Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa wystawa w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW. To trzeba zobaczyć! [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy można obejrzeć wspaniałą wystawę, która powstała z okazji jubileuszu 25-lecia muzeum.
W Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy można obejrzeć wspaniałą wystawę, która powstała z okazji jubileuszu 25-lecia muzeum. Dariusz Bloch
Blisko pół tysiąca eksponatów, w tym dzieła sztuki, zabytki techniki, militaria, wyposażenie polskich placówek dyplomatycznych oraz archiwalia - to wszystko można obejrzeć na jubileuszowej wystawie w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy.

W tym roku w czerwcu muzeum przy ul. R. Berwińskiego 4, działające w ramach Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, świętowało jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji powstała też niesamowita wystawa. "Trzy razy naj! Najpiękniejsze, najcenniejsze, najciekawsze" - tak promują ją organizatorzy.

- Na ekspozycji, która prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej, prezentujemy rzeczywiście nasze najcenniejsze i najciekawsze zbiory, w tym dzieła polskich twórców emigracyjnych, m.in., Marka Żuławskiego, Stefana Mrożewskiego, czy Feliksa Topolskiego - mówi dr Aleksandra Sara Jankowska z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Wydziału Historycznego UKW. - Jesteśmy muzeum uczelnianym, więc w przeciwieństwie do "klasycznych" muzeów nie prowadzimy zakupów, z tego względu cała nasza kolekcja to dar osób prywatnych, Polonii czy potomków polskich dyplomatów.

Miśnieńska porcelana, szkło weneckie czy dzieła sztuki

Co czeka zwiedzających? To chociażby cenny dar Wandy Poznańskiej, żony konsula generalnego II Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu i Londynie - Karola Poznańskiego.

- To kolekcja znanych twórców przełomu XIX i XX wieku, a także grafiki z końca XVIII wieku - mówi dr Aleksandra Sara Jankowska. - Są obrazy, m.in., Leopolda Gottlieba, Juliana Fałata czy Olgi Boznańskiej. Jest też dzieło Axentowicza ze smutną, pełną powagi i skupienia dziewczyną. A ponadto, m.in., zastawa stołowa, archiwalia czy zabytkowe meble ofiarowane przez Panią Konsulową.

Na wystawie prezentowana jest też obszerna spuścizna po Tadeuszu Skowrońskim - polskim dyplomacie, pośle nadzwyczajnym i ministrze pełnomocnym w Rio de Janeiro w latach 1938-1945. Kolekcję tworzą meble z Poselstwa Polskiego w Brazylii, dzieła sztuki, zastawa stołowa.

Miłośników wyszukanego piękna z pewnością ucieszy widok miśnieńskiej porcelany, uroczych figurek z Pacykowa, fajansu delfickiego z połowy XVIII wieku, szkła weneckiego, czy szkła Murano.

Kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii i nie tylko

- Do jednych z ciekawszych eksponatów należy kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii. To z pewnością nie lada gratka dla miłośników historii szpiegowskich - mówi dr Aleksandra Sara Jankowska. - Na wystawie nie brakuje archiwaliów: listów akredytacyjnych i komisyjnych, paszportów, czy wiz dyplomatycznych. Są też tłoki pieczętne polskich placówek dyplomatycznych.

Nieco egzotyki wprowadza kolekcja pamiątek po Kazimierzu Duchowskim (1936-2021) - Ambasadorze RP w Kambodży i Kostaryce akredytowanym również w Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze, Gwatemali, Panamie i Belize.

Godna uwagi jest również galeria portretów polskiej emigracji pędzla Mariusza Kałdowskiego oraz militaria związane z 2. Korpusem Polski oraz Armią Andersa.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10-16. Wstęp jest wolny, ale grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zapisy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera