Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy obchodzi 25-lecie istnienia

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Wideo
od 16 lat
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy świętuje jubileusz 25-lecia. Obchody odbyły się w czwartek, 22 czerwca. W programie było otwarcie okolicznościowej wystawy oraz prelekcje.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego mieści się przy ul. Berwińskiego 4, wchodzi w skład struktury Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Historia Muzeum związana jest z Wandą z Dmowskich Poznańską (ur. 23 lipca 1898 r., zm. 3 czerwca 2003 r.) - żoną konsula generalnego II RP w Paryżu (1927-1934) oraz Londynie (1934-1939) - dr. Karola Poznańskiego.

W 1997 roku Pani Konsulowa wraz z córką Magdaleną postanowiły przekazać Wyższej Szkole Pedagogicznej (dziś Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) archiwalia polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, pamiątki rodzinne, meble, rzeczy codziennego użytku, a także kolekcję obrazów, które niegdyś wypełniały dom Państwa Poznańskich.

W 1998 roku, na potrzeby przyszłego muzeum, miasto przekazało uczelni willę przy ul. Berwińskiego. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego zainaugurowało działalność pod koniec czerwca 1998 r. jako jednostka uczelniana. Rok później nastąpiło uroczyste otwarcie placówki. Twórcą Muzeum jest prof. Adam Sudoł, związany z UKW historyk, politolog i działacz społeczny. Podczas uroczystości 25-lecia, prof. Sudoł otrzymał Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który wnioskował o uhonorowanie tej zasłużonej dla regionu postaci najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, napisał w uzasadnieniu, że samorząd województwa podkreśla w ten sposób szacunek dla dorobku zawodowego, naukowego i dydaktycznego pana profesora. Medal wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego liczą obecnie ponad 4 tysiące eksponatów. Niedawno kolekcja wzbogaciła się o spuściznę po Tadeuszu Antonim Skowrońskim (1896-1986), polskim dyplomacie, pośle nadzwyczajnym i ministrze pełnomocnym w Rio de Janeiro w latach 1938-1945. Do Muzeum trafiły pamiątki osobiste, rzeczy codziennego użytku, porcelana, szkło, srebra, dzieła sztuki, meble, archiwalia oraz księgozbiór. Przedmioty pochodzą zarówno z rodzinnego majątku Skowrońskich w Torzeńcu, jak i z polskich placówek dyplomatycznych, w których służbę pełnił Tadeusz Skowroński.

Ponadto, w Muzeum można obejrzeć m.in. kolekcję mundurów 2. Korpusu Polski, uniformy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, archiwum polskiego ruchu ludowego w Stanach Zjednoczonych, płótna Jana Piotra Norblina, Olgi Boznańskiej i Juliana Fałata, archiwalia oraz elementy wyposażenia dawnych placówek dyplomatycznych. Niezwykłym eksponatem jest tzw. kabina ciszy, przekazana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - służyła ona pracownikom Konsulatu Generalnego w Kolonii do prowadzenia ściśle tajnych rozmów.

Wstęp do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego jest darmowy. Więcej informacji w naszym materiale wideo oraz na stronie internetowej Muzeum.

Obchody jubileuszu 25-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z okazji jubileuszu, Muzeum przygotowało dużą wystawę, która odkrywa niezwykłą różnorodność i bogactwo zbiorów. W programie uroczystości było otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie. Później, w Bibliotece UKW można było wysłuchać prelekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera