Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!
- Ambasadorowa Teresa Barbara Duchowska przekazała do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego bardzo cenne pamiątki, po ambasadorze Kazimierzu Duchowskim, który większość swego życia, poczynając od 1957 r., poświecił pracy w zagranicznej służbie dyplomatycznej - chwali się nowym zbiorem Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego w Bydgoszczy, funkcjonujące w strukturach Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Ambasador Kazimierz Duchowski
Kazimierz Duchowski pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Polskiego w Londynie w latach 1967-1972, od 1975, po 1979 r. był I sekretarzem ambasady PRL w Waszyngtonie, w latach 1982-1987 radcą-ministrem w ambasadzie w Londynie, 1988-1991 dyrektorem Departamentu Ameryk MSZ, w latach 1991-1996 ambasadorem w Kostaryce akredytowanym również w Hondurasie, Salwadorze, Gwatemali, Panamie i Belize, a następnie od 1999, po 2005 r. ambasadorem w Kambodży. „Za wybitne zasługi w służbie dyplomatyczno-konsularnej” w 2005 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Komandorią Orderu Królewskiego Kambodży.
Kazimierz Duchowski w 2005 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 21 marca 2021 roku w Warszawie, miał 85 lat.Jogo żona, Teresa z zawodu jest tłumaczką języka angielskiego.
Jakie pamiątki zostały przekazane do bydgoskiego Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego?
Wśród przekazanych do Muzeum dokumentów znajdują się, m.in., dokumenty i fotografie:
- listy akredytacyjne, dyplomy, certyfikaty, zaproszenia na uroczystości dyplomatyczne;
- wizytówki, książki autografów wybitnych osobistości świata dyplomacji i kultury;
- korespondencja, podziękowania, gratulacje, dekrety nadania medali;
- akta dotyczące działalności kulturalnej i pomocy humanitarnej;
- dwa albumy fotografii z lat 1957-1959, kiedy to Kazimierz Duchnowski przebywał na misji pokojowej w Wietnamie;
- srebrny puchar – dar króla Norodoma Sihanouka dla małżonków Duchowskich.
- Przekazane materiały stanowią bardzo cenne źródło do dziejów polskiej dyplomacji II połowy XX i początków XXI wieku - oceniają pracownicy muzeum.
Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego czeka na gości
- Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10. – 16.
- O szczegóły można pytać telefonicznie, dzwoniąc pod numer 52 346 23 18 oraz mailowo, pisząc na adres [email protected]
- Muzeum funkcjonuje zgodnie z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa: jednocześnie może przebywać w nim sześć osób. Podczas wizyty w muzeum trzeba pamiętać o założeniu maseczki, zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk.
