
Bez czarny jest popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych od wieków. W medycynie tradycyjnej ekstrakt z bzu wykorzystywany był w leczeniu cukrzycy. W Ameryce Północnej (subsp. canadensis) roślina wykorzystywana była przez Indian do leczenia przeziębień i chorób skórnych. Według Farmakopea Polska surowcem zielarskim są kwiaty (Flos Sambuci) i dojrzałe (czarne) owoce (Fructus Sambuci). Jednakże własności lecznicze mają także kora (Cortex Sambuci), korzenie (Radix Sambuci) i liście (Folium Sambuci).
Tradycyjnie bez czarny wykorzystywany jest także w leczeniu chorób wirusowych. Sok z czarnego bzu stosowany jest w leczeniu grypy i przeziębień.
Owoce czarnego bzu mają m.in. takie właściwości:
► przeciwzapalne,
► przeciwutleniające,
► napotne,
► wykrztuśne
► przeciwdrobnoustrojowe.
Na jakie dolegliwości pomaga sok z owoców czarnego bzu i jakie wykazuje właściwości prozdrowotne. Dowiedz się, jak i kiedy zbierać owoce czarnego bzu. Sprawdź na kolejnych slajdach galerii. Przesuń zdjęcie gestem lub kliknij w strzałkę obok fotografii ►►►

► Czarny bez to roślina, która wykazuje wiele właściwości leczniczych. Owoce czarnego bzu zbiera się właśnie we wrześniu i sporządza z nich sok. W Polsce gatunek jest pospolity na całym obszarze kraju.
► Czarny bez zawiera glikozydy cyjanogenne: sambunigryna i sambucyna, które dla ludzi w większych ilościach są trujące. Właściwości trujące usuwa dopiero obróbka termiczna czarnego bzu. To dlatego nie wolno jeść owoców (ani innych części rośliny) na surowo - grozi to zatruciem organizmu. W dalszej części galerii dowiesz się, kiedy i jak zbierać owoce czarnego bzu.
Więcej o właściwościach prozdrowotnych czarnego bzu ►►►

► Dzięki zawartości antocyjanów, sok z czarnego bzu działa korzystnie na wzrok.
► Korzystny wpływ na zdrowie chorych na cukrzycę oraz poprawę działania systemu immunologicznego związany jest z zawartością w owocach naturalnych polifenoli, w tym antocyjanów.
Więcej o właściwościach prozdrowotnych czarnego bzu ►►►

► Potwierdzono również skuteczność i bezpieczeństwo wykorzystania ekstraktu z owoców lub liści jako naturalnego środka antydepresyjnego.
► W badaniach klinicznych potwierdzono działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne (wobec Streptococcus pyogenes grupy C i G oraz Moraxella catarrhalis). Działanie wzmacniające system immunologiczny związane jest ze zwiększeniem produkcji prozapalnych cytokin w ludzkich monocytach.
Więcej o właściwościach prozdrowotnych czarnego bzu ►►►