https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bulwar nad Starym Kanałem otrzymał imię Leonarda Pietraszaka. Masa atrakcji dla bydgoszczan - zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Osoby, które zawitały na bulwar im. Sebastiana Malinowskiego i ul. Kanałową mogły poczuć się jak w latach 30. XX wieku, kiedy toczyła się akcja filmu Vabank, w której jedną z głównych ról grał Leonard Pietraszak.
Osoby, które zawitały na bulwar im. Sebastiana Malinowskiego i ul. Kanałową mogły poczuć się jak w latach 30. XX wieku, kiedy toczyła się akcja filmu Vabank, w której jedną z głównych ról grał Leonard Pietraszak. Tomasz Czachorowski
Vabank – Leonard Pietraszak nad Kanałem – taką nazwę miała impreza, która w sobotę odbyła się na skwerze przy bulwarze im. Sebastiana Malinowskiego i ul. Kanałowej. Terenowi zlokalizowanemu między IV a V śluzą, po południowej stronie Kanału Bydgoskiego, nadano imię wybitnego aktora, pochodzącego z Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział prezydent Rafał Bruski.

Osoby, które zawitały na bulwar im. Sebastiana Malinowskiego i ul. Kanałową mogły poczuć się jak w latach 30. XX wieku, kiedy toczyła się akcja filmu Vabank, w której jedną z głównych ról grał Leonard Pietraszak. Dla gości przygotowano m.in. widowisko historyczne i scenki rodzajowe (filmowe i z XX-lecia międzywojennego przygotowane przez rekonstruktorów historycznych i uczniów realizujących swoją pasję historyczną w III Liceum Ogólnokształcącym).

W ramach widowiska zaprezentowano między innymi: kawiarnię nad kanałem, punkt wojskowy, stoisko z kulturą materialną z epoki, punkt medyczny, pucybuta, gazeciarza (roznosił specjalnie przygotowaną jednodniówkę z życiorysem Leonarda Pietraszaka), konkursy historyczne. Przygotowano także grę miejską „Nad Kanałem w XX-leciu Międzywojennym.”

Imprezę uświetnił koncert muzyki nawiązującej do motywów muzycznych z filmu Vabank i epoki, w której toczyła się akcja filmu.
Tego dnia bulwar nad Starym Kanałem Bydgoskim po stronie południowej, pomiędzy IV a V śluzą, otrzymał oficjalnie imię Leonarda Pietraszaka. Taką decyzję podjęli kilka dni temu bydgoscy radni.

To też może Cię zainteresować

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy. Pierwsze lata życia spędził na ulicy Gdańskiej 95, a po II wojnie światowej trafił na Okole, na ul. Grunwaldzką 38. W 1954 roku ukończył IV Państwową Szkołę Stopnia Licealnego i Podstawowego – późniejsze III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Po ukończeniu jedenastolatki Pietraszak pracował w „Ilustrowanym Kurierze Polskim” w Bydgoszczy, rozpoczął studia chemiczne na UMK w Toruniu, był instruktorem ds. prenumeraty w „Ruchu”. 19 czerwca 1959 roku zadebiutował jako aktor w teatrze, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi.

W latach 1960–1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie występował w teatrach warszawskich: w latach 1965–1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedia, a w latach 1977–2008 w Teatrze Ateneum. Wielbiciele teatru pokochali go między innymi za rolę Gustawa w „Ślubach panieńskich", Łopachina w „Wiśniowym sadzie" czy Romea w sztuce „Romeo i Julia".

W czasie swojej wielkiej kariery znalazł się w obsadzie ponad 100 filmów i seriali, spośród których największą sławę przyniosły mu „Vabank”, „Czarne Chmury” czy „Czterdziestolatek”. Nie można jednak zapominać o wielu innych wybitnych kreacjach takich jak choćby „Kingsajz”, „Siedlisko” czy „Złoto Dezerterów”.

Leonard Pietraszak był również znawcą i kolekcjonerem dzieł sztuki z okresu Młodej Polski. W 2021 roku wraz z żoną Wandą przekazali Bydgoszczy kilkadziesiąt obrazów wybitnego mistrza Jana Stanisławskiego i jego uczniów. Można je na stałe oglądać w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego przy ulicy Gdańskiej.

Aktor zmarł 1 lutego 2023 roku w swoim domu w Warszawie. Jego życzeniem było spocząć razem ze swoją ukochaną matką. Prochy Leonarda Pietraszaka złożono 7 lutego na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski