarzeń jeszcze trwa lub niedawno się zakończyły. Zorganizowaliśmy kilka koncertów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na uwagę na pewno zasługuje spływ kajakowy, w którym wzięło udział ponad 250 osób. Regularnie odbywały się zawody smoczych łodzi dla młodzieży i dorosłych – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

– Najłatwiej spojrzeć na to od strony emocji, a te były niesamowite. To, z czego się najbardziej cieszę, to fakt, że udała się współpraca bardzo wielu różnorakich środowisk. Chcemy kontynuować część organizowanych z innymi projektów. Zauważyliśmy, że muzyka ściąga ludzi nad kanał. Jest olbrzymia potrzeba organizacji większej liczby plenerowych wydarzeń kulturalnych. Mamy takie plany na przyszły rok – zapowiada.

Otwarte w czwartek wystawy będzie można oglądać w siedzibie Muzeum Kanału Bydgoskiego do kwietnia 2025 roku. Pracownicy instytucji intensywnie pracują nad przygotowaniem kalendarza wydarzeń na kolejne 12 miesięcy, by znów przyciągnąć nad wodę tłumy bydgoszczan i turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski