Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny bez - tak działa na organizm. Takie są zdrowotne właściwości czarnego bzu

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Bez czarny jest popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych od wieków. W medycynie tradycyjnej ekstrakt z bzu wykorzystywany był w leczeniu cukrzycy. W Ameryce Północnej (subsp. canadensis) roślina wykorzystywana była przez Indian do leczenia przeziębień i chorób skórnych. Według Farmakopea Polska surowcem zielarskim są kwiaty (Flos Sambuci) i dojrzałe (czarne) owoce (Fructus Sambuci). Jednakże własności lecznicze mają także kora (Cortex Sambuci), korzenie (Radix Sambuci) i liście (Folium Sambuci).Tradycyjnie bez czarny wykorzystywany jest także w leczeniu chorób wirusowych. Sok z czarnego bzu stosowany jest w leczeniu grypy i przeziębień.Owoce czarnego bzu mają m.in. takie właściwości:► przeciwzapalne, ► przeciwutleniające, ► napotne, ► wykrztuśne ► przeciwdrobnoustrojowe.Na jakie dolegliwości pomaga sok z owoców czarnego bzu i jakie wykazuje właściwości prozdrowotne. Dowiedz się, jak i kiedy zbierać owoce czarnego bzu. Sprawdź na kolejnych slajdach galerii. Przesuń zdjęcie gestem lub kliknij w strzałkę obok fotografii ►►►
Bez czarny jest popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych od wieków. W medycynie tradycyjnej ekstrakt z bzu wykorzystywany był w leczeniu cukrzycy. W Ameryce Północnej (subsp. canadensis) roślina wykorzystywana była przez Indian do leczenia przeziębień i chorób skórnych. Według Farmakopea Polska surowcem zielarskim są kwiaty (Flos Sambuci) i dojrzałe (czarne) owoce (Fructus Sambuci). Jednakże własności lecznicze mają także kora (Cortex Sambuci), korzenie (Radix Sambuci) i liście (Folium Sambuci).Tradycyjnie bez czarny wykorzystywany jest także w leczeniu chorób wirusowych. Sok z czarnego bzu stosowany jest w leczeniu grypy i przeziębień.Owoce czarnego bzu mają m.in. takie właściwości:► przeciwzapalne, ► przeciwutleniające, ► napotne, ► wykrztuśne ► przeciwdrobnoustrojowe.Na jakie dolegliwości pomaga sok z owoców czarnego bzu i jakie wykazuje właściwości prozdrowotne. Dowiedz się, jak i kiedy zbierać owoce czarnego bzu. Sprawdź na kolejnych slajdach galerii. Przesuń zdjęcie gestem lub kliknij w strzałkę obok fotografii ►►► pixabay
Czarny bez to roślina, która wykazuje wiele właściwości leczniczych. Owoce czarnego bzu zbiera się właśnie we wrześniu i sporządza z nich sok. W Polsce gatunek jest pospolity na całym obszarze kraju. W galerii artykułu dowiesz się, jak wpływa na organizm sok z owoców czarnego bzu, kto powinien po niego sięgnąć, a kto unikać.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Tak wygląda czarny bez

Czarny bez rośnie do wielkości 10-12 metrów, chociaż w Polsce najczęściej spotyka się go pod postacią dużych krzewów.

  • Pędy są prosto wzniesione, z łukowato zwykle odginającymi się odgałęzieniami bocznym. Kora młodych pędów ma kolor zielony, starsze pędy mają korę szarą, lekko brunatną i spękaną.
  • Liście mają długość około dwukrotnie większą od szerokości. Są nieparzysto-pierzastozłożone, złożone najczęściej z 5, rzadziej z 3, 7 lub 9 naprzeciwległych, jajowato-eliptycznych i ostro piłkowanych listków osiągających od 3 do 9 cm długości (krótsze listki są u bliżej nasady liścia, dłuższe – dalej). Na górnej stronie są ciemnozielone, od spodu jasne, rzadko owłosione na nerwach. Kwiaty są promieniste, białe, płaskie, zebrane w baldachogrona o średnicy od 10 do 20 cm.
  • Owoce czarnego bzu są kuliste, mięsiste. To lśniące pestkowce, po dojrzeniu fioletowoczarne, z 3–6 nasionami.

Zobacz również

Uwaga! Roślina zawiera glikozydy cyjanogenne: sambunigryna i sambucyna, które dla ludzi w większych ilościach są trujące. Właściwości trujące usuwa dopiero obróbka termiczna czarnego bzu.

Nie jedz owoców czarnego bzu na surowo!

Objawami zatrucia po spożyciu surowych owoców czarnego bzu są odczucie osłabienia, zmęczenia, bóle i zawroty głowy, przyspieszone tętno, wymioty, biegunka, duszność i trudności z oddychaniem. Po wystąpieniu tych objawów konieczna jest pomoc lekarska.

***

Więcej o wpływie produktów na zdrowie człowieka

To może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo