https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgostiana pt. „Żegluga w Bydgoszczy. Rejs w przeszłość”

Justyna Tota
Skan okładki albumu
- To album, który obudzi w odbiorcach sentyment do lat minionych, ale może też być podpowiedzią, w jaki sposób funkcjonować w przyszłości, by ponownie czerpać korzyści nie tylko finansowe, ale i z dziedzictwa kultury szyperskiej - mówi Tomasz Izajasz, autor książki i kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Tętniący życiem Bydgoski Węzeł Wodny, będący ośrodkiem handlu, w którym nie ma dnia, by nie zobaczyć barki tzw. kanałówki czy „berlinki” o ładowności 300 ton - do takich właśnie czasów przeniesiemy się za sprawą albumu „Żegluga w Bydgoszczy. Rejs w przyszłość”.
- Ten album wszystkim zainteresowanym pozwoli spojrzeć na historię Kanału Bydgoskiego i Brdy oczami szyprów, czyli ludzi, którzy pracowali na wodzie - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego i autor albumu.
W publikacji Krystyna Cofta-Wysokińska przywołuje także wspomnienia pracowników Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, dzięki którym możemy się dowiedzieć, np. jak kiedyś funkcjonowała żegluga lub jak wglądały wnętrza barek. Jest także tekst Adama Gajewskiego, który opowiada historię najstarszego bydgoskiego szypra - Edmunda Matowskiego. A wszystko okraszone dawnymi pocztówkami oraz zdjęciami, pochodzącymi ze zbiorów muzealnych, ale także prywatnych archiwów szyprów.
Jak podkreśla Tomasz Izajasz, popularno-naukowy album powinniśmy traktować nie tylko jako zapis przeszłości, ale także jako wskazówkę na przyszłość. Tym bardziej, że zainteresowanie turystką śródlądową jest i to coraz większe.
- Do Muzeum Kanału Bydgoskiego przyjeżdżają coraz częściej obcokrajowcy, między innymi z Anglii, Niemiec, a nawet Nowej Zelandii i wszyscy zgodnie mówią, że jest wielkie zainteresowanie tym, by wpłynąć do Polski, ale my wciąż jeszcze musimy uporać się z przystosowaniem naszych dróg wodnych do turystyki. I właśnie ten album ma być przyczynkiem do zmian, do dostrzeżenia potencjału jaki drzemie w naszym Kanale Bydgoskim i Brdzie – dodaje Tomasz Izajasz.
Podczas dzisiejszego spotkania na barce Lemara album można kupić za 30 zł. Pytać o książkę można też w bydgoskich księgarniach (ze względu na marże cena książki zapewne będzie nieco wyższa) oraz w Bydgoskim Centrum Informacji.

30.04. (czw.) PROMOCJA ALBUMU „ŻEGLUGA W BYDGOSZCZY”, BARKA LEMARA (ZACUMOWANA PRZY RYBIM RYNKU), GODZ. 18.00, WSTĘP WOLNY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
flis
a wieczory przy " ciasteczku i lampce szpirytusu denaturowanego " ... ?
F
Fordończyk
Na te twoje "towarzystwa " dzisiaj mówimy "menele "więc się nie podniecaj . Dalej jednak nie pisz ...
l
lz
Czas wszystko wygładza. To nie jest prawdziwa historia tylko lukier. Kto pamięta "zapach" i wygląd Starego Kanału w upalne lato, kto pamięta towarzystwo przy kioskach z piwem i strzelnicach przy Grottgera i Garbary, kto pamięta towarzystwo koło "Sikory" i niedaleko "Kuchcika" - gdy się przenosili nad kanał, kto pamięta otoczenie kiosku z piwem 100m od Technikum Mechanicznego i kanału, kto pamięta jak zachowywali się "barkowicze" - gdy przyjechał "Rumel" - dzisiaj Opera, kto pamięta towarzystwo wysiadujące w alejce nad Kanałem i hasające po działkach i koło Jutrzenki dzisiaj Multikino, kto pamięta roczny remont mostu nad kanałem, łomot tramwaju po drewnianym moście, syreny holowników gdy przepływały pod tym mostem nawet o 3 w nocy.
To przecież nie wszystko.....Pamiętacie jak zginął uczeń z 10-tki przy śluzie na Grottgera uderzony płytą chodnikową...pisać dalej...może o seansach w kinie Mimoza na działkach - 100m od kanału
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski